Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Klausinėjo, ar „Skruzdėlynas“ ne iš kiaulių odos

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2018-01-26
Prie Lietuvos valstybingumo šimtmečio siurprizo – 230 kg „Skruzdėlyno“. Antras iš kairės – žemės ūkio ministras Bronius Markauskas.

Šį sekmadienį Berlyne baigsis 83-ąjį kartą surengta tarptautinė žemės ūkio, maisto produktų ir sodininkystės paroda „Žalioji savaitė“, kurioje Lietuva dalyvavo 16-ąjį kartą. Parodoje su Lietuvos žurnalistų grupe teko būti jos atidarymo dieną – sausio 19-ąją. Deja, vienos dienos neužtenka pamatyti beveik 12 ha plote išsidėsčiusias 1 tūkst. 614 eksponentų iš 67 šalių ekspozicijas. Ypač, kai rūpi, kaip šiame pasauliniame renginyje sekasi Lietuvai. Apie Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro Broniaus Markausko susitikimus su kitų valstybių atstovais rašėme praėjusiame „P. n.“ numeryje. Berlyno „Žalioji savaitė“ sukviečia ne tik valstybių įvairaus rango politikus, žemės ūkio produkcijos augintojus, jos perdirbėjus ir pardavėjus. Parodą aplanko daugybė paprastų berlyniečių, turistų. Visose nacionalinėse šalių ekspozicijose stengiamasi akcentuoti savo šalies ir jos produktų bei patiekalų išskirtinumą, o tai renginį daro itin patrauklų. Lietuvos ekspozicijos lankytojus įmonė „Bernelių užeiga“ kvietė ragauti lęšių troškinio su bebriena, baravykų sriubos, juodos duonos kubilėliuose, ypatingo skonio mėlynių vyno, tradicinių cepelinų. „Vokiečiai ne tik suvalgo grybų sriubą, dažnai ir duoną pasiima į namus. Maisto nemėto“, – pastebėjimais dalijosi „Bernelių užeigos“ atstovė Jolanta Kubolienė. Lietuvos valstybingumo šimtmečio proga iškeptas rekordinio dydžio – svėrė 230 kg – „Skruzdėlynas“ lankytojams buvo tikras siurprizas.

Lietuvos ekspozicijos „Žaliojoje savaitėje“ dalis

Jis buvo toks įspūdingas, kad aplink susibūrę vokiečių mokinukai iš pradžių net raginami nedrįso paragauti, tik pagarbiai stebėjo. Suaugusieji spėliojo, ar to nematyto gaminio lapai nėra iš kiaulių odos. Kol paragavo ir įsitikino, kad tai saldumynas. „Skruzdėlynas“ mane mintimis nukėlė į vaikystę. Jo pirmąkart paragavau būdamas 14-os, gimtinėje Deglėnų kaime, Pasvalio rajone“, – vaišindamasis skanėstu kalbėjo Berlyno lietuvių bendruomenės pirmininkas Petras Breimelis, Berlyne gyvenantis nuo 2010-ųjų. Bendruomenė vienija apie 2 tūkstančius Berlyne įsikūrusių lietuvių. Į „Žaliosios savaitės“ atidarymą atvykę bendruomenės nariai ekspoziciją paliko vieni paskutiniųjų. „Tai puiki proga pabendrauti su tėvynainiais. Atsidūręs čia, pasijauti lyg būtum savam krašte, Lietuvoje“, – teigė P. Breimelis. „Tokių skanių duonos gaminių Berlyne nėra“, – į parodą iš Lietuvos atvežtus duonos gaminius gyrė kita lietuvė berlynietė.

Viena didžiausių parodoje buvo Bulgarijos ekspozicija. Ji iš tolo viliojo rožių dvelksmu. Už mažytę ekologiško rožių aliejaus kapsulę pardavėjas bulgaras prašė 10 eurų. Bulgarija yra didžiausia pasaulyje šios neatskiriamos geriausių kvepalų sudedamosios dalies gamintoja. Nuo 2018 metų sausio ES pirmininkaujanti Bulgarija yra 2018 metų „Žaliosios savaitės“ partnerė. Jos ekspozicijai, lyginant su kitų šalių, skirtas gerokai didesnis plotas. Bulgarai išsiskyrė ir koncertų gausa specialiai tam įrengtoje erdvioje scenoje. Atidarymo dieną šalis Berlyne surengė priėmimą 3 tūkst. 600 kviestinių svečių ir delegacijų iš 100 šalių. Paklaustas, kada Lietuva bus „Žaliosios savaitės“ partnerė ir atsidurs jos dėmesio centre, B. Markauskas sakė, jog artimiausiais metais gal ne, bet toks siekis yra.

Gėlių paviljone

Parodos lankytojai ūžė netoli Lietuvos ekspozicijos įsitaisiusiame žinomo airių alaus PUB-e. Netoliese armėnai kvietė ragauti daugeliui mūsų taip pat gerai žinomo pavadinimo brendžio ir konjako. Siūlė apmokėti šių gėrimų atsiuntimo į Lietuvą paslaugas, jei siuntos vertė būtų 90 eurų ir daugiau. Be jokių apribojimų siuntimo paslaugos nekainuotų užsisakius Afrikoje augančio medžio baobabo aliejaus, mokslininkų pripažinto puikia kosmetikos ir antiseptine priemone. Aliejų pristatė viena vokiečių kompanija. Netoli kaimynystėje esantys norvegai vaišino šviežia, keliais jūros druskos kristalais su nežinomais prieskoniais pagardinta lašiša. Japonai viliojo sušiais, prancūzai – gausybe rūšių vytintos dešros.

Veisliniai buliai milžinai buvo romūs, tik atrodė grėsmingai.

Žvelgiant į prancūzų, italų sūrių rietuves, turėjai pripažinti, kad mūsų ekspozicijoje esantis „Žemaitijos pieno“ produktų kampelis buvo labai jau kuklus. Gėlių paviljone akys raibo nuo žydinčių gėlių kilimų, kabančių dekoratyvinių augalų kompozicijų. Kilogramas tulpių, kardelių kainavo po 4 eurus, kelmelis jurginų – 70 euro centų. Stebino gumbais parduodamų augalų įvairovė, daug nematytų. Floristikos meistrai čia pat veikiančiose dirbtuvėse lankytojus mokė, kaip iš samanų suformuoti krepšelį bepražystančiai tulpei, narcizui. Gyvulininkystės paviljone tėvai vaikų negalėjo atitraukti nuo ožkiukų, ėriukų, kiaulę žindančių paršiukų. Žiūrovų netrūko prie bulių milžinų gardų, hipodrome, kur dėmesį kaustė žvilgantys žirgai.

Berlyno „Žaliojoje savaitėje“ verta bent kartą apsilankyti. Iki Berlyno apie 1 tūkst. km, kelionė lėktuvu iš Vilniaus trunka apie valandą. Viešbučių, hostelių kainos Vokietijos sostinėje irgi nesikandžioja: nakvynę 3 žvaigždučių viešbutyje galima rasti ir už 40–50 eurų, o hostelyje – dar pigiau.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas