Pajūrio naujienos
Help
2023 Sausis
Pi 29162330
An 310172431
Tr 4111825
Ke 5121926
Pe 6132027
Še 7142128
Se18152229
Apklausa

Ar jau turite savo favoritą tarp kandidatų į merus?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Mano atkasę vienuolyno špitolės pamatus

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Aktualijos
  • 2022-09-13
Paveldosaugininkai mano, kad atkasti senosios špitolės, vienuolyno bendraamžės, skaičiuojančios 400 metų, pamatai. Tikimasi, kad jie netrukdys toliau vykdyti aikštyno renovacijos darbus.

Renovuojant Kretingos miesto aikštyną prie Pranciškonų gimnazijos, archeologai vasarą šiaurrytiniame aikštės kampe, priešais Motiejaus Valančiaus viešąją biblioteką, atkasė ir mūro pamato fragmentą. Kultūros paveldo departamento (KPD) specialistai šį pamatą priskyrė XVII a. statyto Pranciškonų vienuolyno ir bažnyčios kompleksui: manoma čia buvus pastatytą špitolę – viduramžių varguolių ir ligonių prieglaudą.

Istorijos galvosūkiai statybininkams

Tyrinėjimus aikštyne atlikusios klaipėdiečių bendrovės „Statybų archeologija“ archeologų grupės vadovas Nerijus Brazdeikis pasakojo, kad paveldosaugininkai tokias prielaidas padarė, atsižvelgiant į mūrijimo technologiją, mūro formą ir kitus parametrus.

„Paveldosaugininkai rekomenduoja įtraukti šį pamatą į vertingų saugotinų objektų sąrašą, tačiau galutinį sprendimą dar turi priimti KPD komisija Vilniuje. Jeigu komisija priims sprendimą, kad objektas yra saugotinas, rangovui teks keisti techninius aikštyno sprendinius – galbūt iškelti stadioną arba fragmentą palikti po stiklu. Priimant sprendimą, dalyvauja ir Savivaldybė: ji taip pat išsako savo poziciją, kaip koreguoti projektą, kad paveldo objektas būtų išsaugotas“, – kalbėjo N. Brazdeikis.

Renovuojant Vilniaus gatvę, taip pat buvo aptikta vertingų istorinių objektų, tarp jų – ir senosios vienuolyno tvoros fragmentas. Tačiau nuspręsta jį išsamiai ištirti, nuskenuoti vaizdą šiuolaikinėmis technologijomis ir medžiagą pateikti Kretingos muziejui, o tyrinėjimo vietą užkasti, kad statybos darbai gatvėje galėtų vykti toliau. N. Brazdeikis mano, kad galbūt panašiai bus pasielgta ir šiuo atveju.

Besikuriančios Kretingos netikėtumai

Archeologai savo darbus miesto aikštyne jau užbaigė. „Nebent būtų priimtas KPD vertintojų sprendimas atkasti ir iškelti visą mūro pamatą, nes atkasėme tik jo fragmentą. Tačiau statybininkai dirba toliau: iki rasto pamato jie paklojo gruntą, darbai sustoję tik radinio vietoje“, – sakė N. Brazdeikis, kretingiškiams beliekant tikėtis, kad stadiono renovacija neįstrigs.

Pranciškonų gimnazijos stadionu įprastai vadinamo aikštyno renovacijos darbus atlieka patirties renovuojant ir įrengiant stadionus turintis rangovas – vilniečių bendrovė „Rolana“, prieš kelerius metus taip pat atnaujinusi ir Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos stadioną.

Savo darbus rangovai pradėjo praėjusį pavasarį lygiagrečiai su archeologų iš pradžių vykdytais žvalgomaisiais tyrimais buvusiame vienuolyno sode ir palei istorinius vienuolyno ir bažnyčios pastatus, o po to dar ir papildomais detaliaisiais tyrimais. Buvusiame vienuolyno sode buvo atverta per 50 šurfų – tyrinėjamo grunto duobių. Vėliau ištirtas plotas palei istorinius pastatus – XVII a. pradžioje pastatytą Pranciškonų vienuolyno ir bažnyčios kompleksą, XX a. pradžioje iškilusios Pranciškonų gimnazijos mūrus. Būtent pastaroji teritorija, pasak N. Brazdeikio, jiems buvusi pati įdomiausia, dėl to prireikė papildomai ištirti šią vietą.

„Čia kūrėsi Kretingos miestas: vyko didelės mūro statybos, aptikta įdomių radinių iš to laikmečio, tarp jų – ir špitolės pamatai. Pagal dokumentus buvo žinoma, kad aplink vienuolyną stovėjo įvairių ūkinių pastatų“, – patikino N. Brazdeikis.

Stadiono renovacija nestringa

Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Violeta Turauskaitė patikino, kad dėl archeologų radinio rangovas darbų nesustabdė, tik juos kitaip perskirstė ir vykdo toliau – dabar dar tvarkoma teritorija ir statoma tvora.

„Kol kas nematome priežasties, dėl ko reikėtų koreguoti projektą. Kalbamės su rangovu ir tikimės, kad leis pamatus užpilti smėliu. Bet, jeigu paveldosaugininkai nuspręs, kad būtina juos išsaugoti, tuomet sėsime ir greit priimsime sprendimą, ką daryti“, – užtikrino V. Turauskaitė.

Pagal sutartį bendrovė „Rolana“ įsipareigojo stadiono renovaciją atlikti per 8 mėnesius – iki šių metų pabaigos, o kitą pavasarį užsėti žolę, kad vasaros pradžioje aikštynu jau galėtų naudotis miesto žmonės.

Aikštyno renovacija buvo pradėta, Savivaldybei laimėjus konkursą ir gavus lėšų iš Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos pagal Sporto rėmimo programą. Projekto vertė – 783,5 tūkst. Eur. Tačiau dėl papildomų archeologinių tyrimų, sakė V. Turauskaitė, projektas pabrango kone 50 tūkst. Eur, dabartinė projekto vertė – 834,4 tūkst. Eur.

Po renovacijos priešingose miesto aikštyno pusėse bus įrengtos paplūdimio tinklinio ir mini futbolo, krepšinio ir kvadrato aikštelės, aplinkui – bėgimo takai, pakraščiuose – lauko treniruokliai. Aikštynas bus aptvertas nauja tvora su vartais, kad į jį galėtų patekti ir sportuojanti miesto visuomenė. „Anksčiau kretingiškiai buvo įpratę manyti, kad stadionas priklauso Pranciškonų gimnazijai, tačiau ši erdvė yra Savivaldybės nuosavybė ir bus skirta miesto žmonėms“, – tvirtino V. Turauskaitė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas