Pajūrio naujienos
Help
2023 Gegužė
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar, norint įsidarbinti į valstybės tarnybą, vis dar reikia turėti pažinčių?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Ar bažnyčia – tinkamiausia vieta pagerbti laureatus

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Aktualijos
  • 2022-06-21

„Pajūrio naujienoms“ nušvietus vieną svarbiausių Kretingos miesto šventės renginių – Kretingos rajono Garbės piliečio vardo suteikimo bei Kultūros ir meno premijų įteikimo ceremoniją, kuri pernai iš vasaros estrados buvo perkelta į Kretingos katalikų bažnyčią, kretingiškiai viešai ėmė svarstyti – ar bažnyčia tam tinkamiausia vieta.

Po publikacijos „Pagerbė kraštietį Gintarą Krapiką, įteikė premijas“, išspausdintos birželio 14 d. numeryje, skaitytojai mūsų laikraščio interneto paskyroje išsakė tokias nuomones: „Nuo kada į altorių atsukama nugara ir daromos foto kaip parke prie kokio ąžuolo“; „Bažnyčia yra Dievo gailestingumo šventovė. Tokių premijų įteikimo ceremonijoms turime dvaro rūmų sales, naujos bibliotekos erdves, kultūros rūmus, vasaros estradą. Bet to neužtenka – reikia ant altoriaus lipti“; „Matyt, greitu laiku ir Kankinių koplyčioje vyks tarybos posėdžiai. Kiekvienai progai turi būti sava vieta. Bažnyčia yra maldos namai.“

Pokyčius padiktavo pandemija

Kretingos miesto švenčių pagrindinis organizatorius – Savivaldybės Kultūros ir sporto skyrius. Šio skyriaus vedėja Dalia Činkienė, paklausta, kodėl Kretingos rajono Garbės piliečio vardo bei Kultūros ir meno premijų įteikimo ceremonijai buvo pasirinkta bažnyčia, atsakė: „Pernai tokį pasirinkimą padiktavo pandemija. Šventėme miesto ir bažnyčios įkūrėjo Jono Karolio Chodkevičiaus jubiliejinius metus. Jis yra pirmasis kraštietis, kuriam suteiktas Kretingos rajono Garbės piliečio vardas. Patyrėme, kad labai prasminga, kai po bažnyčios skliautais vyksta būtent tokia iškilmė, tai – tarsi tęstinumas, pagerbiant mūsų kraštui nusipelniusius žmones.“

Suteikiant Garbės piliečio vardą, yra sudaroma Savivaldybės komisija, vadovaujama Kretingos rajono mero Antano Kalniaus, tad, D. Činkienės žodžiais, ceremonijos vieta yra derinama tarp jos narių. Per daugel metų, kai ceremonija vykdavo vasaros estradoje, šeštadienio vakarais į ją rinkdavosi pramogauti ir šėlioti nusiteikę žmonės, daug jaunimo. Ir šis šurmulys išmušdavo iš vėžių, nebelikdavo deramos pagarbos, kurios nusipelno apdovanojami žmonės.

„Todėl nusprendėme, kad kamerinėje aplinkoje renginys iškilmingesnis, o ir susirenka tikslinė grupė žmonių, kurie žino, ko laukti ir tikėtis. Iškilmingumo ir didingumo suteikia po bažnyčios skliautais sklindantis vargonų skambesys, juolab kad buvome pakvietę profesionalią vargonininkę“, – savo nuomonę išsakė D. Činkienė, patikindama, kad Savivaldybė esanti atvira visokiems pasiūlymams ir jų laukianti, nes kitąmet švęsime savojo miesto 770 metų sukaktį.

Vasaros estradoje – per daug šurmulio

Kretingos rajono kultūros centro vadovas Pranas Razmus, kuriam 2015 m. buvo suteikta Kretingos rajono savivaldybės kultūros ir meno premija, mano, kad erdvės pasirinkimas gali būti įvairus: anksčiau ceremonija vykdavo vasaros estradoje, dabar, suderinus su parapijos klebonu Sauliumi Pauliumi Bytautu, perkelta į bažnyčią. „Man premija buvo įteikta vasaros estradoje, bet asmeniškai man sakraliau – bažnyčioje, kur buvo pagerbtas J. K. Chodkevičius, o dabar – jo sekėjai. Esu katalikas ir man tai priimtina, tačiau suprantu, kad galbūt ne visiems čia patinka. Vietą galima keisti“, – liberalią poziciją dėstė P. Razmus.

Kretingiškis menininkas Andrius Miežis, kuriam taip pat buvo įteikta Kultūros ir meno premija, sakė palaikąs internautų nuomones, kad bažnyčia – ne vieta tokiems renginiams. „Bažnyčia yra katalikų bendruomenės namai. Man norėtųsi, kad pagerbiama būtų kamerinėse bibliotekos ar kultūros centro erdvėse, kur galima prieiti prie laureato, pabendrauti su juo. O vasaros estradoje – pernelyg daug šurmulio“, – įsitikinęs dailininkas.

Nemato nepagarbos Dievui

Kretingos katalikų parapijos klebonas pranciškonas S. P. Bytautas, paklaustas nuomonės dėl skaitytojų pastebėjimo, kad nedera premijų teikti ir sveikinti laureatus stovint nugara į altorių, atsakė: „Nereikėtų to pernelyg sureikšminti. Altorius yra stalas, prie kurio laikomos Šv. Mišios, o po jų ostija padedama į tabernakulį. Nemanyčiau, kad, stovint atsisukus į žmones, rodoma nepagarba Dievui: kunigas Šv. Komuniją juk irgi dalija stovėdamas nugara į altorių. Kunigai, vyskupai taip pat bažnyčioje švenčia jubiliejus, žmonės juos sveikina: išeitų taip, kad jiems galima, o tikintiesiems – ne.“

Dėl bažnyčios erdvės pasirinkimo ceremonijai klebonas taip pat turi savo nuomonę: „Ir pats Gintaras Krapikas pasakė – kokia man didelė garbė būti šioje šventovėje. Manau, kad džiaugsmas tais žmonėmis, jų nuopelnais yra garbė Viešpačiui. Menas, kultūra, sportas – taip pat kūryba, kuria šloviname Kūrėją. Nominantai supranta, kur jie yra, ir bažnyčioje, nepaisant tikėjimo skirtumų, elgiasi pagarbiai.“

---

Savo nuomonę laišku redakcijai išsakė ir Kretingos rajono Garbės pilietė Kretingos muziejaus direktorė Vida Kanapkienė:

– Iš gilės išauga ąžuolų giria. Iš žmogaus svajonių ir vizijų gimsta miestai su aikštėmis ir gatvėmis, sukuriami architektūros šedevrai – paminkliniai pastatai, muzikos kūriniai, poezijos posmai, kurie turi ilgalaikę išliekamąją vertę. Jie reprezentuoja kraštą ir saugo mūsų istorinį-kultūrinį atminimą. Be jų, be savo šaknų mes būtume lyg medžiai be šaknų ir lapų, lyg gėlės – be žiedų.

Turime didžiuotis, kad gyvename didžiojo karvedžio miesto įkūrėjo, rajono Garbės piliečio Jono Karolio Chodkevičiaus mieste, grožimės jo suplanuotos Rotušės aikštės erdve, o jo pastatytoje Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčioje atveriame savo slapčiausias širdies kerteles maldai, tyliems pokalbiams su savimi. Tai mūsų gyvenimo susitikimų vieta: krikštas, santuoka, gedulo valanda. Tai ypatinga vieta, kurioje dera pareikšti ir pagarbą žmogui.

Bažnyčios aukšti ir grakštūs skliautai, šventųjų paveikslai, relikvijos, vargonų muzika pakylėja žmogaus sielą į neregėtas aukštumas, atgaivina ir suteikia jėgų.

Tikslingai, suvokiant didžiulę pagarbą žmonėms, kurie padarytais savo darbais, kultūros, mokslo, sporto srityse garsina Kretingą, yra pasirinkta bažnyčios erdvė Kretingos rajono Garbės piliečio vardo suteikimo, kultūros ir meno premijų laureatų pagerbimo ceremonijai. Formuojama gera nauja tradicija, kurią reikia išsaugoti.

Kur kitur, jei ne čia, galime ir turime pagerbti labiausiai nusipelniusius kraštui žmones, kurie įgyvendindami savo svajones pratęsia J. K. Chodkevičiaus pradėtus darbus ir kuria miesto istoriją, sėja ilgaamžiškumo ir tvirtybės sėklas – giles naujai giriai.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas