Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Į dvidešimtmetį sugužės kaukučių šeimyna

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Smiltys
  • 2011-09-09

Kretingiškiai teatro gerbėjai – vaikai ir suaugusieji – žino, kad spalvingais rugsėjo takais į Kretingą tradiciškai atkeliauja „Kaukutis“ ir atneša visą šūsnį įspūdingų reginių - spektaklių, improvizacijų, žaidimų bei teatro dirbtuvėlių. Šiemet jau subrendęs teatrinio meno festivalis „Kaukutis“ švenčia 20 metų jubiliejų.

„Kaukučio“ festivalis jo sumanytojo režisieriaus Algimanto Verbuto iniciatyva gyvuoja 20 metų ir augina jau kelintą teatro mylėtojų kartą.

Keitėsi “Kaukučio“ įvaizdis

Šiemet festivalis „Kaukutis“ vyks jau keturioliktąjį kartą, mat, iš pradžių jis buvo rengiamas kas dvejus metus, o pastarąjį dešimtmetį – kasmet.

Jo idėjos generatorius ir variklis, Kretingos vaikų ir jaunimo teatro „Atžalynas“ vyriausiasis režisierius Algimantas Verbutas, dirbantis teatre jau 35-erius metus, sakė, jog mintis pavadinti festivalį mistiniu lietuvių pasakos personažu – kaukučiu – kilo abiem su tuometine teatro dailininke Valdonija Karaliūniene.

„Iš pradžių „Kaukutis“ buvo sumanytas kaip lėlių teatro festivalis: tas pavadinimas prikibo ir pasiliko. Iš tiesų „Kaukutis“ – tai betarpiškas bendravimas su žiūrovais, ypač mažaisiais, žaidimas su jais. Pats festivalio simbolis – kaukutis - pasitinka ir išlydi vaikus, pateikia jiems įvairiausių staigmenų, išlįsdamas iš spintos, iš už kampo ar netikėtai pasirodydamas scenoje“, - festivalio idėją apibūdino režisierius.

Pirmąjį jo simbolį – kaukutį - sukūrė kretingiškė grafikė Lidija Kuklienė. Vėliau keitėsi pačios teatro fiestos koncepcija – atsirado renginių suaugusiems, tuo pačiu kito ir kaukučio įvaizdis bei simbolis. Antrąjį kaukutį sukūrė teatro aktorius Andrius Seselskas, o trečiąjį – dailininkas Andrius Miežis.

Tikros lėlės ir animacija

Paklaustas, kuo šis, jubiliejinis, „Kaukučio“ festivalis ypatingas, A.Verbutas atsakė, jog tuo, kad šiemet sąlygos – gerokai sunkesnės: jis vyksta renovuojamose Kultūros centro patalpose, ir žiūrovams gali tekti vaikščioti per avarinį įėjimą. Dėl to sumažėjo renginių, nors rengtis festivaliui pradėta jau praėjusį lapkritį.

Tačiau šįkart į Kretingą atvyks ne vienas kaukutis, o visa jų šeimyna - tai Kauno valstybinio lėlių teatro spektaklis „Šeimynėlė iš didžiosios girios“.

„Tai - nuotaikinga ir žaisminga pasaka apie vienos dienos nuotykius, kuriuos patiria vaikai kaukučiai. Šis spektaklis kalbės apie pačią gražiausią pareigą – rūpintis kitais, be kurios mūsų gyvenimas daug prarastų“, - taip šį, vieną geriausių šalies lėlių spektaklių, kuris buvo nominuotas Auksiniu scenos kryžiumi, pristatė A.Verbutas.

Vien dekoracijų bei technikos parengimas spektakliui užima apie 5 val. „Tai – naujas žingsnis teatro pasaulyje, kada lėlės išplaukia iš animacijos ir vėl į ją sugrįžta. Organizatoriai paprašė, kad bilietus į šį spektaklį parduotume tik iki 11 eilės salėje, nes iš toliau nebesimato efektų“, - akcentavo režisierius.

Viešės profesionalūs aktoriai

Suaugusiems skirtas Lietuvos nacionalinio dramos teatro spektaklis „Pasaulio gerintojas“. Šioje pjesėje, tvirtino A.Verbutas, bus gvildenamos garbėtroškos, pasipūtimo idėjos. Spektaklį režisavo ir pagrindinį vaidmenį atlieka žinomas aktorius Valentinas Masalskis.

„Žaviuosi V.Masalskio talentu – esu jo fanas. Šio spektaklio pasirodymas Kretingos scenoje – tai grynai draugiškas režisieriaus gestas, nes sostinėje jo nepamatysi už 20 litų – tiek jis kainuos kretingiškiams“, - kalbėjo festivalio vadovas.

Šiųmetinį festivalį lydės ir ugnies, spalvų, dūmų bei muzikos fiesta pagal Moriso Ravelio kūrinį „Bolero“: skambant šiam kūriniui, švytės ir griaudės fejerverkai. Tai – bendras Kretingos kojūkininkų trupės bei vienos pirotechnikos bendrovės projektas.

Renginys, anot režisieriaus, vyks ekspromtu, todėl iš anksto sunku nuspėti, koks bus galutinis jo efektas: „Jį rengsime prie lurdo, o žiūrovai fiestą galės stebėti stovėdami J.Pabrėžos gatvėje“, - sakė jis.

Mažieji „Kaukučio“ dalyviai galės panirti į kūrybinį džiaugsmą, meninėse dirbtuvėlėse patys kurdami kaukes tiesiog ant veido.

Augina „Kaukučio“ fanus

A.Verbutas įsitikinęs, kad festivalio veidą lemia ne kiekybė, bet kokybė. „Mes nepretenduojame į solidų renginį, bet stengiamės išsaugoti ir auginti savo žiūrovą – tikrąjį teatro mylėtoją. „Kaukučio“ fanai iš anksto jau žino, kad spektakliai bus geri“, - tvirtino jis.

Anot jo, per 20 metų festivalis išaugo, persisijojo, liko tai, kas brandu ir ką vertina žiūrovai. Lietuvoje tokių festivalių, kur greta profesionalių aktorių vaidina ir mėgėjai, galėtum ant pirštų suskaičiuoti. Norisi, kad Kretingos žiūrovas augtų: pamatytų nors vieną kitą brandų reginį, kurie rodomi didmiesčių scenose, kad jie nenusiviltų festivaliu“, - akcentavo režisierius.

Jis prisiminė, kad per 20 metų laikotarpį „Kaukutis“ į Kretingą buvo atviliojęs stiprius teatro kolektyvus iš JAV, Ispanijos, Danijos, Švedijos, Suomijos, Estijos.

„Kai 1998 m. specialiai į mūsų festivalį atvyko Bobo Kramerio marionečių teatras iš JAV, Sent Luiso, vilniečiai išplėtė akis – kaip, ne pas mus? Amerikiečiai buvo sužavėti mūsų miestu, jo žmonėmis, nors patys išmaišę visą Ameriką, gastroliavę su garsiausiais simfoniniais orkestrais. Ir dabar su jais, nuoširdžiais neišdidžiais didelio teatro žmonėmis, palaikome draugiškus ryšius. O respublikinė spauda tuomet apie mus rašė, kad tai buvusi kuklaus „Kaukučio“ didelė staigmena“, - prisiminė A.Verbutas.

Režisieriaus manymu, reikia tik didelio noro – tėvų bei mokytojų, - kad vaikai ir iš atokių rajono vietovių galėtų pamatyti ir dalyvauti tuose reginiuose, kurie rodomi sostinės bei kitų pasaulio šalių miestų scenose ir gatvėse.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas