Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Iš gimtosios kalbos olimpiados – su sidabro medaliu

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Švietimas
  • 2019-03-26

Pranciškonų gimnazijos antrokas gimnazistas Linas Daugėla Lietuvoje pripažintas vienu kūrybiškiausių mokinių.

Kretingiškis 17-metis Pranciškonų gimnazijos gimnazistas Linas Daugėla ir vėl nustebino savo žodinės kūrybos pasiekimais: iš respublikinės „Lietuvių kalbos ir literatūros olimpiados Lietuvos ir užsienio lietuviškų mokyklų mokiniams“ IX–X klasių grupėje jis grįžo su sidabro medaliu.

Laimėjo tarp 150 dalyvių

Į olimpiadą Kaune, Stepono Dariaus ir Stasio Girėno gimnazijoje, vaikinas vyko ne vienas – Liną lydėjo jį ruošusi lietuvių kalbos mokytoja Daiva Ataitė. Taip pat vyresniųjų XI–XII klasių grupėje dalyvavo trečiokė gimnazistė Julija Grigaitytė bei ją olimpiadai parengusi mokytoja Irma Šedienė, tačiau jai fortūna nebuvo tokia palanki, kaip Linui.

Tam, kad patektų į respublikinį olimpiados etapą, jiedviem reikėjo būti geriausiais savo rajone. Pernai L. Daugėla rajoniniame etape buvo antras, o šiemet, perkopęs į antrąją gimnazinę klasę, – pirmas. „Tikrai nelengva, mokantis devintoje klasėje, rungtis toje pačioje grupėje su dešimtokais ar vienuoliktokui – su dvyliktokais“, – pastebėjo D. Ataitė.

Iš viso šiemet į gimtosios kalbos šventę-konkursą susirinko 152 geriausi jaunieji šalies bei užsienio filologai.

L. Daugėlos žodžiais, olimpiada vyko dvi dienas. Pirmąją dieną po iškilmingo jos atidarymo, kuriame dalyvavo Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos atstovai, aukštųjų mokyklų dėstytojai, Seimo nariai, kultūros ir meno pasaulio žmonės, mokiniai atliko dvi skirtingo tipo užduotis.

Samprotavo apie grožį

Pirmoji užduotis – didelės apimties lietuvių kalbos ir literatūros testas: norint jį įveikti, vien pamokose įgytų žinių tikrai nepakako. Kita užduotis – parašyti esė ,,Ar man artima Sigito Gedos mintis, jog gražu tai, kas silpna ir trapu?“ Vyresniųjų klasių mokiniai, tarp jų – J. Grigaitytė, rašė esė ,,Atsiskyrėlių džiaugsmo valandos: kuo jos ypatingos?“

Esė reikėjo parašyti per dvi valandas, kūrinio apimtis – apie 300 žodžių. „Savo rašinyje į grožio sampratą aš pažvelgiau kelias aspektais: apie tai, kad grožis yra trapus, rašiau pagal Vaižganto „Dėdes ir dėdienes“, apie solidarumą tarp žmonių – pagal Rūtos Šepetys romaną „Tarp pilkų debesų“. Sampratą apie grožį kaip absoliutų gėrį išreiškiau pagal Šventojo rašto Pradžios knygą – ką Dievas sukūrė, visa buvo gera“, – olimpiados rašinį apibūdino L. Daugėla.

Vakare olimpiados dalyviams buvo dovanotas koncertas ,,Muzika sielai“ Kauno filharmonijoje, o kitą dieną jų laukė iškilminga olimpiados uždarymo ceremonija – laureatams buvo įteikti medaliai ir pagyrimo raštai, taip pat – vertingos dovanos. L.Daugėla neslėpė dovanų gavęs elektroninį knygų skaitytuvą, tačiau jis jo dar neišbandęs, mat skaityti labiau mėgstąs tikras knygas.

Daug skaito ir pats kuria

D. Ataitė labai džiaugėsi savo mokinio L. Daugėlos gebėjimais: „Jis ne tik gabus lietuvių kalbai ir literatūrai, bet ir labai darbštus, sistemingai dirbantis nuo pat penktos klasės. Linas ypatingas tuo, kad yra ne tik akademiškas žmogus, bet ir pats kuria poeziją, publicistiką, domisi istorija, gamtos mokslais, itin daug skaito.“

Paklaustas, ar tikėjosi laimėti tarp geriausiai lietuviškai rašančių mokinių, vaikinas neslėpė: „Dalyvaudamas visuomet viliesi nugalėti, bet sidabro nesitikėjau, nes užduotys buvo gana sunkios.“

Linas neslėpė manąs, jog reikia daug skaityti, kad galėtum dalyvauti olimpiadoje. Jis sakė mėgstąs įvairius literatūros žanrus ir išsyk skaitąs po kelias knygas, – nelygu, kokia nuotaika. „Į kiekvieną kūrinį reikia įsijausti, įdėti dalelę savęs“, – patikino gimnazistas. Jis sakė mėgstąs Justino Marcinkevičiaus, Aido Marčėno, Alfonso Nykos–Nyliūno poeziją, iš užsienio poetų – Šekspyrą, Dantę, Petrarkos „Sonetus“, kremtąs ir prasmingus romanus – didelį įspūdį jam paliko Vinco Mykolaičio Putino „Altorių šešėly“.

---

Olimpiados dalyviai rungėsi dviejose grupėse: Lietuvos mokiniai varžėsi IX–X klasių ir XI–XII klasių grupėje, o užsienio lietuviškų mokyklų mokiniai iš Vokietijos, Lenkijos, Baltarusijos, Rusijos – atskiroje grupėje. Užduotys Lietuvos ir užsienio lietuviškų mokyklų mokiniams buvo skirtingos, vertinimo komisijos – taip pat.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas