Pajūrio naujienos
Help
2025 Birželis
Pi 29162330
An 3101724
Tr 4111825
Ke 5121926
Pe 6132027
Še 7142128
Se18152229
Apklausa

Ar domėjotės rajono Savivaldybės 2024 m. veiklos ataskaitomis?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Burnos higienistė Vaidilė Bieliauskienė

Vaikų dantimis tėvai mažiau ar daugiau rūpinasi, tačiau retas susimąsto, kaip, atrodytų, paprasti dalykai gali pakenkti mažųjų žandikaulių vystymuisi ir, kokių rimtų pasekmių vaiko ateityje gali turėti netaisyklingai išsivystęs žandikaulis. Kaip užtikrinti taisyklingą vaiko žandikaulio vystymąsi, kokių pasekmių ir kaip jų galima išvengti ateityje, „Pajūrio naujienų“ skaitytojams paaiškino burnos higienistė Vaidilė Bieliauskienė.

Žandikaulis – tarsi pamatas

Specialistė akcentavo, kad į vaiko žandikaulio formavimąsi tėvai neturėtų žiūrėti pro pirštus. „Kai kalbame apie vaiko sveikatą, dažnai prisimename tik vitaminus. Tačiau mažai kas pagalvoja, kad vaiko žandikaulio raida – tai ne tik dantys ir šypsena. Tai – kvėpavimas, miegas, laikysena ir net gebėjimas susikaupti. Tad tėvai turi unikalią progą pastebėti ir padėti dar tada, kai viską galima pakeisti be skausmo ir operacijų“, – tikino ji.

Netaisyklingai besiformuojančio vaiko žandikaulio viena priežasčių gali būti per ilgai ir nesaikingai naudojamas čiulptukas. Jo atsisakyti rekomenduojama kuo ankščiau, ne vėliau iki kol vaikui sueina 2 metai. Anot specialistės, tai – vienas dažniausių kenksmingų įpročių: „Jeigu naudojamas čiulptukas, reikėtų rinktis ortodontinį ir stengtis naudoti saikingai, pavyzdžiui, neduoti miegant ar vaikui užsiimant veikla, kurioje nereikia nuraminti.“

Dar viena priežasčių – nykščio čiulpimas. „Reikėtų stengtis padėti vaikui nusiraminti kitokiu būdu. Kad atprastų kišti nykštį į burną, galima pabandyti užklijuoti pleistrą ant nykščio arba patepti nagą karčiuoju nagų laku, o, galbūt, vaikui užtektų kartais priminti, kad „nykščio nekišam į burnytę“ arba pasiūlyti kokį mėgstamą žaislą, žaidimą arba veiklą, per kurią nykščio čiulpimo nebūtų“, – patarimais pasidalino burnos higienistė.

Netaisyklingai susiformavęs žandikaulis gali turėti tokių pasekmių, kaip netaisyklingas sąkandis, dantims burnoje nelieka vietos išdygti, susilpnėja skruostų ir lūpų raumenys, kas skatina vaikus miegoti pravėrus burną. „Todėl vis dažniau tarp vaikų pasitaiko miego apnėja, dėl kurios jie atrodo pavargę, irzlūs, sunkiai susikoncentruoja. Taip pat veido forma tampa neovali, ji išilgėja, nes kvėpuojama per burną“, – patikslino V. Bieliauskienė. Laiku atkreipus dėmesį galima išvengti ilgalaikių pasekmių. „Žandikaulis – tai tarsi pamatas, ant kurio „stovi“ visa veido ir kvėpavimo sistema. Jei jis vystosi netaisyklingai, pasekmės gali lydėti visą gyvenimą“, – atkreipė dėmesį burnos higienistė.

Pavyzdžiui, kvėpavimas per burną mažina deguonies pasisavinimą ir trikdo smegenų veiklą. Taip pat ilgainiui gali išsivystyti miego sutrikimai, knarkimas ar net vaikų apnėja – trumpi kvėpavimo sustojimai miegant, laikysenos problemos, kaklo, galvos skausmai, kalbos ar dėmesio sutrikimai. „Žinoma, gali prireikti ir brangaus ortodontinio gydymo ateityje“, – dar vieną pasekmių įvardino specialistė.

Minkštas maistas – silpnas žandikaulis

V. Bieliauskienė tėvams patarė stebėti, ir kaip elgiamės patys – kaip kvėpuojame, stovime, sėdime, kiek aktyvūs esame: „Vaikai kopijuoja tėvus, todėl rodykime savo vaikams pavyzdį ir pasitempkime, visiems tai – į naudą. Kurkime palaikančią aplinką taisyklingų žandikaulių vystymuisi.“

Dar viena profilaktinių priemonių – vaikų skatinimas kramtyti kietesnį maistą ir vengti minkšto. „Minkštas maistas – silpnas žandikaulis, – sakė burnos higienistė. – Žmogus turėtų kramtyti apie dvi valandas per dieną.“

Užkandžiams specialistė siūlytų morkų, kietų obuolių, kriaušių, agurkų, kietojo sūrio, vytintos mėsos: „Būtina, kad vaikas pats kąstų ir atkąstų, kramtytų, todėl pjaustyti į mažesnius gabaliukus nereikia, nes užauginti stiprių, plačių žandikaulių taip nepavyks.“

Yra atvejų, kuomet vaikui kvėpuoti per nosį tiesiog nepavyksta. „Jei pastebite, kad vaikui niekaip neišeina kvėpuoti per nosį, galbūt jis turi kokią užslėptą priežastį, kreipkitės į LOR gydytoją, kuris apžiūrės ir padės išsiaiškinti, kodėl taip yra“, – kalbėjo V. Bieliauskienė. Anot jos, gydytojai ortodontai akcentuoja: jei vaikas ilgą laiką būna prasižiojęs, tai gali atskleisti anatominius kvėpavimo takų pakitimus, pavyzdžiui, padidėję adenoidai ar tonzilės, arba, jei yra ilgai užsitęsusi sloga ar alerginė sloga.

Vaikui anksti netekus pieninių dantų taip pat rekomenduojama kreiptis į gydytoją ortodontą. „Pieniniai dantys atlieka svarbią funkciją. Jie saugo vietą nuolatiniams dantims. Jei matote, kad vaiko liežuvio pasaitėlis yra akivaizdžiai prisegtas, tai gali trukdyti tinkamai liežuvio padėčiai. Liežuvis turėtų laikytis viršuje, o ne apačioje“, – paaiškino V. Bieliauskienė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas