Pajūrio naujienos
Help
2022 Gruodis
Pi 5121926
An 6132027
Tr 7142128
Ke18152229
Pe29162330
Še310172431
Se4111825
Apklausa

Ar prieš senajam Kretingos parkui siūlant suteikti B. Burneikio vardą reikėjo viešos diskusijos?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Daugėja smurto prieš vaikus atvejų

  • Edita KALNIENĖ
  • Problema
  • 2022-09-23

Pastarųjų metų globalūs įvykiai turėjo įtakos ir padidėjusio smurto prieš vaikus atvejų skaičiui. Tokių atvejų daugėja tiek visoje Lietuvoje, tiek Klaipėdos apskrityje. Kretingos rajone smurto prieš vaikus statistika išlieka stabili.

Dažniau nukenčia berniukai

Šių metų pirmąjį pusmetį Kretingos rajone buvo nagrinėti 252 pranešimai, iš kurių 6 atvejais nustatytas galimas smurtas prieš vaiką, 3 – galimas smurtas prieš vaiką ir kiti nesmurtiniai vaiko teisių pažeidimai. Praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu buvo nustatyta tiek pat smurto atvejų, nagrinėta 260 pranešimų apie galimus vaiko teisių pažeidimus.

Per pirmąjį šių metų pusmetį Klaipėdos apskrityje užfiksuota beveik 2 tūkst. 300 pranešimų apie galimus vaiko teisių pažeidimus. Iš jų 131 atvejis – smurto: fizinio smurto – 67, seksualinio – 8, psichologinio – 24, nepriežiūros – 32. Nors ir toliau didžioji dalis vaiko teisių pažeidimų išlieka nesmurtinio pobūdžio, tačiau auga beveik visų smurto rūšių skaičiai.

Nuo fizinio smurto dažniau kenčia berniukai. Praėjusių metų pirmąjį pusmetį nuo jo nukentėjo 442 berniukai ir 338 mergaitės. Tuo pačiu laikotarpiu šiais metais fizinį smurtą patyrė 401 mergaitė ir net 844 berniukai.

Seksualinio smurto atvejų padaugėjo nuo 120 atvejų (99 mergaitės, 21 berniukas) iki 137 atvejų. Daugiausia – 115 atvejų – seksualinio smurto patyrė mergaitės.

Šiek tiek mažėjo vaikų nepriežiūros: praėjusiais metais tokių atvejų buvo 401, o šiais metais – 257.

Vis dar sunkiausiai visuomenėje atpažįstama smurto rūšis – psichologinis smurtas, tačiau ir jo atvejų skaičius išaugo nuo 115 atvejų praėjusių metų pirmąjį pusmetį iki 129 atvejų šiais metais, šios rūšies smurtą dažniau patiria mergaitės.

Priežastis – globalūs įvykiai

„Smurto prieš vaikus atvejų daugėja dėl pastarųjų kelerių metų globalių įvykių pasaulyje: pandemija, gyvenimo ribojimai padarė didžiulę žalą žmonių psichikos sveikatai, išbalansavo mūsų visuomenę. Nerimas, nepasitenkinimas, neapibrėžtumas neretai prasiveržia smurtu artimoje aplinkoje“, – padaugėjusių smurto prieš vaikus atvejų priežastis įvardijo Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos Viešųjų ryšių ir komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Greta Bliutaitė. Šiais metais prasidėjęs karas Ukrainoje dar labiau paaštrino situaciją ir įaudrino žmones. Dėl to šiais metais padaugėjo smurto artimoje aplinkoje atvejų, kuomet nukenčia ir vaikai.

Vis dar išlieka tendencija, kad didesnė dalis Vaiko teisių apsaugos tarnybos gaunamų pranešimų yra susiję su nesmurtiniais vaiko teisių pažeidimais. „Jie dažniausiai siejami su socialinėmis šeimų problemomis, netinkamomis gyvenimo sąlygomis, o didžiuosiuose miestuose – ir bendravimo su tėvais tvarka, kai tėvai yra išsiskyrę ir nesutaria dėl vaiko auginimo“, – paaiškino G. Bliutaitė.

Reaguodami ir nagrinėdami pranešimus apie galimus vaiko teisių pažeidimus, vaiko teisių apsaugos specialistai bendrauja su šeimos nariais, vertina situaciją šeimoje, lankosi vaiko gyvenamojoje vietoje. „Nesant pavojaus vaikui laikoma, kad galimas vaiko teisių pažeidimo pranešimas nepasitvirtino, tada pranešimo nagrinėjimas baigiamas“, – kalbėjo G. Bliutaitė.

Į Vaiko teisių apsaugos tarnybą vis dažniau kreipiasi ir patys vaikai prašydami pagalbos, tačiau tai – ne itin dažni atvejai. „Aplinkiniams pastebėjus kilusį konfliktą tarp vaikų, skriaudžiamą vaiką, kviestume nelikti abejingais ir padėti rasti pagalbą. Kilus įtarimams, kad prieš vaiką gali būti smurtaujama bet kokia forma, praneškite vaiko teisių gynėjams skambindami į artimiausią vaiko teisių apsaugos skyrių arba bendruoju pagalbos telefonu 112 – tai gali išgelbėti gyvybę“, – atkreipė dėmesį G. Bliutaitė.

Siekiant spręsti smurto prieš vaikus problemą, vaiko teisių apsaugos specialistai šiuo metu rengia mokymų programą tėvams, kuri padės lengviau suprasti vaikus, ypač paauglius, ir rasti nesmurtinius problemų sprendimo būdus.

---

Smurto prieš vaikus atvejų, lyginant šių ir praėjusių metų pirmuosius pusmečius, išaugo 14 proc., arba beveik 200 atvejų visoje Lietuvoje. Daugiau smurto atvejų pasitaiko prieš vyresnius negu 10 metų vaikus.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas