Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Apklausa

Ar pasigendate spartesnės daugiabučių gyvenamųjų namų renovacijos Kretingos rajone?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
„Lidl“ prekybos centro automobilių stovėjimo aikštelėje apribojus stovėjimo laiką iki 1,5 val. aplinkinių daugiabučių gyvenamųjų namų gyventojai turi ieškoti kitos vietos, kur palikti automobilius.

Kretingiškiai, gyvenantys šalia prekybos centro „Lidl“, sunerimę – prie šios parduotuvės esančioje automobilių stovėjimo aikštelėje stovėjimo laikas apribotas iki 90 minučių. „Situacija tokia, kad šalia esančių daugiabučių gyventojai statydavo ten savo automobilius nakčiai, nes prie savo daugiabučių turi vos kelias automobilių stovėjimo vietas“, – problemą apibūdino daugiabučių namų bendrijų pirmininkas Albertas Butenis.

Nėra, kur palikti automobilio

Jau kurį laiką, atvykę į prekybos centrą, „Lidl“ klientai, prieš palikdami automobilius, turi nurodyti, kada atvyko – matomoje vietoje palikti vadinamąjį „laikroduką“ arba raštelį.

„Suprantame, kad prie parduotuvių esančiose aikštelėse kartais automobilius stato ir aplinkinių namų gyventojai, tačiau pirmiausiai jos yra skirtos klientams. Norime sudaryti sąlygas kuo patogiau apsipirkti, dėl to aikštelėse esame apriboję automobilių stovėjimo laiką iki 1,5 valandos“, – sprendimą paaiškino „Lidl Lietuva“ atstovė ryšiams su visuomene Lina Skersytė.

Dėl tokio prekybos centro sprendimo gyventojai nebuvo perspėti. „Pasikeitusį ženklinimą pastebėjau neseniai, tada šia naujiena pasidalinau su administruojamų namų gyventojais, kuriuos tokia situacija papiktino“, – kalbėjo A. Butenis.

„Lidl“ prekybos centro automobilių stovėjimo aikštelė buvo išsprendusi šalia esančių daugiabučių namų kiemų problemą, kuri, pastačius ženklą, vėl paaštrėjo. „Vien tam kvadrate šalia parduotuvės esančiuose daugiabučiuose yra maždaug 315 butų. Prie daugumos jų yra vos kelios automobiliams statyti skirtos vietos“, – problemos mastą įžvelgė namų bendrijų pirmininkas.

Savivaldybė bandys tarpininkauti

Gyventojai supranta verslininkų poreikius, tačiau siūlo galimą kompromisą. „Suprantu, kad prekybos centras prižiūri ir tvarko tą automobilių stovėjimo aikštelę, taip pat jiems svarbu užtikrinti, kad klientai rastų vietos, kur pasistatyti savo automobilius. Galėtų automobilių stovėjimo laiką apriboti tik prekybos centro darbo valandomis, o naktį aikštelė tarnautų ir gyventojams. Manau, tai būtų aukso viduriukas, – A. Butenis pasvarstė apie galimą kompromisą ir verslo bendradarbiavimą su gyventojais, pridūręs, kad daugiabučių namų gyventojai tuomet perstatys savo automobilius kitoje gatvės pusėje esančio prekybos centro „Maxima“ aikštelėje. – O kai stovėjimą apribos ir ten, nebeaišku, kur gyventojai turės palikti automobilius.“

„Lidl“ prekybos centro atstovė tikino, kad automobilių stovėjimo laiko apribojimas jų aikštelėje kol kas nebus panaikintas: „Labai prašome pirkėjų būti sąmoningais ir ilgesniam laikui automobilių nepalikti, kadangi tai sukelia kliūčių apsiperkant kitiems. Nakties metu aikštelėse yra vykdomi valymo darbai, todėl pastatyti automobiliai sukeltų keblumų šią funkciją atlikti kokybiškai. Jei pasitaikytų atvejų, kuomet būtų nustatoma, jog automobilis statomas ilgesnį laiką ir, pavyzdžiui, trukdo naktį atliekamiems valymo darbams, informacija apie transporto priemonę gali būti perduota atsakingoms institucijoms.“

Kretingos rajono savivaldybė kol kas oficialių skundų dėl šios situacijos nėra gavusi, tačiau tikino, kad bandytų tarpininkauti tarp verslo ir gyventojų, jeigu pastarieji į juos kreiptųsi. „Oficialių skundų nesame gavę, kadangi ta aikštelė priklauso prekybos centrui, jis turi teisę užsidėti stovėjimo laiką ribojantį ženklą, Tačiau, jeigu kas nors kreiptųsi, būtinai bandytumėme tarpininkauti tarp verslo ir gyventojų – ieškotume galimų sprendimų būdų“, – kalbėjo Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Violeta Turauskaitė.

Kalbėtis, spręsti problemą sutiktų ir „Lidl“ prekybos centras. „Suprantame aplinkinius gyventojus ir jau turime patirties tokiose situacijose. Vis dėlto naktį aikštelėse yra vykdomi valymo darbai, todėl pastatyti automobiliai sukeltų keblumų. Ypač yra sudėtinga žiemą, kuomet aikštelėje yra valomas sniegas. Žinoma, sulaukę gyventojų kreipimosi, jį svarstytume“, – kalbėjo L. Skersytė.

Viešieji pirkimai „išpučia“ kainą

Kaip vieną išeičių V. Turauskaitė įvardijo daugiabučių gyvenamųjų namų teritorijų tvarkymo programą: „Dėl daugiabučių namų teritorijų tvarkymo rajono Savivaldybės taryba yra patvirtinusi sprendimą, kuomet Savivaldybė skiria tikrai nemažą lėšų dalį, ir daugiabučiai gali išspręsti savo automobilių statymo problemą. Sutinku, kad ne visi namai turi galimybę išspręsti šią problemą, bet tie, kurie turi tokią galimybę, galėtų tai padaryti. Daugiabučiams namams yra sudarytos puikios sąlygos prasiplėsti savo automobilių stovėjimo aikšteles.“

Daugiabučių namų bendrijos pirmininkas A. Butenis įžvelgė šios programos trūkumus: „Keli daugiabučiai namai svarstė pasinaudoti šia programa, tačiau tvarkymui reikalingų lėšų suma gyventojams pasirodė per didelė. Pavyzdžiui, vienam daugiabučiui buvo suskaičiuota, kad, perkant suoliuką per viešuosius pirkimus, jo kaina gali siekti apie 2,5 tūkst. eurų, šiukšlinės prie jos – apie 300 eurų. Šios kainos yra neadekvačios, ir gyventojai nesutinka, nes ir gavus 60 proc. kompensavimą, kaina yra per didelė.“

V. Turauskaitės teigimu, tokios kainos yra tik preliminarios, gyventojai patys galėtų pasirinkti, kokius suoliukus norėtų statyti. „Buvo pateikti pirminiai pasiūlymai ir, jeigu būtų pradėtas rengti techninis projektas, tai patys gyventojai galėtų rinktis, kokius suoliukus statyti ir kaip ką daryti. Tik, žinoma, pirkimai vis tiek būtų vykdomi viešųjų pirkimų būdu, tačiau tikrai nereikėtų suoliuko statyti už 2,5 tūkst. eurų – statytume tokį, kokį gyventojai pasirinktų“, – tikino ji.

Savivaldybė jau buvo inicijavusi kai kurių daugiabučių namų Topolių aklg. ir Lazdynų gatvėje priešprojektinių pasiūlymų parengimą. „Svarstėme, kaip būtų geriausia suplanuoti tas teritorijas, taip pat skatinome gyventojus dalyvauti programoje. Pora namų aktyviai domėjosi šia programa, tačiau šiai dienai paraiškų dar nėra pateikę, bet tikimės, kad tai padarys“, – sakė V. Turauskaitė.

Susitvarkyti daugiabučių namų kiemus yra ir kitas variantas – gyventojai gali patys tvarkytis savo kiemus, tačiau tokiu atveju nebūtų skiriama kompensacija. „Pagal dabar patvirtintą rajono tarybos sprendimą, Savivaldybė turėtų vykdyti viešuosius pirkimus, kad būtų skiriamas dalinis finansavimas. Kai finansuojama viešaisiais pinigais, viskas turi būti padaryta pagal reikalavimus, tvarkingai“, – paaiškino V. Turauskaitė.

---

Šiuo metu yra paskelbtas kvietimas teikti paraiškas dėl dalinio finansavimo gavimo tvarkant daugiabučių namų teritorijas. Prašymus galima teikti iki lapkričio 1 d.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas