Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

„Elos projektų“ paslauga pakibo ant plauko

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2016-04-22
Vilius Adomaitis (kairėje) ir Darius Petreikis tikino, kad neformaliojo ugdymo užsiėmimai turi vykti tik po pamokų, o dalyvavimą juose mokiniai privalo patvirtinti savo parašais.

Kretingos rajono savivaldybės tarybos Švietimo komitetas sutartį su lūkesčių nepateisinusia neformaliojo švietimo paslaugas teikiančia bendrove „Elos projektai“ greičiausiai nutrauks, o išmokėtas lėšas sieks išsireikalauti. Tiesa, skubos tvarka šie žingsniai dar turės būti įvertinti teisiškai.

Įspėjimo nepaisė

Bendrovė į komiteto narių akiratį pateko po to, kai buvo gautas signalas, jog ji nevykdo sutarties su rajono Savivaldybe ir pagal iš anksto sudarytą grafiką po pamokų mokiniams neorganizuoja planuotų programos „Mokinių ugdymas karjerai Kretingoje“ užsiėmimų, už kuriuos gauna nemažus valstybės pinigus. Vien per pirmąjį šių metų ketvirtį į „Elos projektų“ sąskaitą suplaukė per 6 tūkst. Eur, mat į mokinių, gaunančių paslaugą, sąrašą įtraukta 270 pavardžių. Už vieną vaiką mokama po 10 Eur.

Kad planuoti užsiėmimai nevyksta, stebėsenos lape užfiksavo Švietimo skyriaus vedėjo pavaduotoja Daiva Tranizienė bei už neformalųjį ugdymą rajone atsakinga vyriausioji specialistė Asta Pocienė. Balandžio 7-ąją jos apsilankė Kretingos Jurgio Pabrėžos universitetinėje gimnazijoje bei Technologijos ir verslo mokykloje ir rado tuščius suolus. Gimnazijoje du konsultantai buvo, tačiau per 20 minučių, kiek Švietimo skyriaus atstovės laukė, nė vienas mokinys neatėjo. O Technologijos ir verslo mokykloje ant durų buvo priklijuotas raštelis, jog užsiėmimas perkeliamas į kitą dieną. Mokiniams pasiūlyta dalyvauti mokyklos bibliotekoje vykusiame susitikime su rašytoju.

Tačiau šie faktai – ne vieninteliai, įrodantys, kad Eligijaus Puidoko vadovaujama bendrovė „Elos projektai“ įsipareigojimą Savivaldybei atlieka netinkamai. Nors projektų vadovu įdarbintas Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos dvyliktokas Laurynas Puidokas išvakarėse ir buvo įspėtas popamokinę veiklą organizuoti tik po pamokų, to jis nepaisė.

„Sakiau Laurynui, kad rytoj patikrinsiu. Nuvažiavusi TVM išvydau pilną klasę mokinių. Bet, paprašius sąrašo, kuriems iš neformaliojo ugdymo užsiėmime dalyvaujančiųjų šiuo metu neturi būti pamokų, paaiškėjo, kad pamokos turėjo vykti visiems: kam – lietuvių kalbos, kam – biologijos, o kam – kitos“, – posėdyje sakė A. Pocienė.

Gimnazistui Laurynui Puidokui nepavyko įrodyti, kad neformaliojo švietimo paslaugą teikiančios bendrovės „Elos projektai“ veikla yra skaidri.

Užtarimo ieškojo ministerijoje

„Akivaizdu, kad tiek vaikų į klasę prisirinko todėl, kad Švietimo skyrius apie gresiantį patikrinimą iš anksto įspėjo. Įprastai profesinėje mokykloje po 12 valandos vargu ar ką besutiksi. Todėl „Elos projektai“ užsiėmimus ir organizuoja pamokų metu“, – teigė pirtį dėl galimo nesąžiningumo teikiant neformaliojo švietimo paslaugas užkūrę komiteto nariai Vilius Adomaitis ir Darius Petreikis. Jie iškėlė ir klausimą, ar už Technologijos ir verso mokykloje neįvykusias įprastas pamokas pedagogams bus apmokėta.

L. Puidokas teigė šios mokyklos direktorės žodinį sutikimą tuo metu rengti neformaliojo švietimo užsiėmimą gavęs. „Beveik kiekvienoje mokykloje į ugdymo procesą integruojamas ugdymas karjerai. Pats paskambinau į Švietimo ir mokslo ministeriją. Už neformalųjį ugdymą atsakinga specialistė Aušra Birietienė patikino, jog, jei mokyklos vadovybė sutinka pamokų metu išleisti vaikus į užsiėmimus, atitinkančius ugdymo karjerai sampratą, ir jei mes priimame ne tik savo programos, bet ir kitus pageidaujančius dalyvauti mokinius, tai yra tokia teisė“, – aiškino jis.

Anot Savivaldybės administracijos direktoriaus Virginijaus Domarko, paslaugos teikėjas, t. y. „Elos projektai“, šiuo atveju yra teisūs, o kad mokykla, kurios steigėjas didesne dalimi yra Švietimo ir mokslo ministerija, elgiasi neatsakingai, tai jau ne bendrovės reikalas. Esą Savivaldybė apie tai savo dalininkę galėtų informuoti, tačiau toks poelgis, jo manymu, būtų negražus.

„Tai mes tada informuosim“, – pažadėjo D. Petreikis ir V. Adomaitis.

Atidarė Pandoros skrynią

Komiteto narė Dalia Martišauskienė kolegų prašė „neužsiciklinti“ vien tik į užsiėmimų lankomumą. Ji teigė, jog, prieš priimant sprendimą, pravartu būtų įsigilinti į patikrinimo protokolus ir atlikti išsamesnį „Elos projektų“ neformaliojo švietimo veiklos tyrimą. Anot jos, į mokinius orientuojami įvairūs konkursai, viktorinos, konferencijos mokyklose taip pat vyksta pamokų metu. Kaip pavyzdį ji minėjo prieš Kovo 11-osios šventę Kretingoje organizuojamo festivalio „Žydėki, Lietuva“ repeticijas, kai suvažiuoja iš viso rajono vaikai, o kartu su jais – ir mokytojai. Jie gauna atlyginimą.

Švietimo skyriaus vedėjas Antanas Sungaila patikino, kad pamokos vis dėlto – šventas dalykas, o D. Petreikis pridūrė, kad visa klasė niekada nešoka ir nedainuoja, renginiuose dalyvauja atstovai.

„Į olimpiadas taip pat daugiausia išvažiuoja kokie du mokiniai. Pavyzdžiui, aš, kaip vertintojas, komisijos darbe dalyvauju po pamokų“, – teigė jis.

Grįžęs prie minties, kad dalis paslaugą teikiančios bendrovės „Elos projektai“ sąrašuose esančių vaikų gali būti „popieriniai“, Vydmantų gimnazijoje dirbantis Švietimo komiteto narys teigė, jog dažnai pasišneka ir su kitų mokyklų ugdytiniais. „Ne vieno „Elos projektų“ sąraše esančio paklausiau, ar gimnazijoje lanko neformaliojo ugdymo užsiėmimus, – tai tik nusijuokė“, – pasakojo jis.

Siekiant užtikrinti lankomumą, iki šiol mokiniai savo dalyvavimą neformaliojo ugdymo užsiėmimuose patvirtina parašais. Tačiau A. Pocienė teigė šiomis dienomis sulaukusi Švietimo ir mokslo ministerijos atstovų skambučio, kad parašai negali būti renkami, jeigu mokinys neatvyko, pakanka pažymėti raide n.

„Reikia, kad ministerija tai nurodytų raštu. Skambučio prie dokumento neprisegsi. Kaip paaiškinsim valstybės kontrolieriams ir kitiems, kurie žiūrės, kaip naudojamos neformaliam švietimui skirtos biudžeto lėšos?“ – retoriškai klausė V. Domarkas.

„Ką reiškia žymėti n raidėmis? Juk jeigu aš noriu, kad mokinys, už kurį gaunu pinigus, užsiėmime būtų, tai aš nežymėsiu, nebent kartais iš mandagumo vieną–kitą n parašysiu“, – direktoriui pritarė D. Petreikis.

V. Adomaičio nuomone, neformaliojo švietimo lėšoms skirstyti yra numatytas europinis modelis: kuo mažiau popierizmo, kuo mažiau pinigų administravimui, kuo daugiau jų – vaikui, bet neįvertintas kai kurių lietuvių mentalitetas. Pandoros skrynia atidaryta – pamatėm padėtus pinigus – „jamam“, – savo nuomonę reiškė jis.

Nors už neformalųjį švietimą rajone atsakinga Švietimo skyriaus vyriausioji specialistė Asta Pocienė (dešinėje) apie įvyksiantį patikrinimą Technologijos ir verslo mokykloje Lauryną Puidoką išvakarėse ir buvo įspėjusi, tačiau pažeidimą vis tiek teko užfiksuoti.

Šaukštas deguto

Anot D. Petreikio, rajone yra nuoširdžiai dirbančių neformaliojo ugdymo paslaugos teikėjų, kurie per galvą verčiasi besistengdami pritraukti ir po pamokų kuo įdomiau užimti vaikus, bet dabar statinę medaus gadina deguto šaukštas, ir jis yra labai didelis.

„Kodėl sąraše turime daug mokinių? Samdome tokius karjeros konsultantus, kurie nuo ryto iki pusės keturių sėdėtų mokykloje, o mokiniai per laisvas pamokas bet kada galėtų ateiti ir pasikonsultuoti, nes daugelis gyvenančių kaimuose, pamokoms pasibaigus, išvažiuoja. Niekur neapibrėžta, kad užsiėmimai būtinai turi vykti grupėse. Mūsų programa ir nebuvo orientuota į grupinius užsiėmimus“, – aiškino L. Puidokas.

Padėtį švelninti ir vaikiną užstoti bandė Savivaldybės administracijos direktorius Virginijus Domarkas.

„Laurynas – jaunas žmogus, gabus. Norėtųsi, kad komitetas geranoriškai pažvelgtų į jo veiklą. Galbūt vaikinas ir per plačiai užsigriebė... Gal jam rekomenduoti sumažinti apimtis ar spręsti situaciją kažkaip kitaip?“ – svarstė jis, tačiau tvirtino, jog, jeigu bus nutarta sutartį su bendrove „Elos projektai“ nutraukti, tai ir nutrauks. Juolab kad posėdžio išvakarėse to paties šalių sutarimu prašęs ir pats L. Puidokas.

Tačiau Švietimo komiteto pirmininkė Jūratė Laučiūtė atkreipė dėmesį, kad su šiuo jaunu ir talentingu vaikinu komitetas panašiomis aplinkybėmis susidūrė nebe pirmą kartą. Kai buvo rengiamas rajono švietimo įstaigų tinklo pertvarkos planas, L. Puidokas protokolo nepateikė, bet išvardino vadovų klubo posėdyje neva dalyvavusių ir planui uždaryti kai kurias rajono mokyklas pritarusių Marijono Daujoto pagrindinės, Darbėnų, Pranciškonų ir Vydmantų gimnazijų atstovus. Vėliau šie mokiniai patvirtino nieko apie tai nežinoję, posėdyje nedalyvavę, o su plane išdėstytomis mintimis nesutinką.

„Jau tąsyk pasižiūrėjom atlaidžiai, kaip sako, nuspaudėm ant stabdžių. Blogiausia – kad jaunuolis ir šiandien nesupranta, ką daro blogai“, – kalbėjo J. Laučiūtė.

„Gaila, kad tavo talentas ir aktyvumas suka ne į tą pusę“, – į L. Puidoką kreipėsi V. Adomaitis.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas