Pajūrio naujienos
Help
2023 Rugsėjis
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se3101724
Apklausa

Ar iš streiko politikai turi daugiau naudos negu mokytojai?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Europos paveldo dienos neaplenks ir Kretingos rajono

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Kultūra
  • 2022-09-06

Kretingos rajono Kultūros ir sporto skyriaus paminklotvarkininkė Meda Skersienė informavo, kad rugsėjo 9–18 dienomis Lietuvoje vyks Europos Tarybos programos „Europos paveldo dienos“ renginiai, kurie neaplenks ir Kretingos rajono. Šiemet Europos paveldo dienoms parinkta aktuali tema „Tvarus paveldas“.

„Renginių tikslas – geriau pažinti greta esantį kultūros paveldą, suvokti jo vertę, žadinti susidomėjimą juo, įsitraukti ir kitus įtraukti į jo išsaugojimo sąjūdį, išmokti jį saugoti, tausoti ir išradingai naudoti“, – M. Skersienė akcentavo, kad Kretingos rajono savivaldybės administracija taip pat prisideda prie Europos paveldo dienų organizavimo.

Jos, suvienytos į nemokamų renginių ciklą „Medžiuose supasi dvaras“, Mažučių dvaro sodybos parke Darbėnų seniūnijoje vyks rugsėjo 10-ą ir 17-ą dienomis. „Per šiuos renginius – meninę edukacinę veiklą ir mokslinių praktinių-pažintinių pranešimų ciklą – bus aktualizuojamas kultūros paveldo objektas – Mažučių dvaro parko fragmentai“, – paminklotvarkininkė paaiškino, kad šio dvaro statiniai nėra įtraukti į Kultūros vertybių registrą, o dvaro sodybai architektūrinis ar istorinis reikšmingumas nenustatytas, tačiau Mažučių dvaro parko fragmentams 2007 m. suteikta teisinė apsauga.

Rengdamasi Europos paveldo dienoms Mažučių dvaro sodybos parke, M. Skersienė rado archyvinės Kretingos muziejaus istoriko Juliaus Kanarsko parengtos medžiagos apie Mažučių dvarą ir šalia esančias Mažučių kaimo evangelikų liuteronų senąsias kapines. „Deja, jos beveik visiškai sunaikintos. Kapinės yra miške, sunkiai randamos, likę vos keli nuskelti paminklai. Ieškosime galimybių sutvarkyti ir aptverti kapinių teritoriją“, – kalbėjo M. Skersienė, skyrusi laiko šią vasarą apsilankyti Mažučių evangelikų liuteronų kapinėse, kurios buvo niokojamos pokariu, sovietiniu laikotarpiu, dar ir – Lietuvai atgavus nepriklausomybę.

Rašytinių žinių apie Mažučių dvarą, kapines nėra išlikę: manoma, kad dvaras įkurtas XVIII a. II pusėje arba pabaigoje, jam priklausė Sausdravų ir Sereikių kaimai, 1870 m. duomenimis, dvaras buvo Darbėnų valsčiaus dalis, o 56 valstiečiai iš Sausdravų ir Sereikių mokėjo baronui fon Rucenui išperkamuosius žemės mokesčius. J. Kanarsko surinktos istorinės medžiagos duomenimis, panašu, kad baronai fon Rucenai Mažučių dvarą valdė nuo jo įkūrimo dienos – tai leido spėti 1798 m. gimusio barono Heinricho Vilhelmo fon Ruceno antkapiniame kryžiuje esantis aprašymas, o išlikę užrašai ant antkapinių paminklų, kryžių leidžia manyti, kad dvaro kapinės buvo įkurtos XIX a. Jose laidoti Mažučių dvaro savininkai baronai fon Rucenai, davre gyvenę ir mirę jų giminaičiai, artimieji, šeimos nariai, išpažinę evangelikų liuteronų tikėjimą. Įrengus kapines, jos buvo apjuostos žemių pylimu, grioviu, pastatyta medinė koplyčia. 1923 m. duomenimis, Mažučių dvare gyveno 76 žmonės, vykdant Lietuvos žemės reformą, dalis dvaro žemių buvo išparceliuota, tai yra nusavinta valstybės ir išdalinta kumečiams, savanoriams. Taip šalia dvaro atsirado Mažučių kaimas.

M. Skersienė priminė, kad Europos paveldo dienos tradiciškai kasmet organizuojamos visoje Europoje nuo 1991 m. ir visada – rugsėjo mėnesį. Lietuva organizuojant šiuos renginius prisideda nuo 1994 m. „Kasmet paskelbiama vis kita renginių tema, siekiant atkreipti visuomenės dėmesį į nekilnojamąjį kultūros paveldą, skatinti jį pažinti, populiarinti. Stengiamasi, kad renginiai būtų nemokamai ir prieinami visoms bendruomenių grupėms, todėl labai dažnai yra atveriamos durys tų objektų, kurie kasdien visuomenei yra sunkiau prieinami“, – M. Skersienė neabejojo, kad Europos paveldo dienų renginiuose, priklausomai nuo temos, atsiranda puiki galimybė išgirsti, pasikonsultuoti, padiskutuoti su atestuotais kultūros paveldo apsaugos specialistais – inžinieriais, archeologais, architektais, taip pat su muziejininkais, menininkais, kaip galima labiau sudominti kultūros paveldu ir paskatinti jį saugoti, vertinti.

Prie Europos kultūros paveldo renginių organizavimo kasmet gali prisijungti visi norintys: kultūros paveldo objektų valdytojai ar tiesiog juo besidomintys asmenys, muziejai, kultūros įstaigos, bendruomenės, asociacijos, bibliotekos.

Europos paveldo dienų programa Kretingos rajone

Rugsėjo 10 d. 10 val. – meninė edukacinė veikla – sūpynių pynimas makramė technika su pynėja Aiste Motieče. Veiklai reikalingos priemonės suteikiamos. Rugsėjo 17 d. 11 val. – mokslinių, praktinių-pažintinių pranešimų ciklas. Dalyvauja: landšafto architektė, Lietuvos dendrologų draugijos ekspertė dendrologė Milda Aidukaitė – „Istorinių želdynų taikomųjų dendrologinių tyrimų metodika“; Lietuvos arboristikos centro vadovas, Gamtos tyrimų centro doktorantas Sigitas Algis Davenis – „Arboristika. Medžių, krūmų ir lianų priežiūra pagal žmogaus norus ir augalo poreikius“; parkų istorikas, humanitarinių mokslų daktaras Dainius Labeckis: „Dvaro sodybos žaliasis paveldas: suprasti ir išsaugoti istorinį želdyną“.

Į abu renginius būtina išankstinė registracija: el. paštu meda.skersiene@kretinga.lt arba tel. 8 663 78940.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas