Pajūrio naujienos
Help
2023 Kovas
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar reikėtų taikyti užstatą užsiregistravusiems ir pas gydytoją neatėjusiems pacientams?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kuprinė

Kurti skatinanti frazė

  • Kuprinė
  • 2023-03-31

Kovą „Pajūrio naujienų“ jaunųjų žurnalistų akademijos nariai „išeiti“ iš komforto zonos turėjo dalyvaudami kūrybinėse dirbtuvėse. Šįkart jos – kiek kitokios. Ankščiau jaunuoliai patys galėdavo spręsti, kokiomis temomis – inspiruoti gamtos, nūdienos aktualijomis – rašys tekstą. Kovą organizuotose kūrybinėse dirbtuvėse jauniesiems žurnalistams buvo pateiktos tarpusavyje visiškai nesusijusios frazės, kurios, regis, nieko nepasako, tačiau reiškia daug. Remiantis jomis, vaikščiodami po Kretingos miestą jie turėjo sukurti tekstą, frazę, eilėraštį ir panašiai, kokį inspiruoja duota frazė. Akademijos nariai su jumis dalijasi savo darbais, jų pavadinimuose – duotoji frazė.

Noriu, bet negaliu

Ilgi laiptai, tamsus trečio aukšto licėjaus koridorius, socialinės pedagogės kabinetas. Ne ne, esu čia ne dėl savęs, o dėl sūnaus Alesandro. Daugeliui tėvų tokie apsilankymai keltų nerimą, susierzinimą, bet man po šitiek metų jau nei šilta, nei šalta. Rūškanas, išraudęs socialinės pedagogės veidas – tai toks pat įprastas vaizdas, kaip grikių košė pirmadienį. Šį kartą mažojo Alesandro dienyne radau (tiksliau licėjaus vadovybė rado, nes aš sau nervų dėl tokių dalykų negadinu) italų kalbos mokytojos pastabą, kad manasis berniukas per kalbėjimą mažumėle sumaišė kalbos registrą... Tiksliau... Supažindino gerbiamą mokytoją su Ferarri šeimos žodynu... Žinoma, jis ne silpnų nervų žmonėms, bet vadinti jį necenzūriniu – išpūstas burbulas...

Išklausiau socialinės pedagogės valandos moralą ir galvoju: „Už ką man tokia kančia?“ Negana to, ta madona dar drįso pareikšti, kad nesugebu auklėti savo atžalos! Aš?! Į šeštą dešimtį įkopęs vyras nesugebu auklėti savo sūnaus?! Nesąmonė! Gal paprasčiausiai Ferarri šeimoje puoselėjamas spartietiškas vertybes be jokios cenzūros ne visiems lemta suprasti, a? Laimei, sugedusią nuotaiką praskaidrina ateinantis pavasaris ir gražiausios šio metų laiko šventės. Ne ne, kalbu tikrai ne apie šv. Velykas. Jau greitai Venecijos mero rinkimai. Tikiu, kad mano miestui reikia manęs. Turiu reikiamos patirties: nesuskaičiuojami apsilankymai pas licėjaus administraciją dėl mažojo Alesandro mane užgrūdino bet kokiai priešininkų opozicijai. Turbūt kažkas klaus, kaip aš, Lorenzo Ferrari, galiu valdyti Veneciją, jei nesugebu auklėti sūnaus? Bet gi koks skirtumas! Anksčiau ar vėliau Venecija vis vien atsidurs po vandeniu...

Tomas VALIŪNAS


Aštuoniolikmetis Danielius Lengvinas džiaugiasi savo sprendimu tapti jaunuoju šauliu.

Kretingos Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos gimnazistas aštuoniolikmetis Danielius Lengvinas yra jaunasis šaulys, aktyviai dalyvaujantis Vakarų (jūros) šaulių 3-iosios rinktinės 305 kuopos veikloje.

Gailisi neįstojęs anksčiau

Danieliaus gyvenime šaulių veikla atsirado netikėtai. Prieš pusantrų metų dalyvauti šioje veikloje jį paskatino ir motyvavo viena pažįstama mergina. „Mane sudomino jos pasakojimai. Po savaitės jau stovėjau rikiuotėje“, – pradžią prisiminė D. Lengvinas. Vaikinas atviravo, kad gailisi anksčiau neįstojęs į jaunųjų šaulių gretas.

Jaunuoliui dar prieš dalyvaujant jaunųjų šaulių sąjungoje nebuvo tekę pažinti savanorystės. Anot pašnekovo, ši organizacija jam davė ir duoda didesnį pasitikėjimą savimi, padeda atrasti naujas pažintis.

Aplinkiniai Danieliaus sprendimą tapti jaunuoju šauliu palaikė ir neprieštaravo. „Dauguma mano pažįstamų tarnavo ar tarnauja šiuo momentu kariuomenėje, tad kažkokių neigiamų emocijų apie mano sprendimą tapti šauliu nebuvo“, – teigė vaikinas.


Kamilė Venckutė

Kretingiškė Pranciškonų gimnazijos abiturientė Kamilė Venckutė, didžiuodamasi žemaičių tarme ir tradicijomis, garsina Kretingos kraštą respublikiniuose konkursuose.

Aukšti rezultatai

Vasarį K. Venckutė dalyvavo respublikiniame mokinių kūrybiniame konkurse „Mūsų kalbinis kultūrinis kraštovaizdis“, skatinančiame mokinius tirti savo gyvenamosios vietos kalbą ir kultūrą, pasitelkiant gatvių pavadinimus, vietovardžius, kultūros paminklus. Nors konkurse dalyvavo pirmą kartą, tačiau jai pavyko pasiekti aukštų rezultatų – laimėta antra vieta. Kalbėdama, kodėl nusprendė dalyvauti konkurse, mergina tikino, kad ypač sudomino siūlomos darbų temos. „Pagalvojau, kad būtų puiki mintis parodyti, kokių išskirtinių asmenybių turi Kretingos kraštas ir kokia nuostabi yra žemaičių tarmė“, – teigė Kamilė.

Parengė interviu žemaitiškai

Konkurso organizatoriai suteikia galimybę dalyviams darbus pateikti įvairiais būdais: fotografijomis, tekstu arba filmu. Kamilė nusprendė parengti interviu formato filmuką tema „Mano krašto kultūros asmenybė“.

Nors merginai iššūkių ieškant pašnekovo kuriamai laidai kilo, tačiau galiausiai pavyko prikalbinti karteniškę Sigitą Dirmeitienę. „Tai išties nepaprasta Kretingos krašto asmenybė, nuolat puoselėjanti tautos tradicijas, papročius, o svarbiausia – žemaičių tarmę“, – šiltai apie savo pašnekovę atsiliepė Kamilė.

Abiturientė, pati puikiai mokėdama žemaitiškai, nusprendė interviu rengti būtent savo gimtojo krašto tarme. Vis dėlto mergina nepamiršo pasirūpinti, kad nufilmuotą pokalbį suprastų lietuviai ir iš kitų etnografinių regionų. „Nors tai pareikalavo nemažai darbo, bet laidai sukūriau bendrinės lietuvių kalbos subtitrus – norėjau, kad visi Lietuvos žmonės turėtų galimybę pažinti išskirtinį žemaitišką būdą“, – pasakojo kretingiškė.


Bibliotekoje – nauja jaunimo darbuotoja

  • Edita KALNIENĖ
  • Kuprinė
  • 2023-03-31
Inga Mažeikienė kovą pradėjo dirbti Motiejaus Valančiaus bibliotekoje esančiose jaunimo erdvėse.

Kretingos rajono savivaldybės Motiejaus Valančiaus viešojoje bibliotekoje esančiose jaunimo erdvėse „Savas kampas“ jau dirba nauja bibliotekininkė darbui su jaunimu Inga Mažeikienė. Ji pakeitė prieš tai su jaunimu bibliotekoje dirbusį Mindaugą Orlovą.

Turi patirties

37-erių baubliškė Inga prieš tai 4-erius metus dirbo taip pat bibliotekoje – Baublių filiale. „Ten taip pat teko dirbti ir su vaikais, ir su jaunuoliais. Rengdavome susitikimus, organizuodavau ir edukacijas, kūrybinius užsiėmimus“, – sakė ji, atkreipusi dėmesį, kad dabar jai teks dirbti su kiek vyresniais jaunuoliais.

I. Mažeikienė yra baigusi pedagogikos studijas. Ji taip pat dirbo mokytoja Baublių mokykloje-daugiafunkciniame centre, po to – Jokūbavo Aleksandro Stulginskio mokykloje-daugiafunkciniame centre. „Suskaičiavau, kad pedagoge buvau apie 10 metų. Dirbau su penktų–dešimtų klasių mokiniais, turėjau ir auklėtinių klasę, su jais vykdžiau įvairias užklasines veiklas. Manau, kad dirbti su jaunais žmonėmis turiu patirties“, – kalbėjo Inga.

Dirbti su jaunimu bibliotekoje moteris pradėjo šių metų kovo 8 d. „Dabar tik pradedu apsiprasti su naujomis pareigomis, susipažįstu su erdvėse apsilankančiais jaunuoliais. Bibliotekoje dirba labai draugiškas kolektyvas, todėl prireikus man visi padeda. Kol kas džiaugiuosi tokiu pasirinkimu. Niekada nebuvau nutolusi nuo jaunimo, bet dabar esu ir būsiu labai arti jo“, – sakė I. Mažeikienė.

Šis darbas, anot jos, didelis iššūkis: „Darbas tikrai nelengvas, reikalaujantis ne tik daug žinių, pavyzdžiui, psichologinių, sugebėjimo bendrauti, bet ir vidinio pajautimo, kaip prieiti prie jauno žmogaus. Kartais prireikia nemažai laiko, kad su jais atrastum tą „jungiantį tiltą“. Ar man pavyks, nežinau, bet stengsiuosi būti šalia jų ir su jais.“


„Pajūrio naujienų“ redakcijoje apsilankė Palangos senosios gimnazijos žurnalistų būrelio narės.

Grupė jaunųjų žurnalistų, Palangos senojoje gimnazijoje lankančių neformaliojo ugdymo užsiėmimą „Praktinė žurnalistika“, su mokytoja Rasa Gedvilaite apsilankė laikraščio „Pajūrio naujienos“ redakcijoje ir „Vakarų Lietuvos“ spaustuvėje. Taip buvo suteikta galimybė gyvai pasižvalgyti vietoje, kur spausdinamos naujienos ir sužinoti, kokie žmonės už to slypi.

Pirmiausia viešėjome „Pajūrio naujienų“ redakcijoje, kur susipažinome su jos darbuotojais, jų darbais – pradedant nuo laikraščio direktorės Vitalijos Vitkauskienės, redaktorės Audronės Puišienės iki skelbimų ir reklamos skyriaus darbuotojų. Sužinojome, ką iš tikrųjų reiškia būti žurnalistu, su kokiais sunkumais šioje profesijoje susiduriama. Laikraščio redaktorė papasakojo, kad žurnalisto kelias nėra lengvas, nes reikia išmanyti įstatymus, jais vadovautis, bet tuo pačiu ir labai įdomus, nes suteikia daug galimybių plėsti savo akiratį ir kasdien – vis kitoks.

Taip pat sužinojome apie „Pajūrio naujienų“ jaunųjų žurnalistų akademiją, kuri leidžia priedą „Kuprinė“. Jis kiekvieną mėnesį pasirodo laikraščio puslapiuose. Apie tai papasakojo „Kuprinę“ kuruojanti žurnalistė Edita Kalnienė. Smagu buvo sužinoti, kad kiekvienas jaunas žmogus, svajojantis apie žurnalisto kelią, gali save išbandyti tiesiogiai dirbdamas su profesionalais, mokantis visų subtilybių ir tampant autoriumi, kurio straipsnius spausdina.

„Niekada neverčiame atėjusių jaunųjų žurnalistų dirbti, jie turi tam jausti potraukį, toks darbas turi suteikti malonumą. Būta visokių jaunų žmonių – tokių, kurie bijojo prieiti prie žmogaus, sunkiai vystė mintis. Tačiau laikas parodo, kad viskas įmanoma, jei tik yra noro. Atėję į akademiją ne visada tampa žurnalistais, tačiau turime ir tokių, kurie pasirinko šį kelią. Žurnalisto praktika praverčia daugelyje darbų, nes išmokstama bendrauti, komunikuoti, perteikti savo mintis, jaunuoliai tampa laisvesni. O tai padeda ir laikant egzaminus“, – kalbėjo E. Kalnienė.

Pabuvę redakcijoje ir pasipildę žinių bagažą, patraukėme į „Vakarų spaustuvę“. Ten sužinojome, kaip atsiranda įvairūs laikraščiai ir žurnalai, kaip tam skirta tvarka sudedami puslapiai ir parenkamos spalvos. Taip pat pamatėme triukšmingą, bet įdomų patį laikraščio spausdinimo procesą.

Savo mintimis po apsilankymo redakcijoje, spaustuvėje pasidalino ir Austėja: „Apsilankymas redakcijoje praplėtė mano žinias. Anksčiau galvojau, kad žurnalisto profesija yra blanki, kupina rutinos, bet sužinojau, jog galima dirbti skirtingose srityse, pavyzdžiui, rašyti apie politiką, aplinkosaugą, sportą ar net važiuoti į įvykio vietas, kuriose įvykdytas nusikaltimas.

Manau, kad žurnalisto profesija yra labai plati ir joje sau vietą gali atrasti kiekvienas žmogus, kurį domina ši profesija.“

Izabelė Marija KAMINSKAITĖ


Renginių vedėjas Artūras Ženčius propaguoja šokio stilių breiką.

Kretingoje gimęs augęs 35-erių Artūras Ženčius – gerai Lietuvoje žinomas renginių vedėjas, kuris, kol tapo tuo, kas dabar yra, perėjo ilgas savęs paieškas. Vyras išbandė ir statybos inžineriją, ir režisūros studijas.

Mokykla padėjo pamatus

A. Ženčius baigė Marijono Daujoto progimnaziją, kurioje įgijo gerus pamatus ateičiai. „Mokykloje buvau geras mokinys, siekiantis idealo, aukštų rezultatų, nesvarbu, kurioje srityje – sporte ar moksle“, – sakė jis.

Pašnekovas sakė ne tik siekęs gerų rezultatų, bet ir buvęs aktyvus, dalyvaudavęs bendruomenės veikloje – taip prasidėjusi ir jo pažintis vesti renginius. Dar pradinėse klasėse dalyvaudavo skaitovų konkursuose, įvairiuose renginiuose. „Iš pradžių man būdavo baisu, turėjau didelę scenos baimę. Pamenu, kaip „lūžinėdavo“ balsas, kaisdavo žandai, prieš lipant į sceną kartais net ašara nuriedėdavo. Nerimaudavau, kad visi mane stebi ir gali išjuokti“, – pirmąjį santykį su scena prisiminė Artūras.

Išgyvenęs tokias emocijas, kretingiškis, praėjus kuriam laikui, scenoje ėmė jaustis kitaip. Tam įtakos turėjo pradinėse klasėse kartu su mokytoja Raimunda Viskontiene, dabartine progimnazijos direktore, pastatytas vaidinimas „Katės namai“. „Šis spektaklis mums pavyko“, – kalbėjo A. Ženčius.

Ateities sprendimams įtakos turėjo ir lietuvių kalbos mokytoja Jūratė Račinskienė. „Ji man patiko kaip žmogus, jos požiūris į gyvenimą“, – tikino Artūras, įvardinęs, kad ši mokytoja padarė įtaką studijoms pasirinkti.

Pašnekovas įgijo teatro bakalaurą Klaipėdos universitete menų fakultete. Per studijas teko susipažinti ir su režisūra, ir aktoryste.


Pasirinko kunigo tarnystę

  • Kuprinė
  • 2023-03-31
Kretingiškis Ignas Šopaga studijuoja Vilniaus šv. Juozapo kunigų seminarijoje.

Prieš ketverius metus kretingiškis Ignas Šopaga priėmė svarbų sprendimą – įstojo į Vilniaus šv. Juozapo kunigų seminariją.

Sužavėjo Tibiriados broliai

Ignas pirmą kartą apie dvasininko kelią pagalvojo būdamas vos vienuolikos metų, susipažinęs su Tibiriados ordino broliais, kurie buvo grįžę iš piligriminės misijos Konge. „Nežinau, tuo metu sugundė kelionės galimybė ar pati dvasininko tarnystė, bet ši perspektyva mane išties sužavėjo“, – tikino jis.

Tačiau seminaristas prisipažino, kad vėliau kiek atitolo nuo Dievo. „Paauglystėje visiškai negalėjau savęs įsivaizduoti dvasininku – kunigystė man atrodė liūdna, vieniša, taigi tikrai ne tai, ką norėčiau veikti visą likusį gyvenimą“, – pasakojo Ignas.

Jaunuolio teigimu, atėjus laikui, impulsą tokiam svarbiam sprendimui davė tikinčių bendraminčių bendruomenė, kurios apsupty jis augo. „Tuomet gyvai ir asmeniškai sutikau savo gyvenime Kristų, galėjau dalintis ir augti tikėjime – taip šis pasirinkimas ir subrendo“, – dalinosi prisiminimais dvasininko tarnystę pasirinkęs jaunuolis.

Tarsi nuotykis

Prieš įstodamas į kunigų seminariją, vaikinas mokėsi profesinėje Klaipėdos laivų statybos ir remonto mokykloje suvirintojo profesijos. „Šis darbas, tiesą sakant, labai patiko, tačiau mano ateities planai niekada nebuvo susiję su studijomis. Troškau vieno – keliauti ir pamatyti pasaulį“, – teigė pašnekovas.

Vis dėlto, jau spėjęs pažinti dvasininko gyvenimą iš arti, Ignas šiuo pasirinkimu labai džiaugiasi. „Įstojęs į seminariją jaučiau tokį pilnatvės ir vidinio džiaugsmo jausmą, kokio nebuvau jautęs niekada ankščiau – tai buvo tarsi patvirtinimas, kad verta leistis į šį įdomų nuotykį“, – džiaugėsi jaunuolis.


„Pajūrio naujienų“ jaunųjų žurnalistų akademijos nariai turi galimybę ne tik patys išbandyti žurnalisto darbą – rengti straipsnius, atlikti interviu, bendrauti su pašnekovais, ieškoti temų, bet ir susipažinti su kitomis žurnalistikai artimomis profesijomis. Šįkart jaunieji žurnalistai bendravo su ilgametę darbo patirtį žiniasklaidoje turinčiu fotografu Dariumi Šypaliu.

Darius „Pajūrio naujienose“ dirbti pradėjo 1995 m., prieš tai jis dirbo vaizdo operatoriumi Kretingoje veikusioje televizijoje „Kaukas“.

„Pirmą kartą man pasiūlė nufotografuoti motobolo varžybų Europos čempionatą Kretingoje, nuo to viskas ir prasidėjo“, – pradžią prisiminė jis.

Su jaunuoliais fotografas diskutavo apie šios srities išskirtinumus, į ką svarbiausiai atkreipti dėmesį, kokių savybių reikia norint būti fotoreporteriu. „Fotografija reportažuose visiškai skiriasi nuo mums visiems, regis, įprastos fotografijos, tarkim, vestuvių“, – skirtumus apibendrino jis, įvardinęs, kad redakcijoje dirbančiam fotografui reikia gebėti įamžinti akimirkas, jas pajausti – nuotrauka turi atrodyti tarsi gyva.

Susirinkusiems jaunuoliams taip pat buvo įdomu sužinoti, kas vyksta per įvykius. „Vykdami į kokį nors eismo įvykį, gaisrą ir panašiai, niekada nežinome, kas ten bus, todėl sprendimus tenka priimti vietoje“, – pasakojo D. Šypalis, akcentuodamas, kad tokiose situacijose reikia tapti tarsi nematomu, gerai žinoti įstatymus, kad jų nepažeistum tiek būdamas pačioje įvykio vietoje, tiek vėliau publikuodamas nuotraukas.

Per susitikimą jauniesiems žurnalistams fotografas pademonstravo ir pavyzdžius nuotraukų, kurios yra tinkamos žiniasklaidai. D. Šypalis taip pat paaiškino, ir kuo skiriasi fotografija popierinėje spaudoje nuo skaitmeninės spaudos, ką žurnalistui svarbu žinoti.

Fotoreporteris ir žurnalistas – dar viena svarbi fotografo darbo dalis. „Vykdami į reportažus turime gerai jausti vienas kitą, matyti, ką kuris daro, susitarti, kokių nuotraukų reikia žurnalistui, pasidomėti, apie ką bus rašoma ir kurie kadrai padės atskleisti temą“, – darnaus darbo su žurnalistu svarbą akcentavo fotografas.

Su jaunaisiais žurnalistais pasidalinus darbo patirtimi, susirinkusieji uždavė jiems rūpimus klausimus, diskutavo apie šių dienų fotografiją ir galimybes.

„Kuprinės“ informacija


Kretingos Marijono Daujoto progimnazijos gatvės šokį populiarinanti grupė „Instinktas“ šokių festivalyje-konkurse „ŠOK 2023“ Kaune laimėjo I v.

Kretingos Marijono Daujoto progimnazijos šokių kolektyvas „Instinktas“ dalyvavo Kaune įvykusiame reitinginiame festivalyje-konkurse „ŠOK 2023“. Kretingiškiai, vadovaujami šokių mokytojo Pauliaus Vaitkevičiaus, „Free dance formation“ šokio stiliaus kategorijoje jaunių amžiaus grupėje užėmė I v. – taip buvo įvertintas daujotiečių šokis „Skinny“.

Tai – ne pirmas „Instinkto“ laimėjimas: dukart paeiliui kolektyvas užėmė III v. „Nors buvo daug stiprių konkurentų, šįsyk labai stengėmės“, – tvirtino repeticijų salėn susirinkusios mergaitės, o jų treneris P. Vaitkevičius įsitikinęs, kad šių metų pergalei įtakos turėjo daug dalykų: ir rūbai, ir choreografija, ir kolektyvo artistiškumas realizuojant choreografinį sumanymą.

Šokių grupė „Instinktas“ Marijono Daujoto progimnazijoje šokėjus telkia jau 10 metų. Anot progimnazijos direktorės pavaduotojos Jūratės Račinskienės, šis neformaliojo ugdymo užsiėmimas yra populiarus tarp įvairaus amžiaus mokinių: ir vyresnio, ir jaunesnio amžiaus grupes noriai lanko po 20 ir daugiau mokinių, kai kurie jų grupėje šoka po kelerius metus, repeticijas lanko ir išėję mokytis į kitas mokyklas.

Anot P. Vaitkevičiaus, kolektyvas „Instinktas“ puoselėja gatvės šokio, arba šou, stilių, kuriam reikia ištvermės, vaidybos, jėgos, judrumo. Todėl ir repeticijos prasideda nuo atsispaudimų, pritūpimų, kitų jėgai ugdyti skirtų pratimų. Mergaitės pripažino: būna, jog per repeticijas pavargsta, tačiau žino, kad be ištreniruotų raumenų rezultato nebus.

Mokytojas teigė, kad šokėjams būtina motyvacija. „O tai pasiekiame per išvykas į konkursus, kurių ir mūsų regione, ir Lietuvoje rengiama pakankamai, tereikia tik noro ir galimybių juose dalyvauti. Kur vyksime, kokios mūsų galimybės – sprendžiame su šokėjais, jų tėvais, mokyklos administracija, kadangi tai neatsiejama ir nuo finansinių resursų: kainuoja transportas, starto mokesčiai, patiriama kitų išlaidų“, – kalbėjo P. Vaitkevičius, kurio pastebėjimu, šokis, dalyvavimas konkursuose mokiniams suteikia drąsos, pasitikėjimo savimi, ugdo sceninę kultūrą, kas neabejotinai pravers ir tolesniame gyvenime.


Kelionė laiku per knygą

  • Kuprinė
  • 2023-02-24

Žiemos pilkuma dažnai dienas paverčia niūriomis, ir jos bėga monotoniškai. Tačiau skaitantieji visada po ranka turi mažą pasaulėlį, į kurį, laikui užstrigus, galima pabėgti. Savo žiemos pilkumą išsklaidžiau perskaičiusi japonų rašytojo Toshikazu Kawaguchi romaną „Kol dar neatšalo kava“. Knygoje yra kelios tarpusavyje susijusios ilgesingos istorijos, kurios sušildo kiekvieno skaitytojo širdį ir įtraukia į pamatinių gyvenimo klausimų verpetą.

Sukelia jautrius apmąstymus

„Kol dar neatšalo kava“ knygos pagrindinis konceptas yra kelionės laiku. Siaurame Tokijo skersgatvyje, seno pastato rūsyje, jau daugiau kaip šimtmetį gyvuoja senovinė kavinukė. Joje ruošiama ypatinga kava, bet vyksta ir šis tas mįslingesnio.

Miesto legenda byloja, kad kavinėje galima keliauti laiku. Tačiau tokiai patirčiai priskiriama gana daug niuansų ir taisyklių, kurių kiekvienam lankytojui būtina paisyti keliaujant laiku.

Keturi žmonės susigundo leistis į tokią neįprastą kelionę, kad patirtų tai, ko gailisi nepatyrę.

Romane nagrinėjami gan jautrūs ir sunkūs klausimai – jei turėtumėte galimybę grįžti į praeitį, ką pakeistumėte? Kas būtų tas žmogus, kuriam išnaudotumėte vienintelį šansą kelionei laiku ir susitiktumėte galbūt jau paskutinį kartą?

Istorijų eigoje autorius atskleidžia tikrąją tiesą, lydinčią atsakymus į šiuos klausimus. O ta tiesa tokia – atsakymų išties visai nė nereikia. Romane per veikėjų patirtį mokoma susitaikyti su praeities klaidomis, užsimiršti ir žvelgti tik į ateitį. Atlaidumas sau ir tų „kas galėjo būti“ klausimų metimas iš galvos gydo žmogaus vidų.

Bendražmogiškas ryšys

Viena temų, išryškėjanti kiekvienoje trumpoje istorijoje, – žmoguje įsišaknijęs nebylus noras kasdienybėje atrasti bendražmogišką ryšį su kitu. Tai gali būti siekis padėti kitam, suprasti, atrasti bendrą kalbą, galimybė atsiverti ir išlieti jausmus. Romano veikėjų bendras kelionės laiku tikslas – vidinė ramybė, nutilę vidiniai balsai.

Magiškas ir fantastinis knygos aspektas yra tik priemonė, padedanti veikėjams susigaudyti gyvenime, atsakyti į taip rūpimus klausimus, ir, visų svarbiausia, nurimti.

Verta paminėti ir jaukią atmosferą, gaubiančią

kiekvieną knygos puslapį. Ankšta, jauki, antikvaro stiliaus kavinukė, garuojanti ir kvapni įvairiausių rūšių kava, pasikartojantys gero būdo ir širdies veikėjai. Autoriaus dėmesys subtilioms detalėms yra stebėtinas.

Rekomenduoju „Kol dar neatšalo kava“ perskaityti absoliučiai kiekvienam skaitančiam žmogui, nesvarbu, kokio amžiaus esančiam ar kokį kitonišką skonį knygoms turinčiam.

Kamilė PULOKAITĖ

„P. n.“ akademijos narys


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas