Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Apleista Akmena parūpo dvaro gyventojams

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2016-11-15
Daugiabučių Vilniaus gatvėje kiemus gožia palei Akmenos pakrantes augantys menkaverčiai medžiai, dėl kurių gyventojai patiria daugybę nepatogumų.

Per pačią Kretingos miesto širdį sruvenanti Akmena baigia užželti menkaverčiais medžiais bei krūmais, kurie kelia susirūpinimą buvusioje dvaro teritorijoje įkurdintų daugiabučių gyventojams. Trijų Vilniaus gatvės Nr. 31, 33A ir 35 namų gyventojai renka parašus, kad būtų išvalyta Akmenos pakrantė priešais jų daugiabučius, ir ketina su prašymu perduoti Kretingos muziejaus bei Savivaldybės vadovams.

Trūksta šviesos, pelija butai

Kreipimąsi į šių institucijų vadovus inicijavusi Nijolė Bružienė motyvavo, kodėl mano esant tikslinga išvalyti Akmenos upės pakrantes. „Susikaupę menkaverčių medžių ir krūmų lapai pūva ir teršia upę, o dėl brūzgynų šalia gyvenantys žmonės negali prieiti prie upės. Be to, išstypę medžiai užstoja natūralią šviesą – net vasarą dienos metu tenka jungti dirbtinį apšvietimą, o dėl saulės trūkumo gyvenamosiose patalpose pradėjo veistis pelėsis“, – rašoma kreipimesi.

„Grybas įsiveisė ne tik vakarinėje, bet butuose persimetė ir į saulėtąją pusę, – tvirtino N. Bružienė. Aplinkosaugininke dirbanti moteris ir toliau vardino negeroves. – Su vietinėmis antenomis nebematome TV programų, tik – su satelitinėm, medžiai blokuoja ir telefonų ryšius.

Menkaverčiai medžiai nekirsti jau du dešimtmečius, kažkas bandė juos šalinti savavališkai, – liko kyšantys kelmai. Seni medžiai kelia grėsmę vaikams, o per stipresnę vėtrą gali užgriūti ir ant žmonių ar apgadinti automobilius“.

Negana to, nevalomose pakrantėse veisiasi erkės ir mašalai, nuo kurių vasarą taip pat stipriai kenčia gyventojai.

Todėl Kretingos muziejui priklausančio kultūros paveldo teritorijoje esančių šių daugiabučių žmonės prašo, kad būtų atsižvelgta į jų pageidavimą ir surasta lėšų pakrantės tvarkymo darbams atlikti.

Antra vertus, žmonės nuogąstauja, kad, atliekant valymo darbus, nebūtų nupjauta visa pakrantės medžių juosta, kuri šiandieną juos saugo nuo traukinių gausmo.

Bus siekiama iš Vilniaus gatvės iškeldinti ir sovietinių laikų monstrą – elektros pastotę.

Palaiko gyventojų iniciatyvą

Jau ir anksčiau Savivaldybės vadovams išsakiusi pageidavimus išvalyti Akmenos upę ir jos pakrantes paversti viena iš kretingiškių rekreacijos vietų, Kretingos muziejaus vadovė Vida Kanapkienė neslėpė palaikanti šią gyventojų iniciatyvą.

„Kai žmonės patys nebesitaiksto su negerovėmis, yra lengviau įtikinti rajono vadovus, kad reikia tikslingai bandyti kelius į Europos Sąjungos fondus.

Tačiau, norint gauti pinigų, reikia ligi tol atlikti vadinamuosius namų darbus – turėti iš anksto parengtus techninius dokumentus“, – tvirtino V. Kanapkienė, turinti ilgametę patirtį pagal ES projektus renovuojant dvaro pastatus.

Sutvarkyti Akmeną, ji įsitikinusi, yra būtina ir dėl viso miesto gerovės. Per paminklinę dvaro teritoriją vingiuojanti Akmena, mano muziejaus vadovė, galėtų tapti viena iš gražiausių ir gyviausių Kretingos, turinčios turtingą istoriją, kraštovaizdžio dalimi.

Juolab, kad netrukus rengiamasi išvalyti ir antrąjį bei trečiąjį dvaro tvenkinius.

„Sutvarkius pakrantes, nuo muziejaus ligi „Vienaragio malūno“ turėtų atsirasti pėsčiųjų takas su apšvietimu, suoliukais, mažosios architektūros elementais. Ten, o taip pat ir Vilniaus gatvėje palei dvaro parko tvorą, galėtų atsirasti suvenyrų kioskeliai, savo darbais galėtų prekiauti liaudies meistrai ir amatininkai, burtis jaunimas, vasaromis groti gatvės muzikantai. Kretinga turi labai daug potencialo turizmui, kurio šiandieną neišnaudojame“, – sakė V. Kanapkienė.

Kampą tvarkys kompleksiškai

Tačiau, V. Kanapkienė įsitikinusi, jog Vilniaus gatvės ir Žemaitės alėjos, ties „Trevenos“ degaline, infrastruktūros problemą reikėtų spręsti kompleksiškai. „Būtina sutvarkyti ne tik upės šlaitą. Reikia iškeldinti ir gremėzdišką transformatorinę, reklaminius stendus, o vietoje jų įrengti miesto schemą su svarbiausiomis miesto lankytinomis vietomis“, – tvirtino ji.

Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktorius Virginijus Domarkas patikino, jog praėjusią savaitę išvien su „Trevenos“ degalinių tinklo vadovu Algirdu Liaudanskiu ir buvo aptarti šios judrios Kretingos miesto vietos, prasidedant Žemaitės alėjos bei Vilniaus gatvių renovacijai, galimi pokyčiai.

Anot jo, Kretingos muziejaus vadovė V. Kanapkienė pasižadėjo inicijuoti teritorijos sutvarkymo projektą, „Trevenos“ degalinės vadovas A. Liaudanskis – finansuoti jo parengimą, o Savivaldybė ieškos, kaip gauti lėšų jį įgyvendinti.

Tikisi kompromiso

A. Liaudanskis neslėpė, jog pageidaujantis, kad pačių lėšomis būtų leista įrengti įvažiavimą į degalinę iš Vilniaus gatvės, – tam prieš kelerius metus pasipriešino dalis kaimyninio daugiabučio gyventojų.

„Su miesto valdžia ir gyventojais tikiuosi kompromiso: pagal detalųjį degalinės planą buvo patvirtinti 2 įvažiavimai – iš Žemaitės alėjos ir iš Vilniaus gatvės, tačiau realizuotas tik vienas. Sutvarkytume visą aplinkinę infrastruktūrą, – atitvertume įvažiavimą nuo gretimo daugiabučio kiemo, šalimais įrengtume vaikų žaidimo aikštelę“, – tikino A. Liaudanskis.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas