Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Kai vasara – jau už kampo, didžioji dalis jaunų žmonių pradeda planuoti savo atostogas ar ieškotis laikino darbo. Tačiau nuo mokslų visiškai nutolti neleidžia sąrašai knygų, kurias privaloma perskaityti atostogų metu. Kaip vasaros skaitiniuose įžvelgti gerąją pusę, „Kuprinei“ papasakojo vydmantiškis skrydžių valdymo studentas Paulius Kripas, dirbantis valstybinės įmonės ,,Oro navigacija“ mokymų centre pilotu-operatoriumi, ir turintis įdomų, kai kuriems didelio pasiryžimo reikalaujantį tikslą – iki šių metų galo įveikti 5 tūkst. knygų puslapių.

Vydmantiškis Paulius Kripas įsitikinęs, kad knyga – išsigelbėjimas, pavargus nuo kasdienybės.

– Kokią dalį tavo gyvenime užima knyga?

– Turbūt meluočiau, jei sakyčiau, kad tai – pats svarbiausias dalykas mano gyvenime. Kaip ir daugelis žmonių, savo gyvenime aš turiu svarbesnių prioritetų, tokių kaip šeima, darbas, socialinis gyvenimas ar mokslai. Žinoma, nuo jų taip pat pavargstama, tuomet mane gelbsti knyga. Skaitant galima atsipalaiduoti, pailsėti nuo kasdienės rutinos ir pasinerti į naują, knygoje aprašomą pasaulį.

– Mokiniams skiriama papildoma veikla vasaros atostogų metu – perskaityti knygas iš privalomos literatūros sąrašo. Kaip manai, ar naudinga vartyti knygas ne tik mokslo metais pamokų metu, bet ir laisvu laiku, ypač vasarą? Kodėl?

– Esu tvirtai įsitikinęs, jog knygas maloniausia skaityti laisvu laiku. Jei kūrinį skaitai vien dėl to, kad esi verčiamas tai daryti kaip užduotį per tam tikrą laiką, knygos tikrai neteikia malonumo, nes į tai žiūrima kaip į darbą. Mano nuomone, vasara – puikus metas skaityti knygas, nes daugelis jaunų žmonių turi daugiau laisvo laiko. Ypač knygas mėgstu skaityti gamtoje, pavyzdžiui, prie jūros. Žiemą to nepadarysi, todėl šiuo atveju laimi vasara.

– Privalomos literatūros knygų sąrašas gana ilgas. Kaip manai, į kurias knygas vertėtų pirmiausia atkreipti dėmesį, kurias pats esi perskaitęs ir rekomenduoji kitiems? Kuo šios knygos tave sužavėjo?

– Dėmesį geriausia atkreipti į tas knygas, kurios kaip nors siejasi su tavo mėgstamais ar svarbiais dalykais gyvenime – tokiu būdu geriausiai įsiminsi siužetą ir puikiai praleisi laiką. Mokykloje labiausiai domėjausi istorija, ypač – XX amžiaus laikotarpiu bei tuo metu vykusiais karais. Todėl itin gilų įspūdį man paliko Ericho Marijos Remarko kūrinys ,,Vakarų fronte nieko naujo“ bei Balio Sruogos ,,Dievų miškas“. Be abejonės, visada vienas iš svarbiausių dalykų yra šeima, tad Onorė de Balzako ,,Tėvas Gorijo“ tapo vienu iš mėgstamiausių mokykloje skaitytų kūrinių. Manau, kad šios knygos mane labai sužavėjo, nes jos visos yra aktualios ir šiais laikais, visos jos pasakoja apie žmogiškumą. Jose taip pat yra aptariamos man įdomios temos, kurios, kaip ir minėjau anksčiau, renkantis knygą yra labai svarbios.

– Kodėl apskritai knygų skaitymas yra naudingas?

– Knygos labai stipriai formuoja žmogų, jo charakterį bei požiūrį į įvairius dalykus. Įsijautęs į knygą skaitantysis gali pats išgyventi veikėjo jausmus, įsijausti į jo charakterį, patirti įvairiausius išgyvenimus bei pabuvoti slapčiausiuose pasaulio kampeliuose. Skaitydamas knygą žmogus tarsi nusikelia į visiškai kitą laikotarpį ir išgyvena istoriją, jau seniausiai užrašytą istorijos vadovėliuose. Taigi iš ko gi dar geriausia mokytis, jei ne iš savo patyrimų?

– Ar perskaitytos knygos gali kažkuo padėti ateityje? Ar iš tiesų jos mus pamoko, kaip elgtis įvairiose gyvenimiškose situacijose?

– Žinoma, juk didžiulė dalis knygų yra įkvėptos išgyventų ar stebėtų realių situacijų. Be abejonės, kai gyvenime iškyla analogiška situacija, kadaise perversta knyga gali labai pasitarnauti. Kita vertus, reikia skirti, iš kurių knygų verta semtis patarimų ir iš kurių – verčiau ne, nes, pavyzdžiui, ėmus aklai vadovautis Karlo Markso ,,Komunistų partijos manifestu“ ar Adolfo Hitlerio ,,Mano kova“ sulauksi daugiau žalos negu naudos.

– Žinau, kad naudojiesi internetiniu puslapiu www.goodreads.com. Kaip jį radai ir kuo jis naudingas?

– Ši svetainė yra skaitytojų mėgėjų puslapis, kuriame galima sekti skaitymo statistiką, pavyzdžiui, kiek knygų ar puslapių perskaitei šiais metais, rasti naujų įdomių kūrinių, stebėti, ką skaito tavo draugai, kurie taip pat naudojasi šiuo internetiniu puslapiu. Man šį puslapį parodė draugai, ir nors iš pradžių į tai žiūrėjau labai skeptiškai, dabar džiaugiuosi, kad jame užsiregistravau.

– Esi užsibrėžęs perskaityti nemažą puslapių skaičių. Kiek tiksliai ir kaip kilo ši idėja? Kaip sekasi siekti savo tikslo?

– Iki šių metų pabaigos užsibrėžiau perskaityti bent 5 tūkst. grožinės literatūros puslapių. Vadovėlių ir šaldytuvų instrukcijų puslapiai nesiskaito. Idėja kilo, kai praeitų metų pabaigoje įdomumo dėlei suskaičiavau, kiek knygų perskaičiau ir kiek kiekvienoje iš jų buvo puslapių. Pamatęs, kad rezultatas išties geras – perskaičiau 15 knygų, o bendras jų puslapių skaičius buvo 5 tūkst. 40, nusprendžiau, kad ir šiemet derėtų nenusileisti. Kol kas šiemet perskaičiau tik 5 knygas, tačiau jos buvo didelės apimties, perskaitytų puslapių skaičius jau siekia beveik 2 tūkst. 600.

– Vartai puslapius ne vien lietuvių kalba. Kokiomis kalbomis skaitai tekstus ir kodėl? Kaip ir kuo skiriasi literatūra lietuvių ir užsienio kalbomis?

– Knygas skaitau lietuviškai ir angliškai. Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl pradėjau skaityti užsienio kalba, buvo tai, kad man padovanojo skaityklę, o knygų, kurias tuo metu norėjau perskaityti, elektroninius variantus radau tik angliškai. Turiu pripažinti, kad yra didžiulis skirtumas – knyga originalo kalba ar jos vertimas. Verčiant dalis posakių gali visiškai prarasti savo reikšmę, o kartais net neįmanoma išversti dviprasmių žodžių. Dėl to stengiuosi lietuvių autorių knygas skaityti tik lietuviškai, o anglų – angliškai.

– Be kalbos lavinimo, kodėl dar naudinga literatūra ne lietuvių kalba?

– Literatūra anglų kalba yra lengviau pasiekiama, jos didesnis pasirinkimas, taip pat pačios naujausios užsienio rašytojų knygos daug anksčiau pasirodo anglų kalba.

Šarūnė SRIEBALIŪTĖ

„P. n.“ akademijos narė


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas