Pajūrio naujienos
Help
2024 Liepa
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar tikslinga buvo vėl riboti automobilių stovėjimo laiką Rotušės aikštėje Kretingoje?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Justė STONKUTĖ Kretingos rajono savivaldybės tarybos narė

Pastarosiomis dienomis žiniasklaida „dega“ nuo publikacijų apie sveikatos centrų steigimą. Sumaištis dėl sveikatos centrų steigimo kyla daugelyje Lietuvos regionų, o į skirtingas barikadų puses dėl išsiskiriančių nuomonių stoja ne tik politikai, bet ir patys medikai.

Ne paslaptis ir tai, kad diskusijos, susijusios su sveikata, visais laikais buvo politiškai skausminga, tačiau politinei manipuliacijai patogi tema. Šios nuomonės nebūčiau rašiusi viešai, tačiau paskutiniu metu Kretingos rajono savivaldybės tarybos opozicijos narių „štampuojamuose“ straipsniuose ir interviu, kaip taisyklė, pagrindiniais manipuliacijos įrankiais tampa raktiniai žodžiai „naikinimas, darbo vietų nebranginimas“. Tokiu būdu akivaizdžiai yra siekiama suklaidinti Kretingos rajono gyventojus ir akcentuoti Kretingos rajono savivaldybės tarybos daugumos naujokų nekompetenciją. Atvirai, ima apmaudas ir nebesinori tylėti nuolankiai nulenkus galvą.

Pirmiausia, apie pačios sveikatos reformos ištakas. Vadovaujantis 2022–2030 m. sveikatos priežiūros kokybės ir efektyvumo didinimo plėtros programa bei daugybe tarptautinės statistikos, Lietuva susiduria su aukštu žmonių mirtingumu. Miršta vis jaunesni žmonės ir dažniausiai nuo tų ligų, kurių būtų galima išvengti, jeigu asmenims būtų žinomos prevencinės priemonės, ir ligos būtų diagnozuotos ankstyvoje ligos stadijoje. Trūkstame medikų, kadangi jų parengimas trunka apie dešimt metų, o dalis gydytojų, baigę studijas, išvyksta reziduoti užsienyje, yra ir kitų problemų. Valdžia šias problemas mato, todėl, ieškant sprendimų būdų, prasideda ir sveikatos įstaigų reformos, tarp jų – ir sveikatos centrų steigimas. Taigi, siekiant spręsti jau esamas problemas, reformos sveikatos apaugos srityje yra būtinos.

Toliau – apie Sveikatos centro Kretingoje steigimo modelį. Gegužės pirmąją savaitę daugumos atstovai turėjo uždarą susitikimą su visų sveikatos įstaigų atstovais. Per susitikimą Savivaldybės gydytoja pristatė visus galimus modelius, buvo išklausytos visų vadovų nuomonės. Tuo metu tiek Kartenos, tiek Salantų PSPC vyriausieji gydytojai teigė, kad jie palaikytų sprendimą reorganizuoti įstaigas, prijungiant jas prie Kretingos pirminės sveikatos priežiūros centro.

Akibrokštu tapo Kartenos ir Salantų PSPC vyriausiųjų gydytojų radikalus nuomonės pakeitimas per gegužės mėnesį įvykusį rajono Savivaldybės tarybos Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto posėdį. Šioje stadijoje ir prasidėjo sumaištis. Čia klaidingų tezių, tarsi druskos ant žaizdos, užbėrė ir opozicijoje esantys bei buvę aktyvūs politikai, naudodami klaidingus žodžius „sumažinti viešųjų įstaigų skaičių“ ir „perspėjimo lapeliai, palikimas už borto“. Prie krizės valdymo neprisidėjo ir patys kai kurie vyriausieji gydytojai, galimai įvesdami destrukcijos ir pačiose gydymo įstaigose. Lengva žaisti žmonių emocijomis ir likimais turint įtakos, tačiau bus įdomu stebėti, ar ateityje su tokiu pačiu užsidegimu bus ir prisiimama atsakomybė.

Tiesa tokia, kad pati nesu medikė, todėl, priimant tokio tipo sprendimus, reikalingos konsultacijos. Asmeniškai kreipiausi į visiškai su Kretingos politika nesusijusius asmenis – Lietuvos jaunųjų gydytojų asociacijos vadovybę, kurios prašiau pateikti įžvalgas apie sveikatos centrus ir mūsų Savivaldybės pasirinktą modelį. Sprendimui balsuoti už įstaigų reorganizavimą įtakos turėjo ir tai, kad, prijungus įstaigas, būtų optimizuotos administravimo ir valdymo išlaidos, efektyviau naudojami žmogiškieji ir techniniai ištekliai, Kretingos rajono savivaldybė galėtų pretenduoti į Europos Sąjungos skiriamas investicijas, iš kurių būtų galima atnaujinti sveikatos įstaigų infrastruktūrą, pirkti naujos įrangos. Būtina akcentuoti, kad moderni įranga leistų pritraukti ir daugiau pacientų, gaunamas pelnas leistų medikams didinti darbo užmokestį, o tai galėtų būti būdas ir prisikviesti naujus gydytojus į mūsų rajoną.

Mano, kaip ir kiekvieno piliečio, noras, kad kokybiškos sveikatos paslaugos būtų prieinamos kiekvienam žmogui, o jas operatyviai gautų mūsų artimieji: seneliai, tėvai, vaikai. Todėl natūralu, kad aš, kaip ir daugelis Tarybos daugumos atstovų, siekėme, kad Lietuvos Respublikos Konstitucijoje įtvirtintas valstybės rūpestis žmonių sveikata būtų maksimaliai įgyvendintas ir mūsų rajone. Todėl, priimdami tokį sprendimą, turėjome tik geriausias intencijas. Ypač reikėtų akcentuoti ir tai, kad, priimant sprendimus dėl Sveikatos centro steigimo, niekada nebuvo svarstomos idėjos apie įstaigų uždarymą, tik apie įstaigų reorganizavimą, arba pertvarkymą. Taip pat niekada nebuvo kalbama ir apie gydytojų atleidimą – buvo kalbama apie bandymą sukurti dar geresnes sąlygas mūsų rajono medikams.

Tačiau Kartenos ir Salantų gyventojų surinkti parašai tikrai privertė susimąstyti, suklusti, priimant sprendimus dėl Kartenos ir Salantų PSPC likimo. Tikiu, kad šiame politiniame chaose nemaža dalis gyventojų tikrai buvo suklaidinti, tačiau dabar jau teks dirbti su tuo, ką turime. Dėl tokio sprendimo Kretingos rajono savivaldybė galimai neteks Europos Sąjungos skiriamų lėšų, kurios galėtų siekti apie kelis milijonus eurų. Apmaudu, bet tokia šio dabartinio atsitraukimo nuo neišvengiamų sveikatos apsaugos reformų kaina.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas