Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Apklausa

Ar pasigendate spartesnės daugiabučių gyvenamųjų namų renovacijos Kretingos rajone?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Septintoji „Grilio pieva“: sėkmę išpranašavo dangaus ženklai

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Kaimo bendruomenėse
  • 2022-09-13
Linksmybių bangą pradėjo saviškiai – Kretingos rajono kultūros centro Vydmantų skyriaus liaudies kapela.

Tiek nuo Kretingos, tiek nuo Palangos pusės sekmadienį Šiaulių plentu važiuojant pro Vydmantus vienintelė kryptis – į tradicinę „Grilio pievą“. Septintą kartą įvykusio labdaringo renginio tikslai du ir abu prasmingi: vienais metais žmonės aukoja pinigų vietos bendruomenės gerovei kurti, o kitais – būsimai parapijos bažnyčiai statyti.

Nebūtinai „grynaisiais“

„Na, pažiūrėkit, juk pats dangus ženklus siunčia – kai šviečia saulė ir šilta, visada dosniai aukojama bažnyčiai, – patenkintas parapijos klebonas Karolis Petravičius. – Ar turit pinigų? Labai gerai, kad turit. O išalkę ar esat? Šiaip neišalkusių mes čia nepriimam, priimam tik alkanus ir turtingus“, – juokavo jis.

Už visada gerą nuotaiką, atvirą širdį, „skanų“ humoro jausmą, už tai, kad turi gerą balsą, gražiai dainuoja, vydmantiškiai prisipažįsta savo kleboną ir mylintys. Šis, matyt, tai jaučia.

„Ar žinot, kiek paprastai klebonai vienoje parapijoje užsibūna? Ogi 7-erius metus. Aš čia jau šeštus esu, tai ne kažkiek beliko. Štai važiuos kada pro šalį vyskupas, matys, kad bažnyčios sienų dar nėra, – sulig diena kitur iškels... Jeigu norit manim atsikratyti, tai neaukokit“, – ta pačia gaida tęsė K. Petravičius, o surimtėjęs pridūrė, kad klebonas su parapijiečiais istoriją kuria kartu. Esą kai bus pastatyta šventovė, džiaugsis visi, nes amžių amžius nuo jos į dangų kils maldos už vietinius gyventojus, už jų artimuosius ir mylimuosius.

Prie Vydmantų seniūnijos ūkvedžio Egidijaus Pilibaičio garaže saugomo, o per šventę pievą papuošusio 1968-ųjų gamybos automobilio nusifotografuoti panoro daug kas – klebonas Karolis Petravičius mielai pozavo taip pat.

Anot klebono, kartais nebūtinai auka turi būti „grynaisiais“ – kartais užtenka geros širdies ir įdėto rankų darbo – antai bitininkė Violeta Šedienė „Grilio pievos“ svečiams atnešė puikaus savo bityno medaus – jį žmonės pirks, o gauti pinigai atiteks bažnyčiai. Arba štai Rita Dajorienė – kokio gražumo puokštėmis neatlygintinai išdabino visą šventės aplinką!

Tradicija tapo, ir kad gausiai susirinkę ne tik Klaipėdos, bet ir vietos verslo įmonių, kaip „Aibė“, „Linartika“, „Delfai“, atstovai, taip pat kaimo bendruomenės aktyvistai kaskart antrą rugsėjo sekmadienį tampa išradingais virėjais, kepėjais, „liežuviais paplakti“ ir klientus privilioti gebančiais pardavėjais. Už gardžius kvapus skleidžiančius patiekalus juos ragaujantys žmonės susimoka, o lėšos keliauja išsvajotai bažnyčiai statyti.

Vydmantų bendruomenės centro pirmininko Simo Končiaus žodžiais, pirmosiose „Grilio pievose“ kunkuliavo daugiausia košės, čirškėjo šašlykai ir kepsniai, o pastaruoju metu, kai tarp gurmanų išpopuliarėjo ketaus puodai, arba, kaip priimta vadinti, kazanai, garuoja ir čia pat verdamas plovas, ir cepelinai, ir vaikų ypač pamėgti kukurūzai, ir įvairūs troškiniai, pirmąkart – grilyje kepama skumbrė, kuri patiekiama su šviežiomis daržovėmis.

Laukuose kepti kugelį? Nėra to buvę!

Kelios vydmantiškių draugų šeimos – Daukšos, Jociai, Maksvyčiai, Pačėsos – iš ūkininko Kretingoje nusipirko 120 kilogramų bulvių, lauko sąlygomis, ką retai gyvenime tepamatysi, skardą po skardos į didelį „pečių“ šovė kugelį. „Kaip galvojat, kas tuos tris maišus bulvių iš vakaro nuskuto? Taigi mes, vyrai. Žmonos „gatavą“ kugelį porcijomis antai tik pjausto, padažiuko su spirgais tik pila...“, – šypsojosi į savąją Astą žvilgtelėjęs Vytautas Jocius.

Rūdaičių bendruomenės pirmininkė Gražina Katkuvienė kleboną, jo kviestinius svečius, o ir visus, kas nepraėjo pro šalį, vaišino savo iškeptu firminiu sūrio ir faršo vyniotiniu.

Šeštus metus šventėje dalyvaujantys draugai nėra tokio pat patiekalo pakartoję, vis ką nors naujo 8-ios galvos sumąsto: svarbiausia, pigiai, bet skaniai gaminti, kad žmonės valgytų, prašytų dar ir kuo daugiau aukotų.

„Pensininkais“ pavadintas Palangos medžiotojų būrelis, kaip ir pernai, kvietė žvėrienos, bet stalas ir čia turtingesnis, kaip minėjo pirmininkas vydmantiškis Edmundas Petrošius ir vienas aktyviausių medžiotojų Andrius Grigaitis, – nuo karštai rūkytos bebro uodegos iki šernienos ir stirnienos. Besidominčių ir skanaujančių netrūko, o aukojo, anot vyrų, kaip visur – kas kiek norėjo ir kas kiek galėjo.

Balta palapinė prie pat būsimos bažnyčios pamatų – ypatinga, mat čia, prie vaišių stalo, tradiciškai laukiamas klebonas ir jo svečiai. „Karolis – kuklus, sako, tu nevark, Gražina, nereikia man nieko“, – atviravo, kaip kasmet, stalus klojanti Rūdaičių kaimo bendruomenės pirmininkė Gražina Katkuvienė. Tik šiemet ji sukasi viena, mat abi pagalbininkės apsirgo.

Pirmą, bet kaip tikisi vienas organizatorių pryšmantiškis Karolis Metrikas, ne paskutinį kartą šioje šventėje buvo surengtas futbolo turnyras, kuriame dalyvavo 5 komandos. Jas pasveikino ir apdovanojo turnyro globėjas rajono meras Antanas Kalnius. Čempionais tapo, mero taurę ir aukso medalius šįkart išsivežė mosėdiškiai. Vydmantiškiai liko antri, Kurmaičių komanda – trečia.

„Nei kugelio, nei kastinio nebus, bet, ką galėjau, tą pasiruošiau: žagarėlių, sausainių, kepintos duonos su užtepėle, firminį vyniotinį su sūriu ir kiaulienos faršu“, – ką ant stalo dės, išvardino Gražina. Ji kaime garsėja ir kaip rūpestinga aukų bažnyčiai rinkėja, ne be reikalo šios šventės metu už tai ir meras Antanas Kalnius nuo scenos padėkojo – kaip ir už aktyvumą pačiam Vydmantų bendruomenės pirmininkui S. Končiui, kaip puokščių kūrėjai R. Dajorienei. Pirmą kartą „Grilio pievoje“ savo išmonę demonstravo renginyje dalyvauti pakviesti rajono politikai – Liberalų, Socialdemokratų, „Vardan Lietuvos“, „Kretingos krašto“ atstovai. Pastarajam atstovaujantis meras A. Kalnius tradiciškai virė ypatingo skonio plovą, tačiau šiam patiekalui nenusileido ir, pavyzdžiui, socialdemokratų iškeptas, susmulkintas ir į lavašą įvyniotas partiečio Vlado Baltuonio ūkyje užaugintas paršelio dydžio kalakutas. „Mūsų kolega Savivaldybės administracijos direktorius Egidijus Viskontas – medžiotojas, tai pagal jo receptą taip greit „ištirpęs“ paukštis ir buvo užraugtas“, – neslėpė naujoji šios partijos pirmininkė Jolanta Gedvilaitė.

Klebono Karolio Petravičiaus nutapytas paveikslas papuoš aukcione už 550 eurų jį įsigijusios Vydmantų naujakurės Birutės Galminos namus.

Aukcione – ir paveikslas, ir šuns būda

Renginio vedėjams Nerijui Stasiuliui ir Simui Končiui staiga parūpo, kiek palei prekiautojų maistu stalus šmirinėja, o ir ant suolų priešais estradą susėdę „grynų“ vydmantiškių. „Ai, man rodos, mažoka... Na, bet Jekontaučienė 80 hektarų bulvių turi, pas ją – bulviakasis, turbūt dauguma šiandien ten išėjo“, – šmaikštavo bendruomenės pirmininkas po to, kai suskaičiavo pakeltas vydmantiškių rankas.

Kas nebuvo šventėje, tas nagus tegul graužiasi, mat už širdies griebiantys Vydmantų kultūros skyriaus liaudies kapelos, Livetos ir Petro Kazlauskų, taip pat šarmingojo Vytauto Šiškausko koncertai buvo ne vienintelis masalas, dėl ko pieva prisirinko pilna nebūtinai vietinių žmonių, bet ir iš Kretingos, Palangos, Darbėnų, Salantų, Klaipėdos rajono, Plungės. Vyko net keli aukcionai. Pirmajame už galutinę 550 eurų kainą buvo „prakaltas“ klebono K. Petravičiaus nutapytas paveikslas. Jį nusipirkusi prieš dvejus metus iš Londono į Lietuvą gyventi grįžusi Vydmantų, kurie priviliojo pasiskelbę esantys gerų žmonių namai, naujakurė Birutė Galmina. „Man patinka menas ir viskas, kas gražu, bet svarbiausia buvo paaukoti“, – neslėpė pašnekovė.

Netrukus su plastmasiniame kibire plaukiojančiu dideliu iš ryto pagautu karpiu, norėdamas laimikį už 10 eurų parduoti, priešais publiką atsistojo ketvirtokas Rokas. Kad ir kiek S. Končius su N. Stasiuliu stengėsi įteigti, kad tokio skanumo žuvies daugelis neragavę, o iš žvynų moterys pasidarytų sau puikius karolius, perkalbėti nepavyko – vieniems karpis per daug didelis, sunku būsią namo parvilkti, kiti sakė nuo „grilintos“ skumbrės tebesantys sotūs. Tad padėtį gelbėti suskubo berniuko mama Elena. „Aš! Aš perku už 20 eurų, 10 paliksim bažnyčiai“, – šypsojosi ji.

Šokiai uždainavus Vytautui Šiškauskui.

Ypač azartiškos varžytuvės vyko dėl galimybės maždaug 10–15-ai žmonių pasikaitinti ir vakarą praleisti kavinės-motelio „Delfai“ pirtelėje: kaina nuo 20 eurų bemat pašoko iki 100, 120 ir 150 eurų. Paaiškėjo, kad pirtelės malonumais mėgausis kretingiškis Petras Galdikas. „Nežinau dar, ką į kompaniją pasikviesiu, bet ne tai svarbiausia – norėjau prie bažnyčios statybos prisidėti ir štai prisidėjau“, – užtvirtino jis.

Rūdaitiškis Arvydas Daukšas 60 eurų sumokėjo už medinę šuns būdą. Jos nepirkti buvo neįmanoma, mat renginio vedėjai Nerijus ir Simas įtikino, kad ta būda – labai gera, o jei kas nors dar šuns neturi, tai, įsigiję būdą, tikrai įsitaisys ir jį. „Aš du mišrūnus turiu, kai grįšiu namo, pamatuosiu, kuris tilps, tam ir atiteks, kitam keturkojui draugui kitąmet nupirksiu“, – pažadėjo gyvūnų gerove besirūpinantis rūdaitiškis.

„Pajūrio naujienų“ prenumeratos loterijoje grilį išlošė vydmantiškė Janina Bružienė. „Na, ir sekasi mamai!“ – džiaugėsi jos dukra Rima. Šalia – apie laimėjimą paskelbęs Vydmantų bendruomenės centro pirmininkas Simas Končius.

„Pajūrio naujienų prizas“ – skaitytojos rankose

„Pajūrio naujienų“ redakcija viso renginio metu prenumeravo laikraštį už „moliūginę kainą“, tai yra su 25 proc. nuolaida. Kviesdamas užsisakyti, N. Stasiulis tuoj pat „sumetė“ matematiškai: „Na, ar bereikia geriau? Per metus 100 kartų gauni laikraštį, vieno į namus pristatyto kaina vos penkiasdešimt keli centai – pigiau negu kavos puodelis.“

Ir tai dar ne viskas, nes redakcija savo skaitytojams surengė loteriją, kurioje kažkas iš didelio būrio prenumeratorių laimės ypatingą, pagal modernią NASA technologiją pagamintą grilį. Mažylei, nė trejų neturinčiai vydmantiškei Milai ištraukus burtus, paaiškėjo, kad įrenginys atitenka Janinai Bružienei. „Na, ir sekasi!“ – džiaugėsi už mamą prizo atsiimti atėjusi Rima Bružaitė. Anot jos, pernai tokioje pat „Pajūrio naujienų“ loterijoje Janina buvo išlošusi parduotuvės „Midgardas“ čekį ir nusipirkusi servizą.

Renginiui baigiantis, jo vedėjams beliko garsiai paskelbti, kiek pinigų suaukota bažnyčiai. „Pasiektas visų „Grilio pievų“ rekordas! Daugiau, kaip 10 tūkstančių 500 eurų, o dar monetos liko nesuskaičiuotos“, – ir pats nustebo S. Končius.

„Pajūrio naujienoms“ jis sakė, kad pernai bendruomenės poreikiams buvo paaukota netol 3 tūkst. eurų. Už tuos pinigus kaip Kalėdų eglė papuošti bažnyčios rėmai ir surengta įžiebimo šventė, perdažyta 17-a bendruomenės suolelių, įrengta ilgai laukta maudykla.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas