Pajūrio naujienos
Help
2022 Gruodis
Pi 5121926
An 6132027
Tr 7142128
Ke18152229
Pe29162330
Še310172431
Se4111825
Apklausa

Ar prieš senajam Kretingos parkui siūlant suteikti B. Burneikio vardą reikėjo viešos diskusijos?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Šių metų didžiausių moliūgų augintojai: (iš kairės) II vieta – Petras Jonauskas iš Kretingsodžio, III v. – Birutė Galdikienė iš Lazdininkų ir I v. antrus metus iš eilės laimėjęs lazdininkietis Raimondas Grabys, kurio moliūgas svėrė 132,5 kilogramo. Nugalėtojus į sceną kvietė renginių vedėjas Dovydas Bajoras.

Į šių metų tradicinę ir nuo 1998-ųjų laikraščio „Pajūrio naujienos“ redakcijos rengiamą Moliūgo šventę kretingiškiai ir rajono gyventojai suvežė apie 1,5 tonos įvairiausių veislių, formų, spalvų ir dydžio moliūgų. Iš jų buvo sudaryta kompozicija, kuri džiugino visus susirinkusiuosius: ir miestelėnus, ir rajono gyventojus, ir šventės svečius. Taip pat tradiciškai buvo išrinkti 3 patys didžiausi moliūgai, dar 11 augintojų nominuoti už moliūgų įvairovę.

Vyko įnirtinga kova

Dėl didžiausio moliūgo titulo šiemet varžėsi du ankstesnių metų nugalėtojai, ir kova buvo išties įnirtinga. 2020 metais pagerinęs Lietuvos rekordą, kuomet užaugino 233 kg sveriantį moliūgą, Petras Jonauskas iš Kretingsodžio užaugino ir į šventę atvežė 113 kg sveriančią rudens gėrybę. „Auginu dėl sportinio intereso. Matau, kad tiek mano, tiek nugalėtojo moliūgo sėkla yra ta pati, todėl žinau, kokią klaidą padariau: mėnesiu pavėlavau pasodinti moliūgo sodinuką į lysvę“, – kodėl šiais metais nepavyko aplenkti varžovo įvardijo Petras.

Nepaisant to, kad P. Jonauskas šiemet liko antroje vietoje, jis džiaugėsi laimėjimu: „Žinau savo klaidą, todėl kitais metais, manau, pavyks užimti pirmą vietą.“

Didžiausią moliūgą antrus metus iš eilės užaugino ūkininkas Raimondas Grabys iš Lazdininkų. Moliūgas svėrė 132,5 kilogramo. „Auginau komposto krūvoje. Moliūgas gyveno šiltai ir patogiai, nebuvo tręšiamas, dažnai laisčiau“, – atskleidė Raimondas. Vyras daržovę augino iš tos pačios veislės sėklų, kaip ir praėjusių metų nugalėtojo. „Šiais metais jis mums užaugo kaip netyčiukas. Net nemačiau, kad toks didelis bus, kadangi augo dauboje. Iš pradžių atrodė, kad išvis nieko nebus, nes dalis moliūgų supuvo, kiti vėl augo“, – pasakojo R. Grabys.

Ar atvežti moliūgą į šventę, augintojas abejojo iki paskutinės minutės. „Jeigu ne žmona ir anūkas, gal būčiau ir neatvežęs. Kaimynas dar paskatino – sakė, tokį užauginai, tai ir atvežiau“, – sakė paskutinę akimirką iš pirmos vietos Petrą išstūmęs Raimondas.

Šiemet suabejojęs, R. Grabys tikino, kad kitais metais dalyvauti šventėje jau privalo: „Nebegalėsiu kitaip.“ Nugalėtojui R. Grabiui tradiciškai atiteko Vilijos ir Vlado Baltuonių fermoje Kalniškiuose užaugintas kalakutas bei priekaba malkų iš Jūratės ir Prano Varkojų medžio apdirbimo įmonės „P. Varkojis ir Ko“.

Antros vietos laimėtojui P. Jonauskui įteiktas akumuliatorinis trimeris, kurį parūpino Antano Litvino individuali įmonė, esanti Žemaitės al. Kretingoje.

Trečią vietą laimėjo Birutė Galdikienė iš Lazdininkų, kuri užaugino 82,55 kg moliūgą. Jai atitekusi dovana – 50 l degalų iš įmonės „Apoil“.

Jauniausią augintoją keturmetį Arną Šikšnių iš Valėnų kaimo pasveikino Seimo narys Mindaugas Skritulskas.

Penkis, vienas į kitą labai panašius moliūgus užauginusiai grūšlaukiškei Irenai Bručkienei prizą įteikė Seimo narys Antanas Vinkus.

Džiaugėsi laimėjimais

Moliūgo šventėje taip pat buvo apdovanoti ir kiti augintojai. Iš viso buvo 11 nominacijų. Viena jų – „Penketukas“: Irena Bručkienė iš Grūšlaukės į redakciją atvežė penkis, vienas į kitą labai panašius moliūgus. Moteriai prizą įteikė LR Seimo narys Antanas Vinkus. „Man didelė garbė, kad prizą įteikė pats Antanas Vinkus. Šventėje susirinko labai daug žmonių, – laimėjimu džiaugėsi trečius metus šventėje dalyvaujanti moteris. – Buvau laiminga sužinojusi, kad laimėjau. Teko ieškoti, kaip atvykti į šventę. Man pasisekė, nes ir kaimynė norėjo čia atvykti.“

Irena moliūgus augino vieną šalia kito. „Vienas šalia kito matyt negalėjo tarpusavyje konkuruoti, todėl ir užaugo visi vienodi“, – svarstė moteris.

Dar viena nominacija – „Gimtadienio moliūgas“. Juodupėnuose gyvenantis Vaclovas Stanevičius tądien šventė savo 84-ąjį gimtadienį. „Tėvelis atvykti į šventę negalėjo, tačiau moliūgus kartu su savo anūke Vaiva Vainušyte augina jau 12 metų. Jis visada man sako: svarbu ne laimėti, o dalyvauti“, – kalbėjo Vaclovo dukra Jolanta Vainušienė.

Moliūgus šeima augino iš praėjusių metų nugalėtojo sėklos. „Užaugo labai maži, vos 4 kilogramų. Net nenorėjau jų vežti, tačiau tėvas su dukra mane privertė atvežti“, – juokėsi Jolanta.

Auginti šią daržovę Vaclovui svarbu ir dėl anūkės. „Nuo mažens kartu auginame moliūgus. Ir dabar susitinkame kiekvieną savaitgalį, einame apžiūrėti derliaus, padiskutuojame“, – kaip kuria ryšį su seneliu atskleidė septyniolikmetė Vaiva.

Redakcija atvykusiems į šventę šiemet pasiūlė naują atrakciją – galimybę „atsidurti“ pirmajame laikraščio puslapyje. Prie stendo nusifotografuoti progos nepraleido ir Seimo narys Antanas Vinkus (iš kairės) ir rajono meras Antanas Kalnius su žmona Rūta.

Per didžiąja prenumeratos loteriją Jolanta iš Kretingos, kuri užsiprenumeravo „Pajūrio naujienų“ laikraštį kitiems metams, laimėjo metinį abonementą poilsio ir sveikatingumo komplekse „Atostogų parkas“ visai šeimai.

Dalyvavo ir iš kitų miestų

Moliūgus į šventę vežė ne tik mūsų rajono gyventojai. Rasa Stasiulienė iš Palangos atvežė 50 kg moliūgą, kuriam buvo suteikta „Pajūrio gintaro“ nominacija.

Janina ir Antanas Drungilai gėrybes atvežė iš savo ekologinio ūkio Veiviržėnuose Klaipėdos rajone – sutuoktiniai buvo pasodinę apie 50 moliūgų daigų. „Kitais metais pabandysime sugalvoti, ką dar įdomaus galėtumėme užauginti“, – tikino savo moliūgais kompozicijoje besidžiaugiantis Antanas.

Buvo numatyta ir daugiau nominacijų. Vaclovui Jonušiui iš Vydmantų už savaime pūdyme užaugusį moliūgą skirta nominacija „Radęs vietą po saule“, o Seimo narys Mindaugas Skritulskas dovaną įteikė jauniausiam šių metų augintojui ketverių Arnui Šikšniui iš Valėnų.

Gausiausią derlių – net 100 įvairaus dydžio, formų ir spalvų moliūgų – atvežė Elena Bražinskienė iš Pryšmančių. „Gražiausia spalva“ nominuotas Bronislavos Stonkuvienės iš Lazdininkų moliūgas.

Neliko nepastebėtas ir „Kūrybiškiausias moliūgas“, kurio titulą pelnė Liepos Budrevičiūtės iš Kretingsodžio atvežta rudens gėrybė. Pozityvumo nestokojantis Dupulčiuose gyvenantys Stasys Račkauskas pelnė „Trys draugai“ nominaciją. Senjoras pasidalijo mažiausiu savo užaugintu moliūgu ir dviem arbūziukais.

Margiausio moliūgo augintoja buvo Jazmina Lukauskienė iš Žutautų kaimo. Paskirta „Sesių ir brolio augintinis“ nominacija: Rugilė, Patricija ir Jokūbas Kaubriai iš Gintarų kaimo pasidalino savo užaugintu moliūgu, kuris svėrė 13,65 kg.

Po moliūgų augintojų apdovanojimų buvo surengta „Pajūrio naujienų“ loterija, kurioje dalyvauja laikraštį šventėje su nuolaida užsisakę skaitytojai, o laimingieji išaiškėja burtų keliu. Šiemet trims laimėtojams atiteko: didysis prizas – metinis abonementas poilsio ir sveikatingumo komplekse „Atostogų parkas“ visai šeimai, dar dviem loterijos dalyviams buvo padovanota 330 eurų laboratorijos „Antėja“ čekis išsamiam sveikatos tyrimui ir 100 eurų HBH dovanų čekis.

Šventę vainikavo tradicinės nugalėtojo moliūgo „skerstuvės“. Jau daugybę metų jį „skerdžia“ tautodailininkas Raimundas Puškorius.

Dalijo sėklas

Šventę vainikavo didžiausio moliūgo „skerstuvės“. Jo augintojas R. Grabys dar šventės pradžioje nerimavo, ar viduje bus pakankamai daug sėklų: „Praėjusiais metais moliūgo vidus buvo tuštokas, tačiau sėklų užteko.“

Moliūgą tradiciškai „skerdė“ tautodailininkas Raimundas Puškorius. „Visada moliūgą pasistatydavome taip, kad „kepurėlė“ būdavo viršuje. Šiemet moliūgas buvo plokščias, todėl reikėjo pjauti kitokioje pozicijoje, – iššūkius atskleidė R. Puškorius. – Naudojau tikrą kiaulių skerdimo peilį. Anksčiau maniau, kad jis netiks, tačiau, kai radau jį, sumaniau pabandyti, ir tai tikrai pasiteisino.“

Per „skerstuves“ išdalintos ne tik moliūgo sėklos, bet ir pats moliūgas. „Ankščiau būdavo, kad išdalindavau sėklas, o tik tada pjaustydavau moliūgą. Šįkart tas sėklas dalinau iki pat moliūgo supjaustymo pabaigos“, – kad sėklų netrūko, sakė tautodailininkas.

Pasiimti sėklų progos nepraleido nemaža dalis apsilankiusiųjų šventėje. „Bandysim užauginti didelį moliūgą. Esu buvusi užauginusi apie 30 kg, tai darau dėl savo malonumo“, – kam panaudos sėklas, atskleidė Vida Steponavičienė iš Skuodo. Adelė Grudzinskienė iš Kretingos taip pat pabandys auginti šią rudens gėrybę: „Įdomu pažiūrėti, kas tai per sėkla.“

Šiais metais kompozicija buvo sukurta beveik iš 1,5 t moliūgų, kuriuos į redakciją atvežė laikraščio skaitytojai.

Sugrįžo tradicinė košė

Šiais metais į „Pajūrio naujienų“ kiemelį po pandemijos metų sugrįžo tradicinė moliūgų-žirnių košė. Redakcija ją verda ir šventės dalyvius vaišina jau per 20 metų.

Norint moliūgų-žirnių košę išvirti 500 žmonių, reikia gero pusmaišio žirnių, 12 kg bulvių, maždaug po 10 kg mėsos, morkų, svogūnų, apie 20 kg sveriančio moliūgo. Redakcija kiemelyje apsilankiusius šventės svečius vaišino ir firmine kmynų arbata, kuri gardinama citrinomis. Šiemet ji sukėlė nemažai diskusijų – žmonės vis svarstė, ar ji nėra pagardinta svarainiais.

Ši tradicija pakviečia susirinkusiuosius pabūti kartu. „Bendrystė vaišinantis visada sušildo ir telkia žmones. Lietuviai yra žemdirbių tauta, todėl – ir vaišinga. „Pajūrio naujienos“ į kiekvieną užėjusį mūsų kiemelin žiūri kaip į svečią, kurį privalu pavaišinti“, – ilgametės tradicijos esmę nusakė kartu su Lietuvos šaulių sąjungos nariu Mateušu Mockumi moliūgų-žirnių košę virusi laikraščio redaktorė Audronė Puišienė.

Kasmet košei žirnių, arbatai kmynų parūpina ūkininkas Povilas Turauskis iš Šukės, daržovių – bulvių, morkų, svogūnų – Juozas Šiaulys iš Kartenos seniūnijos.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas