Pajūrio naujienos
Help
2024 Vasaris
Pi 5121926
An 6132027
Tr 7142128
Ke18152229
Pe291623
Še3101724
Se4111825
Apklausa

Ar pasigendate naujų rajono Savivaldybės projektų?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Smiltys

Jaunos poetės pasaulyje - brandi kūrybinė patirtis

 • Danutė DUNAUSKAITĖ
 • Smiltys
 • 2006-05-12
Respublikinio jaunųjų filologų konkurso III vietos laimėtoja Benedikta Daukšaitė su savo eilėraščiais žada dalyvauti “Poezijos pavasario” renginiuose.

Pranciškonų gimnazijos mokinė Benedikta Daukšaitė tapo viena iš respublikinio jaunųjų filologų konkurso nugalėtojų. Užimta trečioji vieta merginai atvėrė kelius dalyvauti “Poezijos pavasario” renginiuose. Baigiamojoje klasėje besimokanti jaunoji poetė džiaugėsi ne tik laimėjimu, bet ir tuo, kad jai nebereikės laikyti vienos iš gimtosios kalbos egzamino dalies - interpretacijos.

Paklausta, kada pradėjusi kurti eiles, mergina išsitarė, jog rimčiau į šį pomėgį pažvelgė prieš pusantrų metų. Rašyti, anot Benediktos, skatina vizualioje aplinkoje kritusi į akis detalė. “Aš užrašau viską, ką matau,- sakė mergina.- Bet kartu ir matau, ką rašau. Mano vaizduotė labai plati. Ryškūs vaizdai įsigeria į atmintį ir neduoda ramybės”.

Konkursui atrinktas nedidelis pluoštelis eilėraščių tarsi patvirtino rašytojo Tomo Venclovos pasakytus žodžius, jog tikram poetui save išreikšti jų užtenka trijų dešimčių. Konkurso vertinimo komisijos, kurią sudarė tokie žinomi poetai, kaip Jonas Liniauskas, Gitana Montrimaitė, Šlepikas, nuomone, Benediktos Daukšaitės eilėraščiai pasižymi profesionalumu. Jie patarė merginai juos publikuoti kultūros savaitraščiuose “7 meno dienos”, “Šiaurės Atėnai”.

Pranciškonų gimnazijoje yra nemažai kuriančių mokinių. Benedikta pasakojo, jog jie bendrauja tarpusavyje, daug diskutuoja apie kūrybą, pataria vieni kitiems. “Visi rašome skirtingai,- sakė Benedikta.- Turime savitą stilių, temas, formą. Su Mindaugu Kazbariu esame draugai, jis - geras kritikas, ir aš klausau jo patarimų”.

Pagyrimo žodžių mergina negailėjo ir savo klasės auklėtojai, mokytojai Joanai Žilaitienei. Ji tikėjo merginos talento galia, ragino dalyvauti įvairiuose renginiuose, konkursuose, kad tik išeitų į viešumą, neliktų su savimi viena. “Pirmą kartą sutikau žmogų, kuris vardan mūsų, savo auklėtinių, tiek aukotųsi,- kalbėjo mergina.- Joana Žilaitienė - mano eilėraščių pirmoji vertintoja ir skatintoja. Jos dėka patikėjau, kad savyje turiu kūrėjos gyslelę”.

Paklausta, kaip jaunas žmogus, kuriam tik 19 metų, gali savo kūryba prilygti profesionalams, Benedikta samprotavo, jog nereikėtų profesionalų sureikšminti, nes jie - tokie pat žmonės, kaip ir mes. Kūrybinė branda, anot merginos, ateina labai skirtingu laiku. Vyresni turi didesnę gyvenimo patirtį, o jauni - savitą būties potyrį. “Mes, jaunesni, savaip jaučiam tai, ką rašom. Tuo savotiškumu galime prilygti profesionalams“.

Gyvenanti egzaminų nuotaikomis, mergina sakėsi kartas nuo karto vis prisėdanti prie savo eilėraščių, vis juos taisanti, redaguojanti: “Nenoriu, kad pasimirštų konkurso komisijos pasakytos pastabos ir patarimai”.


“Gyvenu nuolatiniame kūrybiniame procese”

 • Audronė PUIŠIENĖ
 • Smiltys
 • 2006-05-12

Ne per seniausiai surengęs savo autorinį koncertą “Per gyvenimą su daina”, šiandien muzikos mokytojas ekspertas, chorų vadovas ir dirigentas, kompozitorius Aloyzas Žilys gyvena savo paties sumanyto chorų festivalio “Aš atdarysiu dainų skrynelę” rūpesčiais. Chorinės muzikos mėgėjai chorų muzikos šiandien klausysis Kretingos katalikų bažnyčioje, vienuolyno kiemelyje, kur suskambės ir Aloyzo Žilio sukurtos dainos “Svajos”, “Gera”, “Mano Kretinga”. Pastarąją dainą atliks jungtinis choras, kuriam diriguos festivalio meno vadovas Aloyzas Žilys. Kūrinius atliks ir jo vadovaujami moterų choras “Svaja” bei vyrų choras “Žilvinas”.


“Gintaro dainelės” - taip vadinasi pirmasis kretingiškio mokytojo, kompozitoriaus ir atlikėjo Gintaro Puco dainų rinkinys vaikams. Jame - ne tik 16 dainelių natos, iliustruotos žaismingais dailininkės Violetos Stumbrienės piešiniais, bet ir kompaktinis diskas.


Profesionalios dailininkės, Lietuvos dailininkų sąjungos narės, kretingiškės Lidijos Kuklienės tapybos ir kaligrafijos darbų paroda “Žolės šneka”, balandžio 4 d. atidaryta Lietuvos Respublikos Seimo Parlamento galerijoje - įvykis ne tik pačios menininkės kūrybinėje biografijoje. Tai akivaizdus įrodymas, kokių meno aukštumų gali pasiekti žmogus, gyvenantis ir kuriantis periferijoje.


Kokia šiandien rajone vykdoma kultūros politika, koks yra kultūros vartotojas, kaip jį ugdyti bei kodėl geri renginiai nesulaukia žiūrovų - tai ne vieninteliai klausimai, iškylantys kultūros darbuotojams.


Algimantas Verbutas.

Vilniuje įvykusiame Pasaulinės lėlių teatrų asociacijos UNIMA Lietuvos skyriaus suvažiavime Kretingos vaikų teatro – studijos „Atžalynas” režisieriui Algimantui Verbutui buvo įteiktas padėkos raštas už lėlininkystės tradicijų puoselėjimą Kretingos rajone bei šalyje. Apdovanojimą režisieriui įteikė UNIMA – Lietuva prezidentas A.Žiurauskas.

Režisierius A.Verbutas - garsus rajone ir Respublikoje rengiamais kasmetiniais tradiciniais festivaliais „Kaukutis“, „Atžalyno scena“. Šį rugsėjį Kretingoje ketinama surengti UNIMA - Lietuvos lėlių teatrų – festivalį „Kaukutis“.

A.Verbuto parengta kojūkininkų grupė atstovauja Kretingai įvairiuose prestižiniuose šalies renginiuose. Po Velykų kojūkininkai ir „Atžalyno“ aktoriai išvyksta į tarptautinį jaunimo festivalį Rygoje. Kojūkininkai vaikščios Rygos senamiesčio grindiniu.

„Numatome parengti kaukių personažų ant kojūkų pasirodymą per Kretingos miesto šventę. Jau esame pakviesti į Klaipėdos Jūros šventę, Sostinės dienas Vilniuje, Oskaro Koršunovo organizuojamą teatro festivalį Druskininkuose“, - teigė A.Verbutas.

Tradiciniu tampa A.Verbuto organizuojamas renginys „Lėlininko sekmadienis“, - šiemet jis pervadintas į „Lėlininko pirmadienį“. Į šį renginį yra kviečiami profesionalūs aktoriai, režisieriai, rengiamos kūrybinės dirbtuvės, skaitomos paskaitos apie lėlių kūrimo tradicijas.

Gegužės 15 dieną bus surengtas išvažiuojamasis „Lėlininko pirmadienis“. Vilniaus „Lėlės“ teatro aktoriai atvyks į rajoną ir kaimo vietovių vaikams parodys spektaklį „Stebuklingi bateliai“. Taip pat vaikams suprantamai bus papasakota, kuo žymus Kretingos rajonas Lietuvos ir pasaulio lėlininkystės istorijoje.

A.Verbutas parengė leidinį „Liaudiškasis lėlių teatras Kretingos rajone“, kuriame nušvietė lėlių teatro ir senųjų lėlių – „žalnierių“ – ištakas. Leidinyje surinkta medžiaga apie senojo Žemaitijos lėlininko Stepono Gedrimo kūrybą, apie „medinukų“ autorių Bronių Žymantą bei Kretingos muziejuje saugomą vieną seniausių iki šių dienų išlikusią teatrinę lėlę „Velniukas Jonis“.


“Suskaičiavau, kad vien Mikalojaus Konstantino Čiurlionio kūrinius pernai scenoje grojau 55 kartus. Teko koncertuoti Norvegijoje, Rusijoje, Argentinoje, Urugvajuje”, - plačią koncertų geografiją vardijo M.K.Čiurlionio proanūkis, 40-metis pianistas Rokas Zubovas.

Pranciškonų gimnazijos kvietimu R.Zubovas jau antrąkart lankėsi Kretingoje. Šįkart maestro pravedė moksleiviams integruotą dailės – muzikos – anglų kalbos pamoką, kurioje nagrinėjo M.K.Čiurlionio kūrybą, ir koncertavo miesto visuomenei.


Kultūros paveldas įamžintas fotoalbume

 • Aldona KAREČKAITĖ
 • Smiltys
 • 2006-04-14

Kretingos kultūros skyrių jau pasiekė fotoalbumo “Kretingos rajono kultūros paveldas” pirmieji egzemplioriai.

Fotoalbumą išleido “Libra Memelensis” leidykla, tiražas – tūkstantis egzempliorių. Fotoalbumas išleistas Kretingos rajono savivaldybės lėšomis. Projekto kuratorė - Kultūros skyriaus vedėja Reimunda Ruškuvienė. Leidinyje - žymiausi Kretingos rajono kultūros paveldo objektai, išlikę iki šių dienų.

Kretingos muziejaus Istorijos skyriaus vedėjas Julius Kanarskas knygoje apžvelgia Kretingos krašto kultūros paveldo objektų gausą ir įvairovę. Rajone žinomi 745 kultūrinę vertę turintys objektai. Iš jų 549 įrašyti Lietuvos Respublikos kultūros vertybių sąrašuose. Šiame leidinyje kultūros paveldo objektus A.Kanarskas suskirstė į archeologinį, mitologinį, istorinį, architektūrinį ir dailės paveldą.

Fotoalbume - Kęstučio Demerecko, Algirdo Mulvinsko, Jolantos Peleckienės, Jono Šimkaus, Pauliaus Gvildžio, Haroldo Pocevičiaus, Egidijaus Mačernio, Evaldo Darulio, Rimvydo Šulinsko, Ritos Nagienės, Audreolės Pažereckaitės nuotraukos. Spalvingą ir gražų fotoalbumą ateityje bus galima įsigyti knygyne.


Muzikavimą kartu įprasmino kompaktine plokštele

 • Danutė DUNAUSKAITĖ
 • Smiltys
 • 2006-03-10

Prieš aštuonerius metus susibūręs kamerinis ansamblis “Lyra” savo muzikavimą kartu įprasmino išleisdamas kompaktinę plokštelę.

“Prasminga, kad nuėję tokią kelio atkarpą stabtelim ir pasidžiaugiam tuo, kas padaryta,- sakė ansambliečiai.- Šis laikotarpis, kad neišnyktų kasdienybėje, apvainikuotas kompaktinės plokštelės pasirodymu, kurią ir pavadinome simboliškai - “Kartu”. Norime nusišypsoti likimui, kuris suvedė būrin: kartu scenoje, kartu darbe, kartu su klausytojais, žiūrovais. Kartais nuo rūpesčių ir buvimo kartu - net burnoje kartu, bet... labai smagu”.


Mokytojos džiaugiasi savo mokinių kūryba

 • Aldona KAREČKAITĖ
 • Smiltys
 • 2006-03-10

Pasak Kartenos vidurinės mokyklos dailės mokytojų Kristinos Pocevičienės ir Liusios Plonienės, mokykloje sudarytos geriausios sąlygos meninei kūrybinei veiklai.

Mokytojos įsitikinusios, jog vaikus mokinti meno paslapčių reikia nuo mažens. Žinias jie įgyja ne tik per meno pamokas, bet ir papildomo ugdymo užsiėmimuose, kur moksleiviai tapo bei daro iš molio.

- Džiaugiamės turėdami meniškos sielos mokyklos direktorę Jūratę Račkauskaitę. Jos rūpesčiu turime ir krosnį moliui degti, - sakė dailės mokytojos.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas