Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Apklausa

Ar pasigendate spartesnės daugiabučių gyvenamųjų namų renovacijos Kretingos rajone?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Rotušės aikštės renovacija nukeliama į ateitį

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2022-08-26

Nors buvo manoma, kad jau šiemet bus pradėti pirmieji Rotušės aikštės renovacijos darbai, tačiau sudėtinga ekonominė situacija planus pakoregavo: geriausiu atveju jie bus pradėti kitąmet. Tai iš dalies džiugina kretingiškius: aikštė nebus išrausta, ir neteks, iš jų karčios patirties, klampoti per apkasus, kaip atsitiko užsitęsus Vilniaus gatvės renovacijai.

Dabar imtis darbų nelogiška

Dabartinį vaizdą Rotušės aikštė įgavo prieš 40 metų; paskutinį kartą ji buvo rekonstruota 1982-aisiais, neįskaitant, kai, atsiradus prekybos centrui „Maxima“, buvo įrengtos automobilių stovėjimo aikštelės.

Pernai rudenį „Pajūrio naujienoms“ besidomint situacija dėl tolesnio Rotušės aikštės tvarkymo, kai jos prieigos buvo renovuotos išvien su Vilniaus gatve, Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Violeta Turauskaitė patikino, kad darbai bus pradėti šiemet ir kad, svarstant rajono biudžetą, daliai darbų bus numatyta lėšų. „Laikas eina, niekas nevyksta – jei dabar nepradėsime, nežinia, kiek dar vilksis procesas“, – tuomet sakė ji.

Tačiau, skaitytojams besidomint, ar šiemet bus pradėta Rotušės aikštės renovacija, Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktorius Egidijus Viskontas teigė, kad sudėtinga ekonominė situacija pakoregavo strateginius statybų planus.

„2022–2024 metų Kretingos rajono Strateginiame veiklos plane numatyta skirti 40 tūkst. Eur projektiniams pasiūlymams parengti ir pradėti rengti techninį projektą, tačiau šiųmetiniame biudžete lėšų nebuvo numatyta. Realūs darbai turėtų prasidėti nuo 2023- ųjų, nes esant dabartinėms kainoms, būtų nelogiška pradėti tvarkyti naują objektą – miesto centrą, kai dar neužbaigti ir kiti strategiškai svarbūs objektai, tarp jų – Sporto kompleksas, Žiemos sodas, miesto aikštynas“, – kalbėjo E. Viskontas.

Pirminis projektas paseno

Galbūt per šiuos metus dar būtų išgirstas ir tos dalies kretingiškių, kurie pačioje miesto širdyje mato atstatytos istorinės rotušės viziją, balsas. Dalis kretingiškių ir specialistų siūlo atkurti rotušės pastatą pagal istorines nuotraukas, kaip tai yra padaryta Latvijoje, Bauskės mieste, kur stovėjo architektūriškai kone analogiškas pastatas.

Dabar gi siūloma grįžti prie dar 2014-aisiais parengtos Rotušės aikštės vizijos, ją pakoreguojant ir priderinant prie jau sutvarkytos Vilniaus gatvės. Konkursas Rotušės aikštės vizijai sukurti buvo paskelbtas prieš 8-erius metus: per tą laiką, kaip ir dauguma projektų, paseno ir nebeatitinka laikmečio reikalavimų.

Todėl yra du keliai: arba rengti naują konkursą idėjai, kaip architektai mato sutvarkytą Rotušės aikštę, arba kreiptis į ankstesnės vizijos laimėtojus – Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos skyriaus MB „Pupa – strateginė urbanistika“ atstovus, kad šie pakoreguotų ankstesnę savo viziją „Aikštės istorija“, priderinant ją prie jau sutvarkytos Vilniaus gatvės.

Automobiliai – į pakraštį

Užpernai internetu vykdant kretingiškių apklausą, kokios Rotušės aikštės jie norėtų, rezultatai parodė, kad dauguma miesto centre mato fontaną ir dar didesnę automobilių aikštelę. Vasaros pradžioje įrengus fontaną pamėgtoje laisvalaikio zonoje – Pastauninko tvenkinyje prie Kretingos rajono kultūros centro, ši vizija greičiausiai „atšoks“.

Lieka didesnė negu šiandien automobilių aikštelė. Tačiau V. Turauskaitė nuramino kitaip manančius: automobilių aikštelės būtų iškeldintos už jos ribų. Pagal konkurso laimėtojų architektų matymą, aikštė turėtų būti „plika“, jie siūlo šiuolaikiškai atkurti senamiestį.

Kai kurių aktyvių kretingiškių nuomone, pastaroji klaipėdiečių architektų vizija nėra pats geriausias variantas, ir jiems apmaudu, kad iš konkurso buvo eliminuotas kaip reikalavimų neatitikęs garsaus Telšių architekto Algirdo Žebrausko darbas. Tačiau kiti jo projektai – ne vien atkurtas Telšių miestas, bet ir renovuota Vilniaus gatvė Kretingoje – darsyk įrodo, kaip stipriai šis specialistas jaučia istorijos ir nūdienos sąlytį.

Istoriją pateiktų šiuolaikiškai

Pagal 2014 m. parengtos vizualizacijos „Aikštės istorija“ rengėjų įžvalgas, būtų aiškiai suskirstytos miesto centro – aikštės ir skvero – erdvės. Laisvės skvere būtų išsaugoti senieji medžiai su žaliomis salelėmis. Skveras būtų suskirstytas takais, o juose būtų vietos, žyminčios buvusių užstatymų – posesijų – ribas. Automobilių aikštelė būtų iškeldinta iš aikštės į labiau praplėstą dabartinę skvero pašonėje, arčiau Turizmo informacijos centro, taip pat – įrengus naują kitapus J. K. Chodkevičiaus gatvės, greta dabar renovuojamo miesto aikštyno.

Pačioje Rotušės aikštės širdyje architektai mato moderniai atkurtą istorinę keturkampę 142x142 m dydžio aikštę. Joje tamsaus akmens masyvo danga būtų pažymėta senosios rotušės vieta ir eksponuojami išlikę rotušės ir cerkvės pamatai. Grindinyje aplink pamatus būtų įamžintos svarbiausios Kretingos miesto istorijos datos, o miesto įkūrėjo Jono Karolio Chodkevičiaus paminklas perkeltas iš dabartinės vietos į aikštės centrą.

Nepriklausomybės paminklas taip pat būtų perkeltas iš dabartinės vietos į jam sukurtą erdvę Vytauto gatvės ašyje.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas