Pajūrio naujienos
Help
2023 Kovas
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar reikėtų taikyti užstatą užsiregistravusiems ir pas gydytoją neatėjusiems pacientams?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Karteniškių krosnelės – į Ukrainos frontą

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2023-01-20

Šį savaitgalį ūkininko seniūnaičio Gintaro Žiobako dirbtuvėse aktyvūs karteniškiai gamins krosneles Bachmuto frontui Ukrainoje.

Rytoj būrys – apie 20 – aktyvių Kartenos bendruomenės vyrų rinksis į talką seniūnaičio Gintaro Žiobako dirbtuvėse: vyrai gamins krosneles, kurios dar šį sausį bus išgabentos kariams į frontą Ukrainoje – į Bachmutą.

Gamins iš padangų ratlankių

Pasak šios akcijos iniciatoriaus Kartenos bendruomenės vadovo Mariaus Meškausko, susitelkę entuziastai išsakė norą padėti Ukrainos kariams ir apsitarė dėl būsimų užduočių – papildomų medžiagų, įrangos, logistikos.

„Idėjos sklando aplinkui – krosneles gamina ir kaimyninės Pakutuvėnų bendruomenės vyrai, turime pažįstamų Šiauliuose. Mūsų seniūnijoje taip pat yra aktyvių žmonių, kurie nori padaryti gerą darbą – padėti Ukrainos kovotojams ne vykdant bendruomenės projektą, kuriam lėšas skiriamos iš biudžeto ar ES fondų, bet savo iniciatyva ir už savo lėšas“, – kalbėjo M. Meškauskas.

Krosnelės bus gaminamos iš automobilių ratlankių, naudojant papildomas medžiagas – skardą, kaminus ir kitas detales, todėl akcijos iniciatoriai kreipėsi į visuomenę, kad žmonės suvežtų ratlankių – šie galėjo būti ir neišmontuoti – į Alfredo Kalniškio metalo supirktuvę.

„Susitarėme su Kretingoje įsikūrusia bendrove „Balticmax Auto“, kuri geranoriškai surinks ir išgabens utilizuoti išmontuotas padangas. O karteniškis dujų degalinės savininkas Audrius Lukošius skirs suvirinimui reikalingų dujų ir angliarūgštės. Dalį suvirinimo įrangos parūpins dirbtuvių savininkas G. Žiobakas, dalį atsigabens patys savanoriai meistrai“, – paaiškino bendruomenės pirmininkas.

Į talką susirinkusius karteniškius gardžiu ir sočiu šiupiniu pasirengęs pamaitinti vietoje jį gaminsiantis entuziastas medžiotojų būrelio „Šilo ragas“ vadovas Romualdas Jablonskis.

Karteniškiai entuziastai Marius Meškauskas (dešinėje) ir Gintaras Žiobakas sukvietė bendruomenės vyrus savanorius gaminti krosneles Ukrainos kariams į frontą.

Kariams gyvybiškai reikalingos

Per šį savaitgalį karteniškiai užsimojo pagaminti 15 krosnelių, kurios netrukus bus išgabentos į frontą. Jos bus gaminamos iš keturių vienas ant kito sudėtų ratlankių, privirinus specialius detalių rinkinius – kaminą, angą su durelėmis, pakurą karštiems pelenams subyrėti.

„Tokios krosnelės labai reikalingos kariams pasišildyti apkasuose. Tranšėjose vienoje linijoje yra 6 tūkstančiai karių, kurie turi vos kelias minutes atokvėpio. Tad kuo daugiau krosnelių, tuo daugiau žmonių galėtų įbėgti pasišildyti rankas ar išgerti puodelį karštos arbatos, kad vėl grįžtų kariauti“, – situaciją Ukrainos fronte iš patikimų šaltinių apibūdino G. Žiobakas.

Pašnekovai tikino, kad krosnelių gamybos eigoje jie bandys eksperimentuoti: galbūt pavyks sumontuoti įrangą taip, kad kariai galėtų išsidžiovinti ir kojines, nes tai šaltuoju metų laiku yra labai aktualu – ne vienas nušalo kojų pirštus.

Krosnelių aukštis – 2,4 m su kaminu, kuris iškils į pusantro metro aukštį. Krosneles karteniškiai nudažys, nors paabejojo, kad po kelinto užkūrimo dažai sutrūkinės, tačiau bent jau iš pradžių šios atrodys estetiškai.

Logistika karteniškiams nerūpės

M. Meškausko žodžiais, pažįstami meistrai, kurie jau gamina panašias krosneles, sakė, kad gamybai reikia bent 9 žmonių komandos: 3 vyrai virina, 3 šlifuoja, dar tiek pjausto skardą. Dėl krosnelių gamybos karteniškiai konsultuojasi su bendrovės „Kevija“ iš Vėžaičių savininku Juliumi Ambrazaičiu, – šis patarė, kur pigiau įsigyti reikalingų medžiagų.

„Dar nežinome, ar sunaudosime visus ratlankius, kiek jų suveš žmonės. Dabar mūsų tikslas – pagaminti bent 15 krosnelių, o, ar tęsime akciją toliau – parodys laikas, negalime įpareigoti žmonių savanorystei“, – kalbėjo Kartenos bendruomenės vadovas.

Jis tęsė mintį: „Logistika – kaip krosnelės nukeliaus į frontą – nesirūpiname. Tuo užsiima Všį „Ačiū, kad esi“, kuri parūpina Ukrainos frontui karinės amunicijos – liemenių, tolimojo matymo prietaisų, maisto produktų. Kontaktuojame su jos vadovu Raimundu Lumbiu, šios organizacijos atstovai nuveš į Bachmutą ir mūsų krosneles. Žadamas ir atgalinis ryšys, matysime, kur konkrečiai nukeliavo mūsų labdara.“


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas