Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Lietuviško medaus kokybę žymės prekinis ženklas

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Naujienos
  • 2019-04-09

Po medunešio lietuvišką medų turėtų žymėti štai toks prekinis ženklas, kurį sukurti ir įteisinti inicijavo Lietuvos bitininkų sąjunga, prieš tai dėl ženklo diskutavusi organizacijos skyriuose.

Jau šį pavasarį ir vasarą, po medunešio, šalies rinkoje turėtų pasirodyti medaus, pažymėto prekiniu ženklu „Lietuvos bitininkų sąjungos nario medus“. Lipdukais pasirūpins Lietuvos bitininkų sąjunga (LBS), kuri ir inicijavo, kad prekinis ženklas padėtų medaus vartotojui LBS priklausančios bitininkų draugijos ar kitokios organizacijos nario bityne gaminamą medų atskirti nuo kitų gamintojų. Naujasis prekinis ženklas patvirtina, kad medus yra tikras, lietuviškas ir aukštos kokybės.

LBS Kretingos bitininkų draugijos pirmininkas Augustas Latakas „Pajūrio naujienoms“ teigė, kad naujieji medaus kokybę žymintys lipdukai Kretingos dar nepasiekė. „Lauksime medunešio, tada ir pamatysime, kiek bitininkų norės savo medų žymėti naujuoju prekiniu ženklu, – A. Latakas dar negalėjo pasakyti, ar lipdukai bus dalinami nemokamai, ar už juos bitininkai turės susimokėti. – Bet greičiausiai lipdukus gausime nemokamai.“

Turėti savo prekinį ženklą šalies bitininkus paskatino tai, kad mūsų šalies rinką užplūdo iš trečiųjų šalių, ypač Kinijos, o pastaruoju metu – ir iš Ukrainos įvežamas medus, kuris yra pigesnis už lietuvišką medų. Prekybininkai, ieškodami pigesnio medaus, jo randa: tarkim, Ukrainoje už medaus kilogramą supirkėjai moka po 0,9 Eur, gal todėl praėjusią vasarą, kai medaus ir Lietuvoje buvo gausiai, jo niekas nesupirko.

„Dėl kiniško medaus kokybės yra įvairių pasvarstymų, o ukrainietiškas medus gal ir nėra prastas, bet, žinant, kad jis importuojamas didelėse iki 200 l statinėse ir jose kristalizuojasi, vadinasi, fasuojant toks medus yra pašildomas, dėl to prastėja jo kokybiniai rodikliai. O mes, Lietuvos bitininkai, norėtume, kad vartotoją pasiektų tikrai kokybiškas, nešildytas ar kaip kitaip neapdorotas medus“, – tvirtino A. Latakas, kurio pastebėjimu, kolegos bitininkai Vokietijoje jau seniai pardavinėja medų, žymėtą specialiu ženklu, ir vartotojai už tokį medų linkę mokėti brangiau.

Kad ir Lietuvoje vartotojas mokėtų brangiau už kokybės kriterijus atitinkantį medų, prireiks, kad keistųsi ir bitininkų, ir pirkėjų požiūris.

„Mūsų rinkoje už bet kurios rūšies medų prašoma ir mokama vienodai. Kai su bitininkų draugijos nariais praėjusiais metais viešėjome pas vieną bičiulį Latvijoje, įsitikinome, kad skirtingų rūšių – pavasarinį, liepų, aviečių, rapsų, medų lipčių ir panašiai – galima parduoti už skirtingą kainą, juolab kad ir poreikis skirtingam medui yra nevienodas. Prireiks ne vienerių metų, kad situacija mūsų krašte pasikeistų“, – pastebėjo Kretingos bitininkų draugijos pirmininkas.

LBS priklausančių bitininkų draugijų ar kitokių organizacijų nariai savo bitynų medų naujuoju prekiniu ženklu „Lietuvos bitininkų sąjungos nario medus“ galės ženklinti tik tuomet, kai medus patikrintas laboratorijoje ir iš jos gautas tyrimo protokolas patvirtins, kad medus tenkina LBS nustatytus reikalavimus.

LBS, kuri ėmėsi iniciatyvos įteisinti naują prekinį ženklą, siekė tikslo sumažinti pasitaikančius nesusipratimus Lietuvos medaus rinkoje ir LBS priklausančių draugijų ar kitokių organizacijų narių diskriminavimą, pagerinti medaus trumpoms tiekimo grandinėms sąlygas, bitininkystės sektoriaus apsaugą ir medaus gamintojų atsekamumą bei sustiprinti galimybes sąžiningai konkurencijai laisvoje rinkoje, skatinti medaus kokybės gerinimą ir didinti medaus vartotojų teisių apsaugą.

Medus, kuris pažymėtas LBS prekės ženklu, turės būti pagamintas pagal numatytą tvarką registruotame bityne, supakuotas stiklinėje taroje, atitikti kokybės ir sudėties reikalavimus, tarp jų – ir gerokai aukštesnius medaus kokybę ir natūralumą atspindinčius ir būdingus lietuviškam medui kriterijus, kuriuos nustatė LBS, vadovaujantis Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos, Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto duomenimis. LBS prekiniu ženklu žymėtas medus privalės atitikti tokius kokybės parametrus: diastazės aktyvumas – ne mažiau kaip 18 vienetų; hidroksimetilforfurolo (HMF) bendras kiekis ne daugiau 6 mg/kg medaus; nepakeista medaus sudėtis, tai yra nieko į jį nėra įdėta ir niekas nepašalinta; vanduo meduje sudaro ne daugiau kaip 19 proc. (mažesnis vandens meduje kiekis parodo jo brandumą, mažesnę galimybę surūgti); meduje neleistinos genetiškai modifikuotų augalų žiedadulkės. LBS iniciatyvą medų žymėti prekiniu ženklu teigiamai įvertino Žemės ūkio ministerija.

„Tai – puiki iniciatyva, kurios tikslas – padėti vartotojams greičiau surasti ir atskirti aukštos kokybės produkciją. Tikimės, kad bitininkų pavyzdžiu – susikurti savo prekės ženklą – paseks ir kitos šalies gamintojų organizacijos. Tokios iniciatyvos naudingos tiek vartotojams, tiek gamintojams“, – įsitikinusi žemės ūkio viceministrė Ausma Miškinienė.

---

Diastazė yra natūralus medaus fermentas, vadinamas medaus kokybės kriterijumi, kuris parodo jo šviežumą ir kaitinimą fasavimo metu. Meduje jo kiekis priklauso nuo žmogaus valios priklausančių veiksnių ir nuo jo valios nepriklausančių veiksnių. Nuo žmogaus valios nepriklausančiais veiksniais yra medingų augalų rūšys, dirvožemis ir klimatinės sąlygos, kuriose jie auga, oro sąlygos bitėms renkant nektarą ir bičių rasių savybės jį perdirbant, medunešio intensyvumas. Nuo žmogaus valios priklausantys veiksniai yra sukamo iš korių medaus subrendimo laipsnis, jo laikymo trukmė, apdorojimo technologijos. Pavyzdžiui, medų ilgai laikant ar fasavimo metu jį kaitinant diastazės kiekis mažėja. Jeigu diastazės aktyvumas mažiau kaip 18 vienetų, tai pirmas įspėjimas, kad medus gali būti nelietuviškas ir jis turėtų būti tikrinamas kitais testais, arba senas medus, laikytas netinkamose sąlygose, sugadintas pažeidžiant jo apdorojimo technologiją.

HMF yra meduje esančių cukrų skilimo produktas, kuris atsiranda, kai medus perkaitinamas ar blogai laikomas. Mažas HMF kiekis parodo, kad medus teisingai gaunamas ir teisingai laikomas. Kai jo bendras kiekis ne daugiau 6 mg/kg medaus, tai reiškia, kad medus yra tinkamas, geros kokybės, tai yra natūralus ir gerai išsaugotos jo gamtinės savybės.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas