Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Paminklinio akmens, saugosiančio Imbarės krašto šviesuolių Sofijos ir Prano Kasperaičių ir Felikso ir Marcelijaus Martyno Sragių atminimą, atidengimo šventės dalyviai ir iniciatoriai.

Imbarės seniūno Antano Turauskio ir šį kraštą mylinčių žmonių iniciatyva, iš numatytos Lietuvos šimtmečio minėjimo programos Kretingos rajono savivaldybei skyrus lėšų, Imbarėje buvo pastatytas paminklinis akmuo, kuriuo įamžintas žydų tautybės žmonių gelbėtojų Sofijos ir Prano Kasperaičių ir lietuvybės puoselėtojų Felikso ir Marcelijaus Martyno Sragių atminimas.

Atminimo lentas iškalė akmens meistras Juozas Žilinskis iš Pesčių, paminklo atidengimo iškilmių švente pasirūpino Salantų kultūros centro Žvainių skyriaus vedėja Vitalija Valančiutė, kuri ir vedė renginį, o skyriaus saviveiklininkai, vadovaujami Antano Žvinklio, džiugino skambiomis dainomis.

Sveikinimo žodžius išsakė rajono mero pavaduotoja Danutė Skruibienė, Kultūros ir sporto skyriaus vedėja Dalia Činkienė, Savivaldybės tarybos narys Almantas Skruibys – visi jie pasidžiaugė gražiomis iniciatyvomis ir pagarba šio krašto šviesuoliams ir istorijai. Prisiminimais dalijosi Kasperaičių anūkai: Pranas, Gražina ir Laima. Atminimo lentas pašventino Salantų parapijos klebonas Audrius Keršys.

Šie, 2018-ieji, Lietuvos šimtmečio metai Imbarės krašto istorijoje – išskirtiniai atminimo ženklais, skirtais kraštui ir Lietuvai nusipelniusioms asmenybėms. Be paminklinio akmens Kasperaičiams ir Sragiams, Imbarėje paminkliniai akmenys pastatyti: Reketėje gimusiam lietuvių kalbininkui, eksperimentinės fonetikos pradininkui, ypač detaliai tyrinėjusiam žemaičių tarmę Antanui Saliui (1902–1972), Lietuvos kariuomenės kūrėjui savanoriui, Vyčio Kryžiaus, Vytauto Didžiojo ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio ordinų kavalieriui, divizijos generolui Pranui Tamašauskui (1877–1951) bei Gedgaudžiuose gimusiam kunigui, prozininkui, knygnešiui Kazimierui Pakalniškiui (1866–1933).

---

* Už išgelbėtas Basės Abelmanaitės-Jankelovičienės ir Rapolo Veržbelausko gyvybes 1991 metais Imbarės kaime gyvenusiems Sofijai Kasperaitienei (1898–1972) ir Pranui Kasperaičiui (1889–1969) suteiktas Pasaulio Tautų Teisuolių vardas. 2002 metais jie buvo apdovanoti ir Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiais. Abu išgelbėtieji salantiškiai žydai karo metus praleido slėptuvėje, įrengtoje Kasperaičių namuose.

* Feliksas Sragys gimė 1860 m. Imbarės kaime, mirė 1951 m. Kunigas, knygnešys, lietuvybės puoselėtojas, kalbininkas, pedagogas. Mokėsi Kauno kunigų seminarijoje. 1884 m. įšventintas į kunigus. Dirbo knygnešio ir kitokį tautinio žadinimo darbą.

* Marcelijus Martynas Sragys, gim. 1869 m. Imbarėje, – visuomenės veikėjas, savivaldybininkas. Kilęs iš stambių valstiečių šeimos, kunigo Felikso Sragio brolis. Paveldėjęs tėvų ūkį valdė 50 ha dirbamos žemės, miškų ir ganyklų, domėjosi žemės ūkio ir ūkininkavimo naujovėmis, skaitė ir platino lietuvišką spaudą. 1905 m. agitavo salantiškius versti caro valdžios pareigūnus rusus, jų vieton rinkti lietuvius, kovoti už lietuvių kalbos ir spaudos grąžinimą. Tarpukariu buvo renkamas Kartenos valsčiaus ir Kretingos apskrities tarybos nariu. Po 1940 m. įvykių pateko į naujosios valdžios nemalonę. 1941 m. birželio pradžioje suimtas ir uždarytas į Aleksandravo areštinę, iš kurios išsivadavo prasidėjus SSRS-Vokietijos karui. Netrukus buvo paralyžuotas ir mirė.

„Mūsų žmonių“ informacija


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas