Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Siekia įrengti erdvę partizanų istorijai

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Istorija
  • 2020-04-28
Aurimas Rapalis (dešinėje) su bendraminčiu Jonu Laurinavičiumi prie pastarojo senelio trobos, kurioje jiedu siekia įrengti gyvą ekspoziciją, skirtą partizanų „Kardo“ rinktinei.

Salantiškis partizanų istorijos puoselėtojas ir rekonstruktorius Aurimas Rapalis ėmėsi iniciatyvos įrengti nuolatinę ekspoziciją, skirtą Kretingos apskrities „Kardo“ rinktinės partizanams atminti – ją pateiktų gyvai bendraudamas su pokario partizanų istorija besidominčiais žmonėmis.

Šiam sumanymui įgyvendinti jau pasirinkta ir vieta – tai raudonai dažyta šimtametė buvusių garbių Salantų pedagogų Mikutų troba, stovinti kone pačiame Salantų centre, Vilniaus gatvėje. Šią trobą paveldėjo Mikutų anūkas kariškis Jonas Laurinavičius iš Kaišiadorių, vaikystėje pas senelius leisdavęs vasaras. Jis – ir A. Rapalio bendramintis, taip pat besidomintis pokario partizanų istorija.

„Jonas nuolatinei ekspozicijai skirtų dalį trobos – jau esame parengę kilnojamąją parodą, kuri, apkeliavusi keletą muziejų, bibliotekų, šiuo metu saugoma Kretingos muziejuje. Mums reikia lėšų, kad galėtume įrengti stendus, patalpinti į juos mūsų surinktus ar rekonstruotus eksponatus – partizanų asmeninius daiktus, rašomąją mašinėlę, žemėlapius, ginklus, rūbus. Dabar dalyvaujame viename didžiųjų šalies prekybos centrų paskelbtame projekte ir tikimės tam laimėti lėšų“, – kalbėjo Salantų kultūros centro renginių organizatorius ir viešosios įstaigos „Ceklio kuršiai“ vadovas A. Rapalis.

Jis tikino kartu su J. Laurinavičiumi jau senokai mąstę, kaip reikėtų gyvai pateikti pokario laikų istoriją, plačiau supažindinti žmones su „Kardo“ rinktine, kuri buvo įkurta 1945-ųjų pabaigoje, o jos kuopos veikė plačiai visoje buvusioje Kretingos apskrityje: Kretingos, Darbėnų, Palangos, Kartenos, Gargždų, Kulių, Endriejavo, Skuodo, Platelių apylinkėse. Juolab kad šiemet sukanka 75-eri metai nuo „Kardo“ rinktinės įsikūrimo.

„Norėtume rengti edukacinius renginius, susėdę neformaliai kalbėtis, pasakoti, diskutuoti. Lauktume visų, kam įdomi istorija. Tegul ateina ne vien bendraminčiai, bet ir tie, kurie nemėgsta partizanų. Gal kai kam atrodo, kad mes esame romantikai, pokario situaciją norintys matyti vien rožine spalva dažytą. Anaiptol, mes žvelgiame giliau, neapeinant ir skaudžių momentų, kurie taip pat yra mūsų istorija. Mums įdomios įvairios žmonių patirtys, situacijos, santykiai“, – kalbėjo A. Rapalis, vienas pirmųjų Kretingos krašte susidomėjęs pokario istorijos atgaivinimu.

Salantiškis sakė, kad Mikutų sodybos kieme taip pat numatę įrengti ir partizanų bunkerį, kad jaunos kartos žmonės galėtų bent įsivaizduoti, kokiomis sąlygomis miškuose gyveno partizanai, kovęsi už tėvynės ir artimųjų laisvę, nes, jo teigimu, mūsų kraštuose nieko panašaus neišlikę ir neatkurta.

A.Rapalis su būriu entuziastų prieš 9-erius metus partizanams atminti pradėjo rengti pėsčiųjų žygius iš Salantų į Grūšlaukę, pakeliui aplankant partizanų žūties vietas ir Žvainiuose, Pesčiuose, Didžiųjų Žalimų kaime.

Salantiškio žodžiais, tam, kad praeitis atrodytų kuo gyvesnė ir įtaigesnė, jis taip pat susidomėjęs partizanų daiktų rekonstrukcija, bendrauja su profesionaliu rekonstruktoriumi Ramūnu Skvirecku, kuris puikiai išmano daiktų istoriją ir žino, kaip juos autentiškai atkurti.

„Tarkim, atkuriant partizano uniformą, reikia to meto odinių kerzinių batų arba specialiai pagal senovinį modelį pasiūtų batsiuvio. Galife stiliaus kelnės turi būti iš specialios rankomis austos medžiagos. Kitelis, arba kariškas švarkas, turi būti iš žalio milo, kurio gauti sunku – kai kurie parsisiųsdina tokius iš Prancūzijos karo fondų. Ginklai turi būti anų laikų, deaktyvuoti ir rekonstruoti“, – apie savitą pomėgį pasakojo salantiškis, dar besidomintis ir istorinių Ceklio žemių kuršių tūkstantmete praeitimi.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas