Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Garsiojoje byloje šalina teisėją

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2016-10-21
Gigantiškas HBH pramogų kompleksas išaugo iš daugiau kaip prieš 20 metų sutuoktinių Rados ir Juozo Matulevičių įkurtos užeigos.

Kretingos rajono apylinkės teismui antradienį ir vėl nepavyko pradėti nagrinėti baudžiamosios bylos, kurioje dėl finansinių machinacijų figūruoja bendrovės „Žibosa“ direktorė Rada Matulevičienė, juridinio asmens atstovė Evelina Domarkienė, buhalterė-kasininkė Kristina Gedvilienė, vyriausioji finansininkė Daiva Rudavičienė bei buvusi direktorė Dalia Aušrienė.

Keturi motyvai

Pirmąjį kartą bylos nagrinėjimas buvo atidėtas iš Šveicarijos Konfederacijos, kurioje dabar gyvena, į posėdį neatvykus D. Aušrienei. Kaltinamoji geranoriškai bendradarbiavo su teisėsauga, tačiau ikiteisminio tyrimo metu iš pareigų pasitraukė ir iš Lietuvos dingo. Antrąkart moteris posėdyje nepasirodė dėl ligos ir apie tai pateikė oficialias medicinos pažymas.

Tačiau didžiausia staigmena proceso dalyviams buvo valstybės kaltintojo Klaipėdos apygardos prokuroro Lino Kiaurakio perskaitytas pareiškimas, kuriuo jis nuo bylos nagrinėjimo siekia nušalinti teisėją Raimondą Kulberkienę. Prokuroro nuomone, R. Kulberkienė gali būti neobjektyvi.

Ilgoje savo kalboje L. Kiaurakis išdėstė motyvus.

Vienas jų – Rados ir Juozo Matulevičių skyrybų bei turto dalybų metu R. Kulberkienė nagrinėjo civilinę bylą, kurioje vyras iš buvusios žmonos ir bendrovės „Žibosa“ siekė prisiteisti 3 tūkst. vardinių „Juozo alaus“ bei 5 tūkst. bendrovės „Žibosa“ akcijų, bet teisėja jų nepriteisė. J. Matulevičiui apskundus, šį sprendimą Lietuvos aukščiausiasis teismas panaikino.

L. Kiaurakis taip pat atkreipė dėmesį, kad R. Kulberkienė savo sprendimo motyvacinėje dalyje nurodė, jog J. Matulevičius prisipažino pasirašinėdavęs ant tuščių kasos išlaidų orderių. Anot prokuroro, tai yra nusikalstamos veikos požymis, apie kurį turėjo būti, bet nebuvo pranešta atitinkamoms institucijoms.

„Ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas, kai į finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybą kreipėsi pats Matulevičius. Šis tyrimas buvo prijungtas prie pagrindinio, tačiau, neužtekus įrodymų, nutrauktas“, – konstatavo L. Kiaurakis.

Prokurorą taip pat gerokai nustebino tai, kad rugsėjį įvykusio pirmojo posėdžio metu, kai dėl D. Aušrienės nedalyvavimo bylos nagrinėjimą teko atidėti, tolesnes galimas posėdžių datas, valstybės kaltintoją palikusi „už borto“, teisėja derino tik prie advokatų galimybių bei prie pačios R. Matulevičienės įgeidžių. Verslininkė sakė kuriam laikui išvykstanti į užsienį, nors jai, skirtingai negu D. Aušrienei, buvo skirta kardomoji priemonė rašytinis pasižadėjimas be teismo leidimo iš Lietuvos niekur neišvykti.

Tame pačiame posėdyje buvo aiškinama, kad su D. Aušriene nepavyksta susisiekti ir įteikti kaltinamojo akto bei šaukimo į teismą. Bet L. Kiaurakis savo nušalinimo kalboje akcentavo, jog visi tie dokumentai buvo siunčiami netinkamai – paštu kaltinamosios deklaruojamos gyvenamosios vietos Palangoje adresu, o vėliau – ne tuo elektroniniu paštu, kurį moteris buvo nurodžiusi.

Teismų sūkuryje atsidūrusi HBH pramogų kompleksą valdančios bendrovės „Žibosa“ direktorė Rada Matulevičienė teigė esanti suinteresuota išlaikyti savo verslą bei čia dirbančius žmones.

Paaiškės spalio 31-ąją

Ar teisėja R. Kulberkienė nuo bylos nagrinėjimo nusišalins, sprendimą ji pati paskelbs spalio 31-ąją įvyksiančio posėdžio metu. „Pagal procesą tokiais atvejais teisėjai patys parašo nutartį, o teismo pirmininkas sprendžia, tenkinti jį ar ne“, – „Pajūrio naujienoms“ sakė Kretingos rajono apylinkės teismo pirmininkas Erikas Jurgutis.

Ikiteisminis tyrimas bendrovėje „Žibosa“ buvo pradėtas 2014 m. rugpjūtį. Kad nebūtų sunaikinti dokumentai, vienu metu įvairiose patalpose vyko daugybė kratų, kurias atliko apie 30 pareigūnų.

Nustatyta, kad, siekiant išvengti mokesčių mokėjimo, buvo slepiamos pajamos už teikiamas maitinimo bei pramogų paslaugas. Per devynis 2014 m. veiklos mėnesius nuslėpta beveik 1,2 mln. Eur, o į valstybės biudžetą nesumokėta 576 tūkst. Eur mokesčių.

Pasak prokuroro L. Kiaurakio, klientams nebuvo išduodami fiskaliniai kvitai, įmonėje buvo tvarkoma „dviguba“ buhalterija, o Valstybinei mokesčių inspekcijai ir Socialinio draudimo fondui teikiamos neteisingos ataskaitos ir deklaracijos. Klientai už maistą atsiskaitydavo grynaisiais pinigais, neturintys jų buvo raginami išsigryninti čia pat esančiame bankomate.

Už padarytus pažeidimus kaltinamosioms gresia iki 4 m. netekti laisvės, bet gali atsipirkti ir solidžiomis piniginėmis baudomis. „Lietuvoje dideli mokesčiai... Suklydome, visi klysta, dabar susitvarkėme, normaliai dirbame“, – teismo salėje gausaus būrio žurnalistų užklupta prisipažino R. Matulevičienė.

Ji atsakė ir į keletą „Pajūrio naujienų“ klausimų:

– „Žibosai“ ir Jums, tai pačiai D. Aušrienei pateikti kaltinimai dėl neapskaitytų pajamų, dvigubos buhalterijos, nuslėptos milijoninės sumos mokesčių. Kodėl tai darėte? Kokiems poreikiams tenkinti buvo naudojami „juodieji“ pinigai?

– Viską darėme dėl žmonių. Savo svečiams siūlome dideles kokybiško maisto porcijas, šaunias pramogas, o darbuotojams, kurių vasarą dirba apie 400, mokėjome gerus atlyginimus. Vargu, ar kitu atveju būtume išsilaikę.

– Kodėl verslininkai mūsų valstybėje vis dar rizikuoja slėpti pajamas ir papuola į tokias situacijas, kaip Jūs?

– Manau, kalta mokesčių sistema, Lietuvoje ji nėra palanki verslui. Norėdama pasikviesti į darbą specialistą, turiu jam pasiūlyti padorų atlyginimą, geras darbo sąlygas bei garantijas. Kadangi reikia samdyti darbuotojus visus metus, o vasarą pritraukti jų trigubai daugiau ir trumpam lakui, darbo kaštai, kokybė bei atleidimo planavimas tampa ypač sudėtinga užduotis, tenka balansuoti ant išgyvenimo ribos.

Žaliavų kainos kyla, kur dar išlaidos elektrai, pastatams šildyti? Skausminga net pagalvoti apie įmonės plėtrą, atsinaujinimą, inovacijų įdiegimą, darbuotojų darbo sąlygų gerinimą. Žiemos periodu, kuris trunka 9 mėnesius, tik ir galvoji, kaip išgyventi. Nemažai kurorto verslininkų dėl to ir nedirba, kad nedirbti yra pigiau negu dirbti. O ką tokiu atveju daryti į darbą priimtam žmogui? Neatsitiktinai daugelis išvyksta uždarbiauti į užsienį.

Mūsų maitinimo įmonė visus patiekalus gamina tik užsakius klientui, nenaudojame šaldytų pusfabrikačių. Toks darbo pobūdis reikalauja daug daugiau darbo jėgos ir kokybės kontrolės. Manau, tokio tipo įmonėms turėtų būti nustatyti visai kitokie mokesčiai. Graudu, bet verslas mūsų šalyje yra žlugdomas. O gyventojai dažnai valgo tai, ką gali sau leisti, nekreipdami dėmesio į maisto šviežumą ir savo sveikatą. Jeigu mokesčiai būtų mažesni, įmonės tikrai jų neslėptų, sąžiningai mokėtų, o valstybė būtų tik turtingesnė. Kai ekonomika yra skaidri, iš to naudos turi visi susiję sektoriai.

– Didžiąją dalį valstybei padarytos žalos savanoriškai jau atlyginote. Iš kur tam gavote lėšų?

– Skolą valstybei atlyginome, paėmę iš banko paskolą.

– Kaip toliau vyksta darbas bendrovėje „Žibosa“ ? Ar reikėjo atleisti darbuotojų?

– Dirbame. Darbuotojai gauna mažesnius atlyginimus, taupome. Dėl darbuotojų geresnių darbo sąlygų ir saugumo reikia keisti virtuvės ventiliacijos sistemą, tačiau neturime pakankamai lėšų tam. Yra kitų svarbių darbų, kurie sustoję dėl pinigų trūkumo. Klausiate, kaip bus toliau? Esu suinteresuota išlaikyti verslą, lietuvišką virtuvę bei pas mus dirbančius žmones. Nelengva dabar mums, bet dirbame nuoširdžiai ir daug.

– Kaip vertinate tai, kad praėjusiame posėdyje prokuroras Linas Kiaurakis nušalino teisėją Raimondą Kulberkienę? Galbūt šiuokart lėmė įžeista ambicija, kai ankstesniame posėdyje teisėja sukritikavo jį dėl sankcijų netaikymo Šveicarijoje gyvenančiai ir į posėdį neatvykusiai buvusiai bendrovės direktorei Daliai Aušrienei?

– Sunku nuspėti, nes teismo procesas dar vyksta. Galbūt apie tai pakalbėkime po visų įvykių, kai aiškumo bus daugiau.

– Ką galėtumėte pasakyti apie buvusią „Žibosos“ direktorę? Dėl ko susipykote? Juk apie situaciją bendrovėje FNTT, regis, informavo ji.

– Žmogus yra toks, koks yra. Jeigu nusprendė imtis kažkokių veiksmų, motyvų reikėtų jos paklausti tiesiogiai.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas