Pajūrio naujienos
Help
2022 Gruodis
Pi 5121926
An 6132027
Tr 7142128
Ke18152229
Pe29162330
Še310172431
Se4111825
Apklausa

Ar prieš senajam Kretingos parkui siūlant suteikti B. Burneikio vardą reikėjo viešos diskusijos?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Puolė ne tik karščiai, bet ir blusos

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Sveikata
  • 2022-09-02

Atlėgus karščiams, kai kurie skaitytojai išdrįso prisipažinti, kad pagaliau atsikvėps ir nuo juos puolusių parazitų – blusų, kurių iš lauko parneša naminiai gyvūnai arba patys, ir jais dar užkrečia į lauką neišleidžiamus savo gyvūnus. Skaitytojai pageidautų žinoti, ar blusos, be sukeliamo diskomforto, yra pavojingos jų ir jų augintinių sveikatai.

Be diskomforto, galimos ir infekcijos

Kretingos ligoninės gydytoja dermatologė Ieva Turskė, paklausta, ar žmogui pavojingi blusų įkandimai ir ar reikia į juos reaguoti rimčiau, atsakė: „Į bet kokį įkandimą, kuris trunka ilgiau kaip kelias dienas, reikia reaguoti. Pirminę pagalbą galite gauti vaistinėse, kur vaistininkas pasiūlys tepalų ar antialerginių vaistų. Bet, jei įkandimo vieta parausta, tampa skausminga, vis dėlto reikėtų specialisto konsultacijos, nes nuo niežulio ir pažeistos vietos kasymo galima antrinė reakcija.“

Jos žodžiais, mūsų aplinkoje nėra itin pavojingų parazitų, kurie sukeltų ir itin pavojingas odos reakcijas, tačiau, kasydamiesi, o ypač – vaikai, gali pažeisti odą ir įnešti infekcijų.

Pasak I. Turskės, vasarą užsikrėsti parazitais yra didesnė tikimybė negu įprastai, ne vien dėl jiems veistis tinkamų sąlygų, bet ir todėl, kad vykstame ilsėtis: žmonės įsikuria poilsio nameliuose, lankosi SPA – guli ant gultų, prie baseinų, vaikšto smėliu. „Pavojų užsikrėsti parazitais tyko visur, ne tik matomais, bet ir nematomais, ypač – grybeliais“, – pastebėjo gydytoja.

Yra įvairių blusų

Kretingoje įsikūrusios veterinarijos gydyklos „Faunaveta“ veterinarijos gydytoja Erika Žilinskaitė sakė, kad ypatingo gyvūnų šeimininkų, besikreipiančių dėl jų augintinius užplūdusių parazitų, šią vasarą nepajuto, tačiau mano, kad karštas oras neabejotinai sudaro palankesnes sąlygas daugintis parazitams.

Pasak biologų, yra 4 rūšių blusos: žmonių, katinų, šunų ir paukščių. Suaugusi katinų blusa siekia 2–3 mm, jos puola ir žmones, tačiau jų gyvenimo ciklas negali tęstis, maitinantis tik žmogaus krauju. Be to, ne kiekvieno žmogaus kraujas traukia: jei netinka, ji pasišalina. Šunų blusos labiausia kamuoja šunis. Šios blusos – labiau ropojančios, žmonių blusoms būdinga šokinėti. Blusos veisiasi labai greitai: kaskart, prisisiurbusi kraujo, patelė padeda 4 kiaušinėlius ant žmogaus kūno, drabužių, patalynės.

Todėl patalynę, rūbus, kuriuos žmogus vilkėjo, pastebėjęs parazitų, būtina išskalbti 50 laipsnių vandenyje, o namus dezinfekuoti.

Apsaugo specialūs preparatai

„Naminiam, į lauką neišeinančiam gyvūnui, blusų ant batų parneša pats šeimininkas. Norint atsikratyti parazitų, vien išmaudyti augintinio neužtenka: blusų, atrodytų, nebesimato, bet jų kiaušinėliai prisitvirtina prie kailio ir išlieka. Blusa iš katino ar šuns kailio gali užšokti ir ant žmogaus, įkąsti, bet ilgiau ant odos neužsilieka“, – kalbėjo E. Žilinskaitė.

Jos žodžiais, augintinio šeimininkas turėtų pasirinkti tokius preparatus, kurie veikia ne tik parazitus, bet ir jų kiaušinėlius: „Visi vaistai, kurie veikia erkes, veikia ir blusas. Yra specialūs lašiukai, kurių veikimas ant gyvūno kailio – 1 mėn., o yra ir ilgesnio veikimo – iki 3 mėn. Užlašinus ant sprando, jie apsaugo ir nuo uodų. Taip pat galima augintiniui į maistą įdėti ir specialių tablečių, nuo kurių žūva bet kokie parazitai. O antkakliai yra veiksmingi tik trumpakailiams gyvūnams, nes nuolat turi liestis su gyvūno oda.“

Paklausta, ar blusos gali augintiniams sukelti pavojingų ligų, veterinarijos gydytoja sakė, kad įprastai blusos sukelia tik niežulį ir diskomfortą, tačiau gali – ir alerginį dermatitą. „Nebent atvirose žaizdose atsirastų musių lervų. Arba įkąstų uodas, ir per kraują būtų pernešti kirminų kiaušinėliai, tačiau šie parazitai būdingi egzotiniams kraštams.“


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas