Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Už klaidą kelyje – agresyvi pamoka

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2016-06-17
Lietuviai laikomi vienais netolerantiškiausių vairuotojų tarp ES šalių piliečių: pykčio scenos – vis dar kasdienybė mūsų gatvėse ir keliuose.

Kretingiškė Rimantė Gedrimienė redakcijai papasakojo situaciją, kai vairuodama ji padarė klaidą ir už tai sulaukė priešpriešiais važiavusio vairuotojo pažeminimo – šis iškoneveikęs ją mažametės dukters akivaizdoje. Maža to, tvirtino skaitytoja, taip pasielgęs ne koks gatvės erelis, o vairavimo mokyklos instruktorius, pats tądien mokęs vairuoti moterį.

Ryžosi paviešinti incidentą

„Nežinau, kaip atsitiko, kad aš, 14 metų vairavimo stažą turinti kretingiškė, padariau tokią žioplą klaidą: važiuodama nuo žvyrduobės, kirtau sankryžą ir įvažiavau į Kęstučio gatvę, kur eismas ta kryptimi draudžiamas. Atsitokėjau pamačiusi iš priekio atvažiuojant ir sumirksint raudoną A. Mažonio vairavimo mokyklos automobilį – išsyk pasitraukiau į pakraštį ir įsijungiau avarines šviesas. Tačiau už šio važiavęs kitas automobilis sustojo, iš jo iššoko vairuotojas ir agresyviai aprėkė mane. Mano automobilio gale sėdėjo 7-metė duktė: vaikas pašiurpo, nes namie niekada negirdėjo tokiu tonu ir tokiais žodžiais kalbančio žmogaus“, – apmaudą išliejo R. Gedrimienė.

Psichologe dirbanti moteris sakė išsiaiškinusi, jog taip pasielgė Kęstučio gatvėje įsikūrusios Romano Vizgaudo vairavimo mokyklos instruktorius, šios mokyklos vadovo sūnus – taip pat Romanas Vizgaudas.

„Niekaip negalėjau nusiraminti: kaip kitą žmogų ne tik valdyti automobilį, bet ir elgesio gatvėje mokantis instruktorius gali demonstruoti tokį nepagarbų pavyzdį. Kokios elgesio kultūros galima tikėtis gatvėje iš jaunų vairuotojų, jeigu mokytojas moko juos žeminti suklydusį žmogų. Jeigu būtų koks neišprusęs vyriškis šitaip pasielgęs, gal nė nebūčiau ėmusi į širdį, tačiau dabar nenoriu tylėti“, – sakė paviešinti incidentą apsisprendusi R. Gedrimienė.

Ji sakė netgi dukart turgaus aikštelėje, kur vyksta vairavimo mokymai, pabandžiusi susitikti patį R. Vizgaudą jaunesnįjį, tačiau jis kontakto sąmoningai išvengdavo. Taip pat susitikusi ir su mokyklos vadovu, bet jis išsigynęs, kad tai nebuvo jo sūnus.

Po padidinamuoju stiklu

Vairavimo mokyklos savininkas R. Vizgaudas „Pajūrio naujienoms“ sakė gerai žinąs šią situaciją: „Praėjusią savaitę kalbėjausi su R. Gedrimiene ir labai gailiuosi, kad taip padariau. Moteris kaltina mano sūnų, bet pati nepažino vairuotojo, ji taip pat nežino nei automobilio markės, nei jo spalvos. Pakalbėjau su sūnumi – jis sakė, jog jokio incidento nebuvo. Aš manau: jeigu įvyko eismo įvykis, reikia aiškintis su policija, o ne važinėti po miestą ir rinkti informaciją – iš kolegų žinau, kad lankėsi kitose vairavimo mokyklose“.

R. Vizgaudas, turintis 61 metų vairavimo mokymo patirtį, sakė, jog toks atvejis, kada skundžiamasi dėl instruktoriaus nekultūringo elgesio, jo gyvenime nutiko pirmąsyk.

Su incidentu supažindintas Kretingos kelių policijos poskyrio viršininkas Ričardas Kačinas įsitikinęs: jeigu tikrai taip pasielgė vairavimo mokymo instruktorius, tai – negeras reiškinys, nes šios profesijos atstovas turėtų būti tarsi po padidinamuoju stiklu. „Jis yra viena iš grandžių, formuojančių jaunąjį vairuotoją“, – tvirtino pareigūnas.

Elgesys kelyje – žmogaus vidaus veidrodis

„Agresija kelyje yra itin ryškus žmogaus vidinės kultūros veidrodis. Ar žmogus sėda už automobilio vairo, ar važiuoja dviračiu, jis tampa situacijos valdytoju, skirtingai nuo darbo, kur situacija priklauso nuo viso kolektyvo. Vairavimo priemonė tampa tik įrankiu, ir tik nuo paties žmogaus priklauso, kaip jis jį valdo“, – tikino R. Kačinas.

Pareigūnas tęsė mintį apie vairuotojų tarpusavio nepagarbą: „ Neatsistebiu žmonėmis, kurie, privažiavę sankryžą ar kelyje lenkdami kitą automobilį, nerodo posūkio. Ši nepagarba kitam, už tavęs ar greta tavęs važiuojančiam žmogui, yra susijusi su psichologiniais dalykais, tai – tarsi nepasisveikinti su kitu žmogumi. Man nesuprantamas nenoras, susidarius spūstims, praleisti įsukantį ar išsukantį vairuotoją, – juk eilėje niekur nenuskubėsi. Toks žmogus turėtų susirūpinti, kas jo gyvenime yra negerai, jeigu šitokie dalykai yra nesvarbūs“.

Lietuviai vairuoja agresyviai

Anot R. Kačino, lyginant lietuvių vairavimo kultūrą su kitų ES šalių, taip pat išryškėja agresyvumas: „Sakoma, kad lietuviai labai mėgsta greitį. Tačiau greitį mėgsta ir vokiečiai, austrai bei skandinavai, bet jie gerbia kitą vairuotoją – lenkdami neužkiša automobilio ir pernelyg nepriartėja prie kito automobilio, nes tai netgi gąsdina žmogų“.

Tačiau pareigūnas pastebi, jog jau ir mūsų keliuose vis dažniau sutinkama pavyzdžių, kada vairuotojai elgiasi supratingai ir gražiai padėkoja vienas kitam.

R. Kačinas mano, kad elgesys už vairo – ir auklėjimo šeimoje reikalas. Pareigūnai lankosi darželiuose, mokyklose, kur rengiamos saugaus eismo pamokos ir vaikai skatinami stebėti, dalintis, kaip už vairo elgiasi jų tėvai.

„Lietuvoje šioje vaikų švietimo srityje vis dar atsiliekame. Man teko stebėti užsiėmimus Ispanijos vaikų vairavimo mokykloje, kaip žaisdami jie mokosi vairuoti: sukurtas mini miestelis, stovi šviesoforai ir po jį vaikai važinėja mašinėlėmis pagal tikras taisykles“, – kalbėjo pareigūnas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas