Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kurmaičių paukštidės pavirs dedeklių „kotedžais“

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Verslas
  • 2008-11-07

Dar sovietmečiu statytas Kurmaičių paukštynas kiaušiniais aprūpina visą Žemaitiją: nuo Kretingos ligi Telšių ir nuo Mažeikių ligi Šilutės. Tačiau senosios paukštidės nebeatitinka ES veterinarijos reikalavimų, todėl šį rudenį buvo pradėta jų rekonstrukcija. Kurmaitiškiai juokauja, kad vištoms per krizę Europa sudarys geresnes gyvenimo sąlygas negu žmonėms.

Padėti kiaušinį - į atskirą „kambarį“

Paukštyno vadovė Vilma Galminienė aprodė rekonstruojamą paukštidę: kiekviename lizde už tokių raudonų užuolaidų bus įrengti „dėjimo kambariai“, kad dedeklės vištos galėtų netrukdomos padėti kiaušinius.

„Vievio paukštyno“ Kurmaičių filialo kompleksą, užimantį 20 ha plotą, sudaro 10 vištidžių ir 2 viščiukų fermos. Paukštidėse laikoma 130 tūkst. vištų, kurios kasdien padeda 100 tūkst. kiaušinių.

Kaip teigė filialo vadovė Vilma Galminienė, laikantis Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos reikalavimų - nuo 2008 m. liepos 1 dienos dedeklių vištų nebelaikyti nepagerintų narvų reikalavimų neatitinkančiuose narvuose, - jau yra uždarytos dvi paukštidės. Dar dvi bus uždarytos gruodį. Iki kitų metų liepos bus uždarytos likusios senosios fermos, palaipsniui jas rekonstruojant ir modernizuojant. Dėl rekonstrukcijos bus atleidžiami ir žmonės: iš 74 darbuotojų kitų metų liepą jų beliks tik 20.

Pirmosios Kurmaičių paukštyno fermos rekonstrukcijos darbus spalio viduryje pradėjo bendrovės „Techna“ specialistai iš Kijevo. Statybos darbų vadovas Vasilij Znoviak sakė, jog jų bendrovė montuoja Ukrainoje pagamintą įrangą ne vien savo šalyje, bet ir Baltarusijoje, Rusijoje.

„Tačiau Kurmaičių paukštyno įrangą ukrainiečiai pagamino pagal europietiškus standartus atitinkantį užsakymą. Paukščių narvai čia - gerokai didesni ir erdvesni. Atskiri lizdai - tarytum maži dedeklių „kotedžai“, - aprodydamas narvus, žaismingai pasakojo V.Znoviak. – „Kotedžuose“ bus parūpinta smėlio, žolės imitacijos danga, kad turėtų kur pasikapstyti. O įspūdingiausia yra tai, kad lizde privaloma įrengti kiaušinių dėjimo „kambarius“ - specialias patalpas, kurios nuo bendro lizdo bus atribotos raudonomis užuolaidomis. Kiaušinis pro skylutę nuriedės į lovelį, kad jo nesutryptų kita dedeklė. Ir gamtoje taip surėdyta: višta vidury kiemo, visiems matant, nededa kiaušinio. Ji pasitraukia į ramesnę ir nuošalesnę vietą“.

Produktyvi - tik vienerius metus

Apžiūrint kurmaitiškių vištų „karalystę“, paukščiai sunerimo. „Vištos labai jaučia žmones: iš savų laukia lesalo, o nepažįstami joms kelia nerimą“, - teigė paukštyno vadovė, kurios specialybė – veterinarijos gydytoja.

Paukštidėje vienu metu kudakuoja 18 tūkstančių vištų. Paukštidės ilgis – 200 m. Per dieną Kurmaičių dedeklėms sulesinama 18-20 tonų lesalų: vienai vištai tenka 130 gramų. Vištos lesinamos dukart per dieną: rytą ir vakare.

Kasdien į du paukštyno rezervuarus srutovežiais išvežama po 20 tonų srutų.

Paukštyne višta produktyvi būna tik vienerius metus: ji pradeda dėti, sulaukusi 120 dienų, o 500 dienų ji jau išvežama į Vievio skerdyklą. Vyresnės vištos kiaušiniai nebėra kokybiški. Dedeklių vištų mėsa skirta gaminti konservus.

Paukštidės žiemą nešildomos: vištos prisikvėpuoja pačios. Nuolatinė – 18 laipsnių - temperatūra paukštidėje palaikoma vėdinant patalpas.

Senosiose paukštidėse narvų aukštis tesiekia tik 28 – 40 cm, o naujosiose narvo aukštis turi būti ne mažiau 45 cm.

Naujosiose vištidėse vienai vištai, anot V.Galminienės, turės būti skirta 750 kv. cm bendro ploto arba 600 kv. cm naudingo ploto vištai tupėti, vaikščioti. Vienai vištai turi būti skirta 15 cm laktos. Narve turi būti įrengtos mažiausiai dvi girdyklos. Naujosiose fermose jų bus net trys.

Modernizuotų paukštidžių Kurmaičių paukštyne turėtų būti keturios. Jose planuojama laikyti 130 tūkstančių dedeklių vištų, - tiek pat, kiek šiuo metu jų dar laikoma aštuoniose fermose.

Pastatyti naujas paukštides, V. Galminienės nuomone, būtų pigiau negu rekonstruoti senąsias. Tačiau dėl tolimesnės darbų eigos spręs bendrovės vadovai.

Pusė kiaušinių – eksportui

Sandėlio vedėjas Donatas Rimkus pademonstravo, kaip specialus agregatas iš popierinių įdėklų perkelia ant konteinerio takelio išsyk 30 kiaušinių, kur kiekvienas jų pasveriamas ir sužymimas, po to rankomis fasuojamas į prekybines pakuotes.

Šiuo metu paukštyne laikomos baltos ir rudos vištos: jų spalva nulemia ir kiaušinio spalvą. Kurmaitiškių vištų tryniai - ryškiai geltoni. Taip yra dėl to, kad lesale be miežių, kviečių, sojų, yra ir kukurūzų. Didžioji dalis žaliavų į paukštyną atkeliauja iš Vievio. Grūdų perka ir iš vietinių ūkininkų. Lesalų mišinius gaminasi patys.

Kurmaičių paukštyne nemažai darbų dar atliekama rankomis. Fermose kiaušiniai surenkami į popierinius dėklus – „korelius“ ir konteineriais gabenami į sandėlį. Čia jie patenka į konvejerį, kur kiekvienas pasveriamas ir sužymimas. Tuomet rankomis kiaušiniai surūšiuojami į specialius, Danijoje pagamintus dėklus, ir iškeliauja į prekybos centrus.

Sandėlio vedėjas Donatas Rimkus teigė, jog kasdien į parduotuves trimis furgonais-šaldytuvais išvežama 50-60 tūkst. kiaušinių. Kita dalis – 324 tūkst. kiaušinių - kas savaitę išvežami į Vokietiją.

„Mūsų rinkai nereikia tiek kiaušinių, kiek jų surenkama šiandien. Eksportuojami kiaušiniai skirti pramoniniam perdirbimui: gaminti dažus, šampūnus. Teko girdėti, kad pramonininkai kiaušinius atitinkamoje temperatūroje specialiai išlaiko apie pusę metų, kad lengviau atsiskirtų tryniai nuo baltymų“, - sakė D.Rimkus.

Paukštyno agregatai, anot sandėlio vedėjo, jau - „ne pirmos jaunystės“. Modernizuotuose paukštynuose kiaušiniai tiesiai automatizuotomis linijomis iš fermų atkeliauja į sandėlius. Sandėlyje šiuo metu dirba 10 žmonių. Modernizavus paukštyną, tiek rankų darbo rūšiuojant kiaušinius, manoma, irgi nebereikės.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas