Pajūrio naujienos
Help
2022 Birželis
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe3101724
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar teisinga įvesti nekilnojamojo turto mokestį, kuriuo būtų apmokestintas pirmasis gyvenamasis būstas?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Nepatvirtino mero ir tarybos 2021 metų veiklos ataskaitos

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Savivaldybėje
  • 2022-04-01

Pirmąkart Kretingos rajono savivaldybės tarybos istorijoje, sprendžiant tvirtinti ar ne mero ir tarybos praėjusių metų ataskaitą, nebuvo kvorumo, kadangi balsuojant nedalyvavo tarybos valdančiosios koalicijos nariai, ir ataskaita liko nepatvirtinta.

Balsuoti dėl mero Antano Kalniaus ir tarybos ataskaitos kartu su meru užsiregistravo 9 tarybos nariai – opozicijoje esantys visuomeninio rinkimų komiteto „Kretingos kraštas“ nariai Simas Končius, Darius Petreikis, Vilius Adomaitis, Darbo partijos frakcijai priklausantys – Antanas Puodys, Jolita Vaickienė, Vytautas Ročys, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos narė Dalia Martišauskienė, nepriklausomas tarybos narys Rimantas Macius. Taryboje yra 25 nariai, ketvirtadienio posėdyje nedalyvavo Dovydas Bajoras ir Vitalija Valančiutė.

Valdantieji mero A. Kalniaus 2021 metų veiklos ataskaitą sukritikavo prieš tarybos posėdį ją svarstydami komitetuose.

Jungtiniame Finansų ir inovacijų ir Sveikatos apsaugos ir socialinių reikalų komitetų posėdyje, kuriam vadovavo pastarojo komiteto pirmininkas Juozas Mažeika, tarybos senbuvė Augenija Juknevičienė pareiškė, kad tokią mero ataskaitą pirmąkart matanti. „Manau, kad mero ataskaita per daug rimtas dokumentas, kad jam tiktų toks dabartinis jos turinys – kaip nuskriausto vaiko, kurio neįleido į smėlio dėžę, santykių aiškinimasis“, – sakė politikė. J. Mažeika priminė A. Kalniui pernai tarybos priimtą protokolinį sprendimą, kad, rengiant mero ir tarybos ataskaitą, meras turi bendradarbiauti su tarybos komitetų pirmininkais. „Kaip Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkas buvau pasirengęs parašyti mano vadovaujamo komiteto veiklos ataskaitą, tačiau jums, mere, to nereikėjo“, – A. Kalniui priekaištavo jis. J. Mažeika mero ataskaitą pavadino literatūriniu kūriniu, kurio žanras – apybraiža. Kaip ir J. Mažeika, buvęs meras Valerijonas Kubilius patvirtino, kad pagal nusistovėjusią tvarką ankstesni merai, rengiant mero ir tarybos ataskaitą, dirbo kolegialiai, kviesdavosi tarybos komitetų pirmininkus, su jais aptardavo kokie veiklos klausimai ataskaitoje bus atspindėti. „Jūsų, mere, ataskaita nekonkreti. Norėjosi, kad joje būtų pasakyta, kokie buvo iššūkiai Savivaldybei, kas padaryta, ko nepavyko padaryti, ką pats, kaip meras, nuveikėte, kas nepasisekė. Ne ataskaita, o daugiau asmeninių santykių aiškinimasis“, – A. Kalniaus teikiamą mero ataskaitą apibūdino V. Kubilius.

Iš valdančiųjų ketvirtadienį tarybos posėdyje vienintelis pasisakęs J. Mažeika pakartojo savo mintis, išsakytas komitete, pridūręs, kad kartu su mero ataskaita teikiama tarybos veiklos ataskaita taip pat galėjo būti išsamesnė.

Antanas Kalnius jungtiniame komitetų posėdyje ir vakar tarybos posėdyje akcentavo, kad dar vasario mėnesį visiems tarybos nariams buvo išsiųsti raginimai dalyvauti rengiant mero ir tarybos 2021 m. veiklos ataskaitą, tačiau dauguma tarybos narių neatsiliepė. „Visų pasisakymai buvo įtraukti į ataskaitas“, – sakė A. Kalnius apie savo nuomones pateikusius kelis tarybos politikus. Į priekaištą dėl tarybos narių nedalyvavimo rengiant mero ir tarybos ataskaitą sureagavo D. Martišauskienė: „Norėčiau, kad tokių svarbių dokumentų, kaip mero ir tarybos ataskaita, projektai būtų pateikiami ne prieš vieną dieną iki jų svarstymo.“ Ji tvirtino ataskaitos projektą gavusi savaitgalį, kurį buvo suplanavusi iš anksto ir neturėjo galimybių su ataskaitos projektu susipažinti iki šio pirmadienio, kai projektas buvo pradėtas svarstyti komitetuose. A. Kalnius atšovė, kad į tarybą išrinkti politikai turėtų dirbti neribodami savo laiko, neakcentuodami, kad šiam darbui reikia šeštadienio ar sekmadienio. A. Puodys patikino, kad, rengiant mero ir tarybos ataskaitą, prisidėti galėjo viso tarybos nariai. „Čia kaip tiems studentams – išmokti kinų kalbą pritrūksta vienos nakties“, – šmaikštavo jis, kviesdamas patvirtinti ataskaitą nesiveliant toliau į ginčus.

Ketvirtadienio tarybos posėdis vyko nuotoliniu būdu. Išvydęs, kad balsavimą dėl mero ir tarybos ataskaitos valdantieji boikotavo, A. Kalnius pareiškė būsiąs priverstas posėdį nutraukti, kai nesvarstyta buvo likę apie 30 darbotvarkės klausimų, kaip akcentavo pats, dalis jų buvo tolesnei Savivaldybės veiklai itin svarbūs. „Baikit žaisti, trukdyti administracijai ir merui, kišti pagalius į ratus“, – valdantiesiems rėžė jis. Į šių pastebėjimus, kad A. Kalniaus bendražygiai „kraštiečiai“ ankstesniuose tarybos posėdžiuose jau ne kartą nedalyvavo balsuojant dėl sprendimų projektų, juos boikotavo, tačiau A. Kalnius dėl to posėdžio nutraukti nesiūlė, meras atsikirto, kad tais kartais balsuojant kvorumas būdavo. Valdantiesiems įrodinėjant, kad tolesnių darbotvarkės klausimų svarstymas esant kvorumui yra teisėtas, kad posėdį nutraukdamas meras savivaliautų ir nevykdytų savo pareigų, reikalaujant, kad meras nepolitikuotų, neinterpretuotų situacijos, kaip jam patinka, ir pasiūlius klausti juristo, kaip šioje situacijoje elgtis teisingai, A. Kalnius paprašė pasisakyti Savivaldybės administracijos Juridinio skyriaus vedėją Algimantą Gedvilą. Negavęs norėto išaiškinimo, A. Kalnius apkaltino A. Gedvilą suokalbiu su valdančiaisiais ir pareikalavo Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojos, laikinai direktoriaus pareigas einančios Violetos Turauskaitės atsakyti, kodėl A. Gedvilas nedalyvauja posėdyje, kai yra kviečiamas. Ginčams dėl ataskaitos tvirtinimo aštrėjant, „Kretingos krašto“ frakcijos vadovas Darius Petreikis paprašė 15 minučių posėdžio pertraukos.

Po pertraukos A. Kalnius pranešė apie gautą Vyriausybės atstovės apskričiai paaiškinimą, kad, svarstant tolesnius darbotvarkės klausimus, dėl jų priimti sprendimai galimai būsią neteisėti. Pareiškęs, kad dėl mero ir tarybos ataskaitos neleis daugiau niekam pasisakyti, A. Kalnius tarė: „Elgsiuosi kaip Putinas, bet emocijų čia nereikia.“ Ir posėdį tęsė paprašęs tarybos narius registruotis kitų klausimų svarstymui, sprendimų priėmimui.

Jolita Vaickienė, buvusi ir Seimo narė, ramino teigdama, kad posėdžio tolesni sprendimai bus teisėti. „Kvorumo nebuvo tik sprendžiant dėl vieno – mero ir tarybos ataskaitos – klausimo. Dėl dalyvavimo posėdyje pasisakėme registruodamiesi jo pradžioje. Šitam klausimui kvorumo nebuvo, ir jis automatiškai nebuvo svarstomas. Jei norime pasitikrinti, ar kvorumas yra sprendžiant kitus klausimus, turime registruotis iš naujo“, – kalbėjo jinai.

Administracijos direktoriaus atskaitą patvirtino jam nedalyvaujant

Balsuojant dėl Savivaldybės administracijos direktoriaus 2021 metų veiklos ataskaitos, registravosi 23 tarybos nariai, ataskaitai pritarė 15 ir 8 susilaikė.

Meras A. Kalnius pastebėjo, kad, svarstant Savivaldybės administracijos direktoriaus metinės veiklos ataskaitą, tarybos politikai pasikeitė rolėmis – kritiką, priekaištus administracijai, jos vadovams jau žėrė opozicija, jų ypač nešykštėdama 2021 metais 11 mėnesių administracijai vadovavusiam, dabartinės valdančiosios koalicijos į šį postą deleguotam Egidijui Viskontui, kuris nuo gruodžio yra teisėtame nedarbingume. Jo pareigas laikinai einanti pavaduotoja Violeta Turauskaitė iš opozicijos pelnė pagyrimų. Kai kurie opozicijos nariai dargi leido suprasti, jei V. Turauskaitė administracijai 2021-aisiaisi būtų vadovavusi ilgesnį laiką, jie ataskaitai būtų pritarę.

Svarstant ataskaitą Vilius Adomaitis paklausė V. Turauskaitės, kodėl ataskaitoje nutylėtas direktoriaus ir jos kabinetų remontas, kas jį inicijavo. „Šitie kabinetai nebuvo išskirtinai blogos būklės, administracijos darbuotojai dirba ir prastesnėse sąlygose“, – sakė politikas. Atsakiusi, kad svarbiausia priežastis remontuoti vadovų kabinetus buvo nusidėvėjusi jų elektros instaliacija, V. Turauskaitė akcentavo, kad prastų administracijos patalpų problema nėra nauja, įsisenėjusi, pažymėjo, kad šiemet bus remontuojamas administracinio pastato Savanorių gatvėje pirmas aukštas. „To kabinetų remonto ne specialiai ataskaitoje nepaminėjome. Daug kas liko nepaminėta“, – tarė ji.

Daugiausia priekaištų, pastabų administracijai, jos vadovams išsakė Jolita Vaickienė, pripažinusi, kad administracijos veiklos ataskaita yra svarbiausia, lyginant su mero ir tarybos ataskaita. Politikė vardijo pernai nepadarytus darbus: nebuvo pradėtas dviračių tako iš Kretingos į Vydmantus projektavimas (pradėjo projektuoti šiemet), lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ priestatas Kretingoje lig šiol naudojamas tik iš dalies, nes buvo pavėluota užsakyti baldus. Neištaisytas Pastauninko parko takų brokas, atnaujintame senajame parke šalia miesto stadiono perklojamos plytelės. Administracija prastai kontroliuoja Savivaldybei pavaldžias įmones, to įrodymas šiame posėdyje tarybai tvirtinti pateiktas ir atidėtas įmonės „Kretingos vandenys“ jau praėjusių 2016–2018 metų veiklos planas. Ketvirti metai, kai taryba tebelaukia Autobusų parko strategijos. „Mūsų viešasis transportas yra apgailėtinos būklės“, – sakė ji. Šiandieną tebėra eksploatuoti nepriduota renovuota centrinė Kretingoje Vilniaus gatvė. „Ar vyksta Savivaldybės objektų privatizavimas? Ar pasirengta privatizuoti buvusį Salantų meno mokyklos pastatą? Nežinome“, – klausė ir teigė J. Vaickienė. Abejonių politikei kelia Akmenos upės pakrančių Kretingoje sutvarkymo projektas, kai tebėra neišspręsta nuotekų į upę išleidimo problema. Nežinia ir dėl Kretingos sporto ir sveikatingumo komplekso statybos užbaigimo, nejuda daugiabučių kiemų tvarkymo projektas. „Nesakau, kad čia vien dabartinės administracijos valdžios nepadaryti darbai, tačiau stringa ir eiliniai organizaciniai darbai“, – kalbėjo J. Vaickienė akcentavusi, kad supranta V. Turauskaitę, kuriai jau kelis mėnesius tenka dirbti už du.

D. Martišauskienė buvo susirūpinusi dėl naujų Savivaldybės investicinių projektų nebuvimo. „Prasideda naujas ES paramos etapas, kas padaryta Savivaldybei siekiant šitų ES lėšų?“ – klausė ji. Piktinosi ilgą laiką užtvindytais ir dėl to gadinamais poilsio aikštelės įrenginiais Kretingos žvyrduobėje.

V. Turauskaitė tikino, kad administracija, meras dirba su regiono taryba planuojant ateities Savivaldybės investicinius projektus, dirba ir su Vyriausybe, ministerijomis, siekdami gauti naujo ES finansinės paramos laikotarpio lėšų. „Kodėl toks nepasisekęs žvyrduobės projektas, negaliu atsakyti. Išpumpuoti vandenį iš ten neįmanoma“, – teigė ji.

S. Končius priminė, kad ankstesnei Savivaldybės administracijos direktorei Jolantai Girdvainei kolegos iš dabartinės valdančiosios daugumos priekaištavo, kad jos vadovaujama administracija tebevažiuoja ankstesnės valdžios paklotais bėgiais. „E. Viskontas irgi daro tą patį“, – tarė jis, taip pat pasigedęs Savivaldybės naujų investicinių projektų. A. Puodys buvo įsitikinęs, kad mero ir tarybos, administracijos direktoriaus ataskaitos yra vienodos – turi ir trūkumų, ir pagyrimų vertų vietų. Bendrapartietis Vytautas Ročys pritarė, pasakęs, kad prisikabinti galima tiek prie mero, tiek prie direktoriaus ataskaitų. V. Ročys pasigedo E. Viskonto iniciatyvos atstovaujant Savivaldybei šalies centrinėje valdžioje.

„Mero ataskaita yra ne konkrečių darbų išvardinimas, o Savivaldybės veiklos politinis vertinimas. Nepatvirtinome mero ir tarybos ataskaitos, pripažinome, kad dirbome blogai“, – reziumavo D. Petreikis.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas