Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Karščiuojančiai neįgaliajai atsakė paslaugas

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Problema
  • 2020-05-22

Stiprią negalią turinti 64-erių kretingiškė B. A. jau savaitę karščiuoja, bet atsisakė vykti į ligoninę, todėl Socialinių paslaugų centras laikinai pristabdė jai teikiamas globos ir slaugos paslaugas. Moteris dėl to jaučiasi įskaudinta ir mano, kad paslaugos buvo nutrauktos neteisėtai.

Įsitikinusi, kad „korona“ neserga

B. A. redakcijai pasakojo jau daugel metų dėl stiprėjančių lėtinių ligų nebesikelianti iš patalo. Net 3 socialinių darbuotojų padėjėjos pakaitomis ateidavo pas ją į namus, padėdavo susitvarkyti, slaugydavo ją. „Praėjusį ketvirtadienį pakilo temperatūra per 37 laipsnius. Man iškvietė „greitąją“, bet aš nenorėjau važiuoti į ligoninę. Kodėl turėčiau, juk ne „korona“ užklupo, tuo esu 100 proc. įsitikinusi: nei man oro trūksta, nei čiaudėju ar kosėju. Labiausiai pikta, kad nebeateina socialinės darbuotojos į namus, turiu samdyti privačias globėjas“, – redakcijai guodėsi neįgali moteris.

Ji sakė, kad privačiai samdytos moterys ir anksčiau ateidavo pagelbėti savaitgaliais, o dabar dirba kone visą dieną – nuo 8 iki 16 val., ir tai jai kainuoja nepigiai. „Ir artimieji galvoja, kad centras jokiu būdu negalėjo palikti manęs be priežiūros“, – įsitikinusi B. A. Moters žodžiais, ir atvykęs apžiūrėti jos šeimos gydytojas Algimantas Žeiba pasakęs, kad „koronos“ nesą, jos plaučiai švarūs. Trečiadienį atvykusios slaugytojos paėmė kraujo tyrimą, pagal kurį ir bus nustatyta, užsikrėtusi ji ar – ne.

Per jėgą tirti nevežė

Kretingos socialinių paslaugų centro vadovė Danutė Skruibienė sakė gerai žinanti šią situaciją: „Kai praėjusį ketvirtadienį moteriai pakilo temperatūra iki 37,6 laipsnio, iškvietėme šeimos gydytoją

A. Žeibą. Jis išrašė siuntimą į ligoninę, nes įtarė plaučių uždegimą. Tada susisiekėme su B. A. sūnumi, gyvenančiu tame pačiame nuosavame name, ir pranešėme, kad jis turėtų išsikviesti greitąją medicinos pagalbą ir vežti motiną į ligoninę. Pažadėjo. Tačiau penktadienio rytą mūsų darbuotojos pranešė, kad ligonė neišgabenta. Tuomet turėjome imtis veiksmų – moteris yra padidintos rizikos grupėje, patys iškvietėme „greitąją“.

Atvykus greitosios medicinos pagalbos medikams, moteris atsisakė vykti į ligoninę, todėl D. Skruibienė liepusi sustabdyti jai teikiamas paslaugas tol, kol bus atliktas testas dėl koronaviruso.

„Privalome saugoti ne tik savo darbuotojus, bet ir kitus žmones, nes mūsų darbuotojos aptarnauja ne po vieną asmenį. Paslaugos B. A. sustabdytos tik laikinai, kol užsitikrinsime, kad nėra pavojaus pernešti virusą“, – tikino centro vadovė.

Ji sakė mananti, kad šiuo atveju atsakomybę turėtų priimti ir kartu gyvenantis sūnus: „Jeigu B. A. neturėtų artimo globėjo, patys būtume organizavę, kaip ją, gulinčią, išgabenti į ligoninę. Tačiau tokių veiksmų nesiėmėme, – per jėgą gi nevešime tirti.“

Panašaus precedento nebuvo

D. Skruibienės žodžiais, socialines paslaugas į namus teikiančių darbuotojų šiandien dar vis trūksta, nes nemažai jų, esančių rizikos grupėje dėl amžiaus ar lėtinių ligų, turėjo nedarbingumo pažymas. Tačiau pamažėl, baigiantis karantinui, paslaugų teikimas atnaujinamas: pagalba jau teikiama 180 neįgalių Kretingos rajono asmenų, ligi karantino jų buvo 230.

„Kretingos šeimos medicinos centro“ gydytojas A. Žeiba patvirtino stebįs savo pacientės B. A. sveikatos būseną, tačiau prisipažino nežinąs, kaip būtų, jeigu sunkią negalią turintis pacientas susirgtų koronavirusu, bet atsisakytų gydytis ligoninėje. Tokio precedento jo praktikoje nėra buvę.

„Manau, kad tokiu atveju atsakomybę turėtų prisiimti ligonio artimieji, o dėl konkrečių veiksmų spręstų Savivaldybė“, – sakė medikas.

Gali gydyti ir ligoninėje, ir namie

Kretingos rajono savivaldybės gydytoja Zita Abelkienė paaiškino Vyriausybės tvarką: jeigu pacientui būtų nustatyta sunki koronaviruso forma ir grėstų pavojus gyvybei, tuomet jis būtų priverstinai gydomas ligoninėje, o jei forma lengva, žmogus gali gydytis ambulatoriškai. Dėl ligos formos sunkumo sprendžia šeimos gydytojas.

Z. Abelkienė nustebo, kad ligonė, kuri nebuvo palikta be pagalbos, jos pati atsisakė ir piktinasi socialinių darbuotojų veiksmais. Nustačius lengvą koronaviruso formą, socialinės paslaugos ligoniui galėtų būti atnaujintos – darbuotojai žinotų situaciją ir laikytųsi privalomų sustiprintų saugos priemonių.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas