Pajūrio naujienos
Help
2022 Gruodis
Pi 5121926
An 6132027
Tr 7142128
Ke18152229
Pe29162330
Še310172431
Se4111825
Apklausa

Ar prieš senajam Kretingos parkui siūlant suteikti B. Burneikio vardą reikėjo viešos diskusijos?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Laukžemiškiai Vaida ir Andrius Buivydai iš Pryšmančiuose ūkininkaujančios Raimondos Šukienės pirko ir ridikėlių, ir svogūnų laiškų.

Gamta ir šiemet padovanojo saulėtą šeštadienį Moliūgo ir derliaus šventei atšvęsti. Rotušės aikštė Kretingoje ėmė pilnėti prieš 8 valandą.

Kam – ridikų, kam – svarainių ar medaus

Vieni žmonės būriavosi apie „Pajūrio naujienų“ palapinę su nuolaida užsisakyti laikraštį, kiti iškart užsiėmė sėdimas vietas priešais sceną, nuo kurios skleidėsi vietinių, Latvijos ir Estijos saviveiklininkų dainos, liejosi renginio vedėjų Marelės su Mouše išmintis, o treti tįsinėjo pirmyn atgal po mugę ieškodami, ką, kylant kainoms, gero dar įmanoma pigiau nusipirkti.

Pasak mugės organizatoriaus bendrovės „Kretingos turgus“ direktoriaus Nerijaus Tertelio, išparduota 180 prekybos vietų – kai kurie prekiautojai daigais ir sodinukais arba amatininkai, tekstilės, mezginių pardavėjai į vieną netilpo, tad užsiėmė ir po kelias. Sumokėjus Savivaldybei apie 2 tūkst. eurų rinkliavos mokesčio, turgus savo reikmėms užsidirbo apie 4 tūkst. eurų.

Svarainiais prekiavęs Saulius Šopaga (šalia plakato) teigė, kad šiuos vitaminingus „obuoliukus“ žmonės pamėgo.

Prekystaliai lūžo nuo duonos ir konditerijos, rūkytos mėsos gaminių, sūrių, alyvuogių, rytietiškų saldumynų, žolelių. Keliose vietose buvo prekiaujama medumi, bet eilių nė vienoje netrūko. Ichtiologiniame draustinyje prie Minijos Raguviškiuose bityną turintys Virgilija ir Arvydas Alonderiai neabejojo, kad, norint šį sveikatai ypač naudingą produktą parduoti, reikia mokėti pirkėjui su meile papasakoti apie jį ir bites. „O su meile papasakoti galima tik tada, kai pats myli, domiesi ir iš arčiau pažįsti šių sutvėrimų gyvenimą“, – neabejojo A. Alonderis.

Žmonės būriavosi ir prie Pryšmančių ūkininkų tėvo Romo Benečio ir dukters Raimondos Šukienės užaugintų daržovių – pomidorų, ridikėlių, svogūnų laiškų, salierų, pasiraugti paruoštų ir į įvairaus dydžio polietileno pakelius sudėtų šviežių kopūstų. „Ot kaip gerai, nebereikės pačiai vargti ir peiliu kopūsto galvos „češkavoti“. Sukratei į trilitrinį – ir raugink su morkomis, spanguolėmis ar be jų. Už tris eurus tris kilogramus tų kopūstų nusipirkau“, – su drauge informacija pasidalino viena pirkėja.

Laukžemiškiai Vaida ir Andrius Buivydai atviravo pirmą kartą į derliaus šventę Kretingoje prisiruošę atvažiuoti. „Nežinojom, kad čia būna taip smagu. Sutikom pažįstamų, kai ko nusipirkom – visi pardavėjai malonūs, šnekūs, šypsosi – kad visada taip būtų“, – pasidžiaugė Vaida, už vieną eurą iš Raimondos ką tik nusipirkusi du ryšuliukus stambių „šiltnaminių“ ridikėlių ir už 50 centų – svogūnų laiškų.

Kas kitas prekiaus svarainiais, jeigu ne daugiau kaip 30 metų juos auginantys kretingiškiai Šopagos? Kokius 15-a metų gyventojai tais obuoliukais nesidomėjo, tačiau dabar daugelis jau pripažįsta ir teiraujasi, susipjaustę gaminasi „cukatus“ ir vitaminingą sirupą arbatai. „Atsivežėm pusę tonos svarainių – paskutinėse dėžėse ant dugno štai beliko, nors mugė dar nesibaigia“, – sakė Saulius Šopaga. Paklaustas apie svarainių kainą, kretingiškis juokavo iš pirkėjų imąs „pagal orą“, o, jeigu rimtai, – po 2 eurus už kilogramą.

Pasveikinti konkurso „Gražinkime savo aplinką“ nominantai.

Apdovanojimai kuriantiems grožį

Po mugę buvo galima slampinėti kad ir lig pavakario arba, kol prasidės grupės „Saulės kliošas“ koncertas, tačiau Marelė su Mouše per mikrofoną publiką ėmė kviesti į konkurso „Gražinkime savo aplinką“ apdovanojimus. Prieš tai progą tarti žodį gavo merai – kretingiškis Antanas Kalnius ir Petras Pušinskas iš kaimyninio Skuodo rajono, taip pat Seimo narys Antanas Vinkus. „Žinokit, mes, politikai, kalbam ilgai, tad turėsit po 5 minutes dėmesio kiekvienam skirti“, – iš anksto užsiprašė A. Kalnius. Tačiau šią nuostatą išpildyti pavyko tik Seimo nariui, nes daug gražaus turėjo pasakyti garbingą istoriją turinčio Kretingos krašto, kuriame pats gimė ir užaugo, žmonėms, derlių nuėmusiems žemdirbiams. P. Pušinskas kretingiškius pasveikino merui įteikdamas aukštaūgį šakotį. „Kadangi skanėstas skirtas mums visiems, tai ir dalinuosi“, – tarė A. Kalnius, nepasivarginęs tarp kėdžių pats panešioti ir saldumynų mėgėjams pasiūlyti po gabaliuką atsilaužti.

Savo išmintimi su į Rotušės aikštę susirinkusia minia dalijosi šventės personažai Marelė ir Moušė.

Apie gražiausios aplinkos konkurso rezultatus prabilo komisijos narys Steponas Baltuonis. Jo teigimu, šiemet sunku buvo atrinkti, mat visos seniūnijų rekomenduotos aplankyti sodybos beveik lygiavertės. Tarp „pačių pačiausių“ pateko Irenos Žvinklienės iš Vydmantų Rąžės g., Vaidos ir Nerijaus Mečionių iš Kretingos Grafų Tiškevičių g. ir Danutės ir Stepono Bambalų iš Kurmaičių Žaliosios g. sodybos. Apdovanojimus taip pat namo parsivežė Rita ir Antanas Mockai iš Darbėnų, Marytė ir Justinas Jurkai iš Kūlupėnų, Jolanta ir Vaclovas Bėrontai iš Salantų, Snižana (Snizhana) ir Vitalijus Stropai iš Imbarės, Izolina ir Mindaugas Rasimavičiai iš Žalgirio, Aldona Šilgalienė iš Kartenos, Zina Viskontienė iš Vydmantų seniūnijų, Kretingos seniūnijos atstovai Dalia ir Mindaugas Žvinkliai iš Klibių, Vida ir Regimantas Jurevičiai iš Žibininkų.

Gražiausiai besitvarkančiu daugiabučiu išrinktas esantis Kūlupėnų k., Lino gatvėje Nr. 34. „Tai visų mūsų namo gyventojų nuopelnas. Kad ir vyresnio amžiaus moterys, kaip, pavyzdžiui, Eleonora Viskontienė arba Danutė Mačernienė, – jos nepraeis abejingai pro šalį, kur pamatys, kad reikia, ten gėlę pasodins, palaistys, piktžolę išraus“, – pasidžiaugė apdovanojimą ir Savivaldybės padėkos raštą atsiimti deleguota Žilvita Jundulienė.

Rajone yra ir daugiau panašių daugiabučių. Tai Laukžemės kaime Saulėtekio g. 14, Salantų mieste Jaunimo g. 3, Kretingoje Topolių aklg. 6. Įmonių ir organizacijų kategorijoje išskirtine pripažinta Kretingoje esančios kavinės „Smagratis“ teritorija. „Kaip ji atrodo, geriau, kad pažiūrėtumėte patys. Pasakysim tik, kad aplinką mes pradėjom kurti nuo vieno akmens“, – šypsojosi savininkai Alma ir Bronislovas Daukinčiai.

Salantiškiai (iš kairės) Darius Mockus, Eugenijus Petrovas su žmona Raimonda ir sūnumi Edgaru vos spėjo kepti bulvių ir moliūgų blynus – prie jų vingiavo eilė.

Apdovanojimai už puoselėjamą gražią aplinką įteikti ir Kurmaičių pradinės mokyklos, Kartenos vaistinės, ambulatorijos ir pirminės sveikatos priežiūros centro, Pasertupio kaime esančios sodybos „Augustė“, Kūlupėnų Motiejaus Valančiaus pagrindinės mokyklos atstovams. Gražiausiai tvarkoma viešąja erdve tapo Senosios Įpilties poilsiaviečių teritorija.

Seniūnijų komandoms – iššūkiai prie puodų

Vieną apdovanojimo ceremoniją netrukus pakeitė kita – Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Violeta Turauskaitė atminimo dovanėlėmis pamalonino moksleivius, atsiliepusius į kvietimą su vyresniais savo seniūnijų atstovais susitelkti į komandas ir Rotušės aikštėje Kretingoje gaminti patiekalus.

Vegetariškas troškinys Darbėnų komandai pasisekė, norinčių paragauti buvo daug, užtat puodas tuštėjo pastebimai.

Pirmąkart „Lašinių fiesta“ buvo surengta prieš trejus metus. Dabar pavadinimas patobulintas, ši rudens derliaus šventės dalis, pasak Kretingos kultūros ir sporto skyriaus vedėjos pavaduotojos Astos Pocienės, tapo „Lašinių fiesta su moliūgu“. Tiek seniūnijas, tiek pro šalį vaikštančius šventės dalyvius į ją įsuko televizijos projekte „Skonis“ išgarsėjęs iš Olandijos sugrįžęs, bet vėl sparnus ten keliantis iš Barzdžių Imbarės seniūnijoje kilęs Algirdas Liebus.

„Kad virtuvės šefas kilęs iš Barzdžių, tai gryna tiesa, bet „blato“ mes neieškom. Gavom užduotį iškepti miltinių blynų su pusiau pjaustytu, pusiau tarkuotu moliūgu, į tešlą pridedant, kiek žinau, apelsinų, apelsinų žievelių, cinamono. Darbo, atrodo, bus daug, bet komanda tam nusiteikusi“, – šypsojosi Imbarės seniūnas Antanas Turauskis, supažindinęs su mikliai besisukančiomis gimnazistėmis Inesa Beniušyte ir Alanta Šilianskaite, seniūnijos darbuotojomis Rūta Vaičiene ir Jurgita Reifoniene.

„Aš pats gaminu nuo vaikystės. Pirmasis patiekalas buvo keptas kiaušinis“, – juokėsi gyvenimą kulinarijai pašventęs Algirdas Liebus.

Dėl keptuvės karščio prakaitą braukė ir seniūno Kazio Galdiko palaikomi salantiškiai Eugenijus Petrovas su žmona Raimonda ir sūnumi Edgaru, Darius Mockus, Danutė Šiaulienė ir Daiva Mickienė. „Turbūt kokius šimtą blynų jau iškepėm – norinčiųjų paragauti eilės nesibaigia, kažin ar beliks kas mums patiems paragauti“, – juokėsi salantiškiai. Jų blynai buvo bulviniai-moliūginiai ir gausiai apipilti pakepintais spirgais.

Darbėnų komanda – seniūnas Alvydas Poškys, pavaduotoja Bernadeta Litvinienė, Rima Ridikienė, Asta Kairienė, miestelio gimnazijos moksleivės Enrika Skripkauskaitė, Audronė Dobrovolskytė ir Akvilė Kairytė. „Visos mėgstam ir namuose gaminti, tad mūsų nereikėjo įkalbinėti dalyvauti šventėje – čia labai smagu“, – atviravo bendraklasės. Seniūnijos darbuotojoms padedant, per gerą pusvalandį jos sugebėjo išvirti puodą vegetariško troškinio su moliūgu, avinžirniais, svogūnais, česnakais, salierais, saldžiosiomis bulvėmis, kukurūzais. O kūlupėniškių katile kunkuliavo daugiaryžis, verdamas su kokosų pienu, morkomis, moliūgais... Šį patiekalą paruošti užduotį gavo Saulė Žiobakaitė, Viktorija Tamošauskienė, Dovilė Višinskienė, Rolandas Žiobakas, Danutė Daukantienė ir Irina Zubienė. „Ypatingas mūsų daugiaryžis, nes svarbiausias akcentas jame – aitrioji paprika“, – pakomentavo seniūnė Rita Lubienė.

A. Liebus teigė nespėjęs nuo puodo prie puodo lakstyti ir konsultuoti, bet, kurį patiekalą paragavo, tą įvertino puikiai. „Visoms 9-ioms rajono seniūnijoms iš anksto buvau parengęs iš pažiūros paprastus, bet kažkuo įdomesniu praturtintus receptus, pagal tai buvo nupirkti krepšeliai produktų. Burtus išsitraukusios komandos bemat čiupo joms skirtuosius krepšelius, ėmė į rankas skutukus, peilius, skuto, pjaustė, troškino, virė, kepė...Tuo pačiu tai buvo gražus edukacinis renginys jaunimui, ypač, kai šie metai yra paskelbti Lietuvos ir Europos jaunimo metais“, – pasidžiaugė virtuvės šefas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas