Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Komentarų topas

Gamtos stichija: susidarė ekstremali situacija

  • Edita KALNIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2022-12-13

Situacija Kretingos rajono keliuose per pūgą tapo ekstremali – gyventojų prašoma elgtis atsakingai – be reikalo nevažinėti automobiliais, nevaikščioti.

Šių metų gruodis išsiskyrė sniego gausa – Kretingos rajono savivaldybė svarsto, ar dėl itin gausiai rajone iškritusio sniego skelbti ekstremalią situaciją.

Svarsto skelbti

„Turi susidaryti 30 cm storio sniego sluoksnis per tam tikrą laikotarpį, taip pat – oro sąlygos atitikti keliamus kriterijus. Šiuo metu aiškinamės, kokia yra situacija“, – svarstymus išsakė Savivaldybės administracijos direktorė Jolita Vaickienė.

Jau ketvirtadienį, pradėjus gausiai snigti, visos tarnybos dirbo intensyviai, tačiau vakar ėmus ir pustyti, padėtis tapo sunkiai valdoma. „Situacija yra išties ekstremali. Dirbame be perstojo. Šiandien mūsų technika jau apvažiavo miestą 3 kartus, tačiau vietomis vis tiek atrodo, kad nė nevalyta“, – apie padėtį vakar po pietų kalbėjo SĮ „Kretingos komunalininkas“ direktoriaus pavaduotoja, laikinai einanti direktoriaus pareigas Vaiva Lukošienė, įvardinusi, kad mieste sniegą valo 3 traktoriukai, skirti šaligatviams ir kitoms prieigoms tvarkyti, ir 2 kelių valymo mašinos.

J. Vaickienė užtikrino, kad lėšų rajono keliams vaduoti iš sniego netrūksta. Gausus sniegas vakar laidojo ir Kretingos gatves. Jose vietomis buvo slidu dėl automobilių suvažinėto sniego. „Sutarėme su Kretingos miesto seniūne Gintare Liobikiene padidinti druskos koncentraciją mišiniuose gatvėms, kur judriausias eismas. Automobilių padangų suspaustas ir sušildytas sniegas suledėja, jam ištirpinti paprasto sudėties mišinio nebeužtenka“, – paaiškino administracijos direktorė.

Kelių priežiūrą rajone taip pat vykdo AB „Kelių priežiūra. Vis dėlto tokios stiprios pūgos padariniams sutramdyti nepakanka įrangos. „Ieškome ūkininkų, kurie galėtų padėti valyti kelius. Neturime pakankamai technikos, jos mums labiausiai reikia. Su kai kuriais ūkininkais iš anksto esame sudarę sutartis, ir jie jau padeda mums, tačiau to nepakanka. Kreipėmės ir į seniūnus, kad ieškotų, taip pat prašome, kad galintys suteikti tokią paslaugą patys atsilieptų“, – kvietė Savivaldybės administracijos direktorė.

Visos kelių priežiūros tarnybos prašo žmonių elgtis atsakingai. „Tikimės žmonių supratingumo ir rekomenduojame be rimtos priežasties nevažinėti automobiliais, nevaikščioti tokiu oru“, – akcentavo V. Lukošienė.

Teko vaduoti ir pačią techniką

Pirmadienį vakarinėje Lietuvos dalyje įsisiautėjusi pūga dangų sumaišė su žeme ir rajono kelius sniegu užvertė tiek, kad juos valyti pasiųstą techniką ir pačią teko iš sniego vaduoti. Kaip informavo J. Vaickienė, ekstremaliausia situacija susidarė Žalgirio seniūnijoje.

Šios seniūnijos seniūnas Bronius Talmontas patvirtino, kad kelio Kalniškiai–Lapiai valyti išvažiavęs seniūnijos traktorius „JM26“ nuvirto nuo kelio ir seniūnija turi rūpestį jį ištraukti. „Kelininkai savo kelių nevalė, laukė, kol nustos snigti, pustyti ir tada pradės. Teisingai daro, nes nuvalai ir už valandos vėl tas pats“, – teigė seniūnas, įvardinęs, kad seniūnija turi apie 100 km jai prižiūrėti priskirtų žvyrkelių.

B. Talmontas neslėpė susierzinimo dėl atokių vienkiemių šeimininkų nepakantumo. „Įsikuria pamiškėse, vasarą mėgaujasi gyvenimu viensėdijose, o dabar pirmieji puola skambinti, kad seniūnija kelią į jų sodybas nuvalytų, ir susirgę, ir greitosios medicinos pagalbos laukia“, – sakė B. Talmontas. Žalgirio seniūnijoje kelius iš sniego vaduoja dar ir trys ūkininkai su savo traktoriais, pagal su seniūnija sudarytas sutartis.

Imbarės seniūnija atsakinga už 130 km kelių priežiūrą. „Valome pirmiausia, ten, kur labiausiai reikia, didžiausias judėjimas. Kai snygis, pūga liausis, kitus valysime“, – paaiškino seniūnijos seniūnas Antanas Turauskis. Seniūnijos kelius valo 3 traktoriai – vienas Kelių priežiūros tarnybos ir du ūkininkų. Kūlupėnų seniūnijai sniego valymo paslaugą teikia UAB „Sejico“ iš Kėdainių, seniūnijos keliams tvarkyti samdanti du Kretingos rajono ūkininkus su jų traktoriais – iš Imbarės ir Gintališkės.

Seniūnija su „Sejico“ yra sudariusi 94 tūkst. eurų vertės sutartį paslaugą teikti 3 metus. „Sunkiausia prižiūrėti stačias įkalnes į Sauserių, Prystovų kaimus“, – apie seniūnijos kelių ypatumus sakė seniūnė Rita Lubienė.

Kretingos seniūnijos kelius pirmadienį nuo ankstyvo ryto valė 2 ūkininkai su sena technika. Seniūnijos seniūnė Sigita Riepšaitė akcentavo, kad situacija seniūnijos keliuose taip pat ekstremali, keliai pirmadienį buvo valomi nuo pat ankstyvo ryto. Seniūnė papasakojo apie vieno ūkininko su galinga technika užsitęsusią kelionę iš Kretingsodžio į Rūdaičius, kur jo pagalbos užpustytoje sodyboje laukė ligonis: „Žmogus kelyje į Rūdaičius vis traukė pakelėje įstrigusius automobilius.“

Neįvažiavo į įkalnes

Gausybė skundų redakciją pasiekė ir ketvirtadienį–penktadienį, prasidėjus gausiam snygiui. Kretingos autobusų parko vairuotojas Vidmantas Garjonis pasipiktino nebarstomomis įkalnėmis ir nuokalnėmis kelyje Raguviškiai–Kretinga. „Įkalnės visiškai nebarstytos, įkalnėje ties Baubliais patys žmonės barsto jas, kad galėtų įvažiuoti. Vairuoju 11 metų ir nėra taip buvę, kad visiškai nebarstytų. Jau gerokai praėjo laiko, tad galėjo būti sutvarkyta“, – tikino jis, į redakciją paskambinęs maždaug pietų laiku.

Vairuotojas taip pat atkreipė dėmesį, kad tuo keliu važinėja maršrutiniai autobusai su vaikais: „Pats Nausodžio kaime vos nenuvažiavau nuo kelio, laimei, pavyko suvaldyti autobusiuką.“

AB „Kelių priežiūra“ Kretingos kelių tarnybos vadovas Tomas Balčytis paaiškino, kad valstybinės reikšmės kelių priežiūra atliekama vadovaujantis normatyviniais reikalavimais: „Kadangi nuo visų prižiūrimų kelių vienu metu nuvalyti sniego ir juos pabarstyti slidumą mažinančiomis medžiagomis nėra galimybių, žiemos priežiūros darbai skirstomi į skirtingus 5 priežiūros lygius pagal eismo intensyvumą ir kelių svarbą. Pirmiausia yra valomi ar barstomi didžiausio eismo intensyvumo keliai, jungiantys didžiausius miestus ir gyvenvietes, toliau prioritetine tvarka prižiūrimi mažėjančio intensyvumo keliai.“ Kretingos rajone didžiausias dėmesys skiriamas: Šiauliai–Palanga, Klaipėda–Liepoja, Klaipėda–Kretinga, Kartena–Kūlupėnai–Salantai, Kretinga–Skuodas, Gargždai–Kretinga keliams. „Keliai prižiūrimi priklausomai nuo to, kokios meteorologinės sąlygos tuo metu yra ir kokios yra numatomos. Sningant arba pustant valomos, barstomos tik pavojingos vietos – įkalnės, nuokalnės, staigūs posūkiai ir panašiai. Nustojus snigti ar pustyti valomi ir barstomi keliai“, – sakė T. Balčytis. Kretingos kelių tarnybos vadovas patikino, kad įkalnėms yra skiriamas didesnis dėmesys: „Yra barstoma papildomai – triguba barstymo norma, prie įkalnių yra supiltos smėlio-druskos mišinio krūvos, kurių, deja, prie tokios gausos sniego nesimato.“

Dėl susidariusios slidžios kelio dangos kai kuriems vairuotojams buvo sunku įvažiuoti į įkalnes.

Susidarė ledas

Kitas skaitytojas klausė, pagal kokią tvarką yra valomi keliai: „Man paaiškino, kad Salantai–Grūšlaukė–Darbėnai–Šventoji keliai priskiriami IV kategorijai, todėl jų galima nebarstyti 4 dienas. Praktiškai taip ir yra – ant kelio susidaro ledas, sniege išvažinėtos provėžos. Viskas būtų gerai, bet tuo keliu žmonės ir aš pats vykstame į darbą, taip pat važiuoja mokyklinis autobusiukas.“

IV priežiūros lygiui priskiriami krašto ir rajoniniai keliai, kuriuose eismo intensyvumas yra mažesnis kaip 1 tūkst. automobilių per parą. T. Balčytis paaiškino, kad šiuose keliuose dirbama nuo 6 iki 18 val. Valoma ir barstoma praėjus ne daugiau kaip 6 darbo val. nustojus snigti. Rytą valoma, o susiformavus ledo arba suledėjusio prispausto sniego dangai, barstoma iki 12 val. Esant nesudėtingoms oro sąlygoms, ant kelių dangos puraus sniego gali būti iki 3 cm. Prispausto sniego storis nereglamentuojamas, tačiau turi būti užtikrinama, kad provėžos jame būtų ne gilesnės kaip 4 cm. Sningant ar pustant sniego storis ant važiuojamosios dalies gali būti ne didesnis kaip 10 cm.

Lietuvos automobilių kelių direkcijos Tarptautinių ryšių ir komunikacijos skyriaus vyriausioji komunikacijos vadybininkė Eglė Nemanytė įvardino, kad pirmiausia yra valomi ar barstomi didžiausio eismo intensyvumo keliai, toliau prioritetine tvarka prižiūrimi mažėjančio intensyvumo keliai. Kretingoje Žemaitės al. ir Klaipėdos g. yra prižiūrimos II priežiūros lygiu, o Šventosios g. – III priežiūros lygiu. „Esant tokiam orui, kuomet ilgai ir intensyviai sninga, pusto bei tuo pačiu formuojasi plikledis ir lijundra, yra fiksuojamos ypač sudėtingos sąlygos, todėl net ir dedant visas pastangas nepavyksta užtikrinti eismo sąlygų tokių, kokios būtų įprastai“, – tvirtino E. Nemanytė.

Virto medžiai

Gruodžio 9–11 dienomis Kretingos rajono ugniagesiams teko vykti į ne vieną iškvietimą dėl ant kelio užvirtusių medžių. Per tas dienas gausaus sniego neatlaikė 5 medžiai.

Medžius nuo kelio pašalinti ugniagesiams teko Vaineikių, Pasertupio kaimuose, kelyje Darbėnai–Kretinga ties ženklu „Darbėnai“, Darbėnai–Kūlupėnai ties naujosiomis kapinėmis ir Kretinga–Raguviškiai kelyje, kur ant gatvės nuvirto du medžiai. „Ugniagesiai juos supjaustė ir patraukė nuo kelio“, – sakė Kretingos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Eugenijus Bertašius.

Darbo netrūko ir Energijos skirstymo operatoriui (ESO). Ryšių su visuomene projektų vadovo Pauliaus Kalmanto teigimu, besitęsianti šlapio sniego apdraba turėjo įtakos elektros energijos tiekimui: „Nuo sniego svorio nulinkę ar nulūžę medžiai vietomis, ypač Vakarų Lietuvoje, paveikė ir elektros oro linijų laidus.“

Redakcijai gyventojai pranešė, kad ketvirtadienio naktį be elektros buvo likę kai kurie kūlupėniškiai. „Dėl ESO sustiprintų brigadų ir neperstojamo darbo absoliučiai didžiajai daliai paveiktų gyventojų energijos tiekimą pavyko atstatyti, – tikino P. Kalmantas, įvardijęs, kad, penktadienio duomenimis, Kretingoje ir jos apylinkėse elektros vis dar neturėjo 350 vartotojų. – Tikimės gedimus pašalinti artimiausiu metu.“

AB „Kelių priežiūra“ Kretingos kelių tarnybos vadovas T. Balčytis įvardijo, kad apie sudėtingas eismo sąlygas keliuose – kliūtis, duobes, plikledį, suniokotus ženklus ir panašiai – vairuotojai gali pranešti ir trumpuoju telefono numeriu 1871 arba tel.: (8 5) 232 9600, 8 615 49300.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas