Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Pirtis – tai kūno ir minčių depiliacija

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Vakarų Lietuva
  • 2017-10-10

Pramogų ir laisvalaikio komplekse „Atostogų parkas“, prieš trejus metus įsikūrusiame Žibininkų kaime, tarp Palangos ir Kretingos, duris atvėrus pirčių kompleksui, nuo pat pirmų dienų jame pirtininku dirbantis 60-metis palangiškis Eduardas Mišeikis teigė, kad pirtis teikia malonumą kūnui ir laisvę mintims.

Pirties meistrai Eduardas Mišeikis (kairėje) ir Jonas Pudžmys lankytojams taiko įvairiais programas.

Vanta atiduoda žemės syvus

„Atostogų parke“ yra kelios pirtys, tačiau pirtininkų programos, pasak E. Mišeikio, vyksta tik vadinamojoje „Perenėje“. Programas – „Žalieji aromatai“, „Sūrus garas“, „Išsivanok žemaitiškai“, „Vėliava“ – susigalvojo patys pirtininkai, įprastai dirbantys komandoje po du, – Eduardo partneris yra Jonas Pudžmys. Iš viso „Atostogų parko“ pramogautojus užima 4 pirtininkai.

„Naujai atvykstantys lankytojai išsyk nesusigaudo mūsų siūlomose programose, bet senbuviams tai – nebe pramoga, o sveikos gyvensenos būtinybė“, – tvirtino pirtininkas E. Mišeikis.

Jo žodžiais, populiariausia yra programa „Žalieji aromatai“, kurios esmė – panaudoti kuo daugiau vantų, surištų iš įvairių medžių: klevo, liepų, ąžuolo, skroblo, lazdyno, obels, ievos, šermukšnio, sibirinio kėnio. Daugumą vantų, jis sakė, dar pavasarį, kol medžiai skleidžia šviežius lapus, susirišantys patys.

Vantos, kuriose gausu eterinių aliejų, kvapus ypač išskleidžia aukštoje temperatūroje ir veikiant garui. „Įspūdingesnius kvapus paliekame žiemai, kuomet žmogaus uoslė labiausiai pasiilgsta natūralių kvapų. Nes vasarą žmonės ir šiaip daugiau laiko praleidžia pievose, soduose, prie jūros ar ežerų ir geria į save žolynų, gėlių ar medžių aromatus. Tie, kurie ne vien uosle, bet ir širdimi jautrūs gamtai ir jos kvapams, greičiau pajunta juos ir pirtyje – įkaitinta vanta atiduoda tai, ką paėmė iš žemės syvų“, – apie aromaterapijos svarbą kalbėjo E. Mišeikis.

Vanta, pasak pirtininko E. Mišeikio, žmogaus kūnui sugrąžina tai, ką paima iš žemės gelmių.

Tautos perėmė pirčių tradicijas

Vėstant rudens orams, pirtininkas ypač pabrėžia programos „Sūrus garas“ procedūrų svarbą: „Naudojame natūralų druskos tirpalą. Druskų inhaliacijos išvalo kvėpavimo takus, aktyvina kraujotaką ir grūdina kūną. Pirtyje žmogus kvėpuoja druska prisodrintu garu. Jis skleidžiamas vėduokle, kad kuo labiau apglėbtų visą kūną. Kadagių šakomis pamasažuojame ir kojų padus – šis masažas labai pagerina kraujotaką“, – pasakojo E. Mišeikis.

Vyro žodžiais, šią pirtį mėgsta organizmo atsparumu besirūpinantys žmonės, taip pat – sportininkai, nes druska prisodrintas garas atpalaiduoja sąnarius ir raumenis.

Programoje „Išsivanok žemaitiškai“, tikino pirtininkas, pasakojama apie skirtingas pasaulio pirtis, jų tradicijas, pabrėžiant, kad dauguma šalių jas perima. Populiariausia esą garintis 65-70 laipsnių drėgmėje. O žemaičiai savo pirties neįsivaizdavo, neišsiplakę ąžuolo ar beržo šluotomis.

„Mūsų protėviai žinojo apie vantų naudą, kad ji išvalo organizmą nuo toksinų, nuo odos – negyvas ląsteles, ir oda atsinaujina, tampa elastinga“, – tvirtino pašnekovas.

Pamėgę garsiąją Kretingos pirtį

Dar viena programa, pavadinta „Vėliava“, nes, pirtininkai, mojuodami vėliava, pirtyje skleidžia aromatus ir garą: „Garą išgauname 4 kartus, pradedant nuo švelnaus ir užbaigiant karštu. Tuomet pasakojame įvairias, pačių išgalvotas istorijas apie angelus ir velnius, rojų ir pragarą, patiriamą šioje pirtyje. Be šmaikščių istorijų, pasakojimų ir legendų pirtininko darbas neįsivaizduojamas. Tačiau kiekvienas interpretuojame savaip, nes lankytojams antraip būtų nuobodu sėdėti karštyje“, – E. Mišeikis sakė, jog pirtininko paslapčių jis sėmėsi specialiuose Rumšiškių dvaro pirtyje rengiamuose seminaruose.

Pats, tikino, pirtį pamėgęs nuo jaunystės: „Pasiėmęs mantą, kas savaitę traukdavau į garsiąją Kretingos pirtį. Ten kas savaitgalį ir dabar susieina pirtį mėgstantys žmonės ne tik iš Kretingos, bet ir Palangos, Klaipėdos bei jų apylinkių.“

Į pirtį reikėtų eiti nuogam

Pašnekovo manymu, geriausia, jei į pirtį žmogus galėtų įeiti nuogas, nes sintetinis maudymosi kostiumas, ypač – uždaras, nepraleidžia oro. Todėl neseniai ir „Atostogų parke“ buvo parengtos 2 programos nuogaliams, kuriose gali dalyvauti tik suaugusieji.

Paklaustas, kuo ypatingos maudynės pirtyje ir ar neužtenka kasdien palįsti po dušu, kad būtum švarus, E. Mišeikis atsakė: „Pirtis yra atgaiva ne vien kūnui, bet ir sielai. Vonioje ar po dušu taip nenusiplauna negyvos odos ląstelės. Pirtyje iš organizmo išsivalo toksinai, išlaisvėja plaučiai, suaktyvėja kraujotaka, o relaksuojantis kūnui, išsivalo ir mintys. Pirtis yra tarytum viso kūno depiliacija“, – pirties svarbą pabrėžė pašnekovas, rekomenduodamas pirtyje išsimaudyti bent sykį per 2 savaites.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas